Lalele

victoria222

Active Member
La mine cele clasice rosii, mostenite de la fostii proprietari, sunt ceva de groaza. Mi-au invadat toata gradina si au iesit si prin pietrisul de pe terasa mai ceva ca anul trecut. Acolo unde am facut mini-stancaria am sapat in toamna si credeam ca am scos toti bulbii, insa m-am inselat. Au iesit parca cu mai mult spor primavara asta. Acum umblu prin gradina si le smulg frunzele cu totul, ale celor care au iesit acolo unde nu-mi convine. Sper ca in felul asta sa le vin de hac.
 

elipopa

Active Member
victoria222 a spus:
La mine cele clasice rosii, mostenite de la fostii proprietari, sunt ceva de groaza. Mi-au invadat toata gradina si au iesit si prin pietrisul de pe terasa mai ceva ca anul trecut. Acolo unde am facut mini-stancaria am sapat in toamna si credeam ca am scos toti bulbii, insa m-am inselat. Au iesit parca cu mai mult spor primavara asta. Acum umblu prin gradina si le smulg frunzele cu totul, ale celor care au iesit acolo unde nu-mi convine. Sper ca in felul asta sa le vin de hac.
eu am zis ca la toamna iau din astea clasice din piata, ca cele olandeze nu rezista!
si la mine au rasarit putine fata de anul trecut si multe au decat frunze!
eu vreau sa se inmulteasca si sa-mi invadeze gradina :) :) :)
 

elipopa

Active Member
si mie mi-au inflorit cele duble si cele papagal cu floare mare super parrot white, sunt o splendoare!
 

ghia_don

Active Member
Mie, lalelele papagal mi se par cele mai rezistente si mai "fidele" dintre toate...Am citeva de vreo 8 ani, si chiar daca n-am umblat inca la ele infloresc perfect in fiecare an, ba chiar cupele mi se par mai mari de fiecare data.
Celelalte, mai dungate, mai crete, mai batute, chiar daca sint mai "tinere", s-au pipernicit, nu mai infloresc la fel, si s-au rarit de tot...
Chiar ma uitam ca anul asta voi avea putine lalele inflorite...doar "papagalii"si cele aduse din gradina bunicii..
 

Rami11

Member
victoria222 a spus:
La mine cele clasice rosii, mostenite de la fostii proprietari, sunt ceva de groaza. Mi-au invadat toata gradina si au iesit si prin pietrisul de pe terasa mai ceva ca anul trecut. Acolo unde am facut mini-stancaria am sapat in toamna si credeam ca am scos toti bulbii, insa m-am inselat. Au iesit parca cu mai mult spor primavara asta. Acum umblu prin gradina si le smulg frunzele cu totul, ale celor care au iesit acolo unde nu-mi convine. Sper ca in felul asta sa le vin de hac.
Ca sa nu te mai chinui, trimite bulbii la mine. :wink: La schimb sau contracost. :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine lalele timpurii standard au inflorit si infloresc bine in fiecare an.
Am retzinut doar ccele care au rezistat bine si nu ma complic cu cele care degenereaza....
Eu cred ca sau sint prea pretentiase sau virusate/bolnave si nu ma complic cu ele.... plus clima in Caransebes e cam uscata pt lalele.

Iata ce a inflorit de citeva zile:

 

elipopa

Active Member
la mine le-a mers bine celor timpurii, stresa si pinochio,Orange Emperor, czaar peter, unites states, verona si la cele cu floare de crin care incep si ele sa infloreasca!
monsella are numai frunze, queen of night la fel!
daca o sa mai iau o sa iau numai din cele pitice, ca sunt mai rezistente si se si inmultesc repede!
 

carmenushka

Active Member
Uff, astept si eu sa-mi infloreasca cele mari multiflorum dar cu zilele astea ploioase slabe sanse poate pana sambata mai iese soarele sa am ce sa va arat. Sambata trecuta erau asa
 

ghia_don

Active Member
Geo, cele din ultima poza au fost asa patate intotdeauna ?
La mine asa au inceput sa degenereze...intii s-au decolorat , apoi s-au piticit, apoi nici n-au mai iesit :( ..
Aici in 2007
aici in 2009
Anul trecut n-am mai avut ce fotografia :(
 

victoria

Active Member
am aflat ca lalelele,in afara de cele comune,daca nu le scoti in fiecare an,intra din ce in ce mai adanc in pamant.
Ia sa incerci sa le scoti la vara sa ne spui la ce adancime le-ai gasit :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ghia Don, nu stiu ce sa spun ca nu am mai facut poze la lalele si soiuri noi nu aduc in gradina....
Am observat insa ca uneori se striaza cu alte culori si dupa cite stiu eu ala e un virus care se numeste TBV (tulip breaking virus).....
Unele lalele par rezistente la el altele nu ... eu de obicei nu le las pe cele cu probleme sa se inmulteasca...

Ceea ce nu se spune la bulbii de lalele de provenientza olandeza e ca multe sint pretentioase sau foarte sensibile la boli.... sau deja gata bolnave... mi se pare cam abject.
Da stii cum e fiecare cu norocul lui... la unii o sa o duca bine, la altii o sa o duca mai putin bine...

ghia_don a spus:
Geo, cele din ultima poza au fost asa patate intotdeauna ?
La mine asa au inceput sa degenereze...intii s-au decolorat , apoi s-au piticit, apoi nici n-au mai iesit :( ..

Anul trecut n-am mai avut ce fotografia :(
Victoria.... la mine ori se descurca singure si sint rezistente ori nu ma complic.... nu imi place sa scot in fiecare an bulbii (in afara de cale si inca 1-2 plante).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Victoria, eu le scot o data la 3-4 ani, din cauza ca se inmultesc si devin prea inghesuite si nu stiu daca asta era cauza dar parca ramaneau mai mici... dar am unele care sunt in pamant de 5 ani si continua sa iasa...eu cautasem bulbii ca sa le mut dar probabil ca nu i-am gasit pe toti si aia ii dau inainte...
 

elipopa

Active Member
eu in toamna i-am plantat in ghivece de plastic pe care le aveam ramase de la florile cumparate, ca cei plantati in anii trecuti mi i-a terminat cartita peste iarna! au iesit toti , o sa-i las si iarna urmatoare tot in ghivece si abia anul urmator o sa umblu la ei sa vad ce fac, daca se inmultesc sa-i separ!
 

victoria222

Active Member
Claude, cu siguranta ca bulbii care au ramas in pamant erau mari pentru ca vad ce fel de lalele au facut- imense, si mai cred ca erau foarte adanci pentru ca in unele locuri am sapat cat a incaput cazmaua si tot n-am dat de ei. Am zis ca au putrezit dar nici vorba.O sa pun poze in weekend sa vedeti de ce zic ca sunt perseverente, au iesit ca nebunele si prin pietris.
Partea cea mai complicata este ca pe marginile fostei alei, lunga de vre-o 30m, erau plantate aceste lalele rosii in doua randuri- stanga si dreapta aleii. Cand am facut casa, am sapat un sant pentru tevile de apa fix acolo unde era un rand de lalele, si muncitorii le-au imprastiat cu tot cu pamant prin toata curtea, iar acum am lalele pe unde ma uit peste tot. Astea rosii sunt cele mai rezistente, eu una m-am convins.
 
Sus