Lalele

rimi19

New Member
Pana la urma am decis sa plantez lalelele la mama soacra pentru ca ea nu are balconul inchis, asa ca vom stat la rece. La sfarsitul lui ianuarie intentionez sa le aduc la caldurica la noi in balcon:)
Le-am planta in jardiniere de plastic. As dori sa stiu daca ar trebui sa le ud? si cat de rar? va multumesc pentru raspuns!
 

ghia_don

Active Member
Le uzi din cind in cind, dar numai daca vremea e calda si insorita. Bulbii fiind in jardiniere risti sa-ti inghete daca vor fi geruri mari..ca una e cind stau afara in pamint , si alta cind sint tinuti in ghivece. Daca se va face foarte frig, incearca sa protejezi jardinierele cu ceva..presuri, paturi, etc.
 

Blitz

Active Member
Apropo de bulboase de primavara- sunt cam off topic, stiu- dar: fiul meu cu prietena nu au avut de lucru si au pus unn bulb de zambila (primit anul in primavara inflorit) intr-un ghiveci si il tin pe balconul de la apartament. A inceput sa se "miste". Vor avea zambile de Craciun?

Scuze pentru off-topic :oops:
 

presco

Active Member
Blitz a spus:
Apropo de bulboase de primavara- sunt cam off topic, stiu- dar: fiul meu cu prietena nu au avut de lucru si au pus unn bulb de zambila (primit anul in primavara inflorit) intr-un ghiveci si il tin pe balconul de la apartament. A inceput sa se "miste". Vor avea zambile de Craciun?

Scuze pentru off-topic :oops:
Tot ce e posibil daca balconul e racoros! Bulbul ca sa infloreasca sigur trebuia tinut o perioada la rece in frigider.
 

anette_b

Member
am cateva jardiniere tinute intr-un balcon deschis , pline cu lalele si narcise. sunt plantate in octombrie si pana acum nu le-am udat. daca le aduc la 15 grade , in balconul inchis , infloresc ? cred ca au avut suficient temperaturi scazute si ar putea inflori in ianuarie...
ce ziceti ?
 

anette_b

Member
irinabv a spus:
Daca nu au inghetat. Mi se pare totusi cam putin 15 grade sa infloreasca asa repede.
multumesc !
sper ca nu au inghetat , nu le-am udat deloc de la plantare si balconul respectiv e mai ferit....cum as putea verifica daca mai sunt buni bulbii ?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Dai usor pamantul la o parte si vezi daca mai e bulbul tare. Daca ii bagi la caldura or sa inceapa sa incolteasca. Bafta multa. :D
 

rimi19

New Member
Salutari tuturor!

Primavara este pe drum, ca dret dovada bulbii mei de lalele au prins viata. La fel si bulbii de zambile. Dilema mea acuma este daca ar fi bine sa le tin in sufragerie unde sunt cam 20 de grade, sau le-ar fi mai bine daca le pun in balconul inchis unde sunt in general 15-16 grade.
Astept sfatul vostru:)
Voi reveni apoi cu imaginile cu florile inflorite:
Voi aveti lalele in ghiveci de apartament?



 
Sus