Lalele

gabiee

Active Member
multumesc :D

imi place si mie mult , anul trecut am pus in cosulete din acelea de plastic , cred ca in iunie trebuie sa le scot sa le mai despart ca s-au inmultit mult
 

madairina

Member
Eu anul acesta am mari probleme cu lalelele din anii trecuti - AU DISPARUT :cry: . Nu pot sa inteleg au iesit numai cateva frunzulite si flori mai deloc.
 

anasstasia

Active Member
Eu cred ca este de vina si aceasta primavara mai mult decit capricioasa. Nu a fost deloc cald ca sa le ajute la dezvoltarea lor.
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Lalelele in cosulete daca sunt deosebite trebuiesc replantate anual altfel pe fiecare an dispar;daca apar frunze asta insemna ca sunt bulbili si in anul urmator vor inflori( este o parere)
 

irinabv

Active Member
Moderator
La mine este deja al doilea an in care la unele au aparut doar frunzele si nu dau semne de flori. Ma gandesc sa scot bulbii si sa ii replantez la toamna dar nu stiu cum sa-i tin peste vara :?
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Dupa inflorire se rup varfurile cu seminte si se lasa sa se intareasca bulbul pana la uscarea frunzelor;apoi se scot si se pastreza uscati la loc racoros pana in toamna cand se replanteaza;inainte de replantat se recomanda o baie de captadin sau captan
 

victoria

Active Member
madairina a spus:
Eu anul acesta am mari probleme cu lalelele din anii trecuti - AU DISPARUT :cry: . Nu pot sa inteleg au iesit numai cateva frunzulite si flori mai deloc.
asta pentru ca le-ai plantat si nu le-ai mai scos vara din pamant
 

alfa

Active Member
Dar nu trebuie scosi lalelele in fiecare an. E indicat sa-i scoti dupa 2-3 ani, pentru ca se inmultesc bulbii si pentru ca au tendinta sa se infunde foarte tare.
 

paula

Member
si la mine lalele au frunze dar nu dau semn de inflorire si ce am mai observat, este ca nu au mai rasarit toate , aveam grupuri de cate 5 lalele si acum au cat 1 sau cel mult 2 frunze :nu stiu: sa fi gresit oare ca nu le-am scos vara din pamint ? sunt la al 3-lea an
 

fixpix

Active Member
Vad ca toti avem probleme cu recensamantul lalelelor...
:rofl:
Poate o fi ceva lovitura sub centura olandeza... Sa le tot cumparam bulbii.
Ce s-ar alege de tara aia daca ne-am inmulti proprii nostri bulbi?
:mrgreen:
 

ana popa

Member
Si eu datorita unei cartite am ramas fara bulbi plantati in toamna, doar 2-3 lalele au scapat si 3 zambile.
 
Sus