Lalele

cris_tkp

Member
Azi am cumparat niste bulbi de lalele. Sa le tin la loc uscat si racoros pana toamna tarziu? In ziar sau in punga de hartie?
 

Elektra

Member
Desi e destul de cald afara, eu nu mai am rabdare, tot cumpar si cumpar bulbi, chit ca am gradina asa de mica incat nu stiu unde-i pun.Noua obsesie, lalelele pitice..ca sa incapa mai multe :)
Voi cat mai asteptati pana incepeti plantarea?
 

ghia_don

Active Member
Cred ca poti sa te apuci de acum de plantat...
Oricum, pina se mai usuca pamintul dupa ploile astea ca sa putem intra la plantari, trece si septembrie...
 

ghia_don

Active Member
nemtoiu_alex a spus:
Buna ziua, am si eu o intrebare daca se poate, am mai multi bulbi de lalele si in gradina mea au aparut musuroaie de cartita, daca plantez bulbii in ghivece ( de plastic ) si ghivecele in pamant, mai pot fi mancati de cartite? Am cautat plasa de sarma dar am gasit doar cu ochiuri mari sau prea mici. astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc
Cornel a spus:
Ca sa nu ai surprize, daca tii foarte mult la lalelele tale si probabilitatea sa dea o cartita peste ele este mare cred ca ar fi bine sa le pui in vase rezistente de plastic sau lut dar mari si ingropate in pamant complet astfel incat laleaua sa se simta cat mai natural. Plasa de sarma nu e o solutie , putand ceda in timp mai usor si in plus nu stii pana la ce inaltime poate sapa doamna cartita. Si daca intra una in interiorul plasei cred ca va incerca sa iasa si e vai si amar :)
Despre cartite am gasit un articol interesant:
http://referat.clopotel.ro/Cartita-13492.html

Si aici scrie ca s-ar putea sa ai suprize neplacute
Cornel a spus:
Si metode de a scapa de cartite.
Aici http://www.rogoblen.ro/forumtopic.jsp?C ... icID=17499

Cea cu sticla e tare :) Chiar daca imi place pamantul ce il prepara cu labutele lor harnice.
nemtoiu_alex a spus:
Va multumesc pentru sfaturi. Treaba cu plasa de sarma sta in felul urmator: se face un cosulet din plasa de sarma si in cosulet se pun bulbii, sau ma rog, bulbul si se inchide cosuletul, astfel cartita sta afara si bulbul inauntru ( teoretic functioneaza ca am citit eu intr-o revista un articol foarte stufos ) problema e ca am gasit plasa prea deasa si cred ca se taie laleaua in ea....
Si cu ghivecele e alta chestie .... am gasit la un magazin de specialitate ( gradinarit - agricultura ) ghivece din alea cum sunt cele in care sunt plantate florile pe la metro, dedeman.... par rezistente si sunt ieftine....
Problema ar fi cu inmultirea bulbilor dar as putea scoate toamna ghivecele din pamant sa vad daca sunt bulbii inghesuiti si pt a schimba pamantul....
 

sicamin

Member
Eu am pus anul trecut bulbi de lalele in cosulete din plastic.Am avut dreptunghiulare mai mici ,in care am pus cate 6 bulbi ,si rotunde ,unde am pus 15 bulbi.
Concluzia mea este ca daca ii lasi mai multi ani ,trebuie sa pui mai putini bulbi. Eu i-am scos ca sa ii mut in alta parte si cosuletele erau pline cu bulbi si pui.In al doilea an nu ar mai fi avut loc.
 

gabiee

Active Member
:? , si eu am in trei locuri in cosulete .... m-am gandit ca le mai las anul acesta si le scot la anul dupa ce infloresc ..... dar daca zici ca asa s-au inmultit :? ....
 

sicamin

Member
Daca nu ai pus multi bulbi ,mai poti sa ii lasi un an.Eu voi planta bulbi mai putini ,ca vreau sa nu mai ii scot macar 3 ani :rofl: .
 

gabiee

Active Member
intr-unul am pus vreo 10 :( , din acelea pitice , cosul era de la siebers , cam 25 cm diametru , nu mai stiu exact - cred ca pe asta trebuie sa-l scot ....
 

ghia_don

Active Member
Fetelor, daca vi se par cosuletele prea mici si prea scumpe, folositi cu incredere la plantat navete de plastic. Sint la piata din acelea mai mici si mai joase...si gratis... cite vreti... :) Eu am plantat toamna trecuta prima data...inca n-am umblat la bulbi, dar sint sigura ca peste doi ani ii gasesc acolo si nu trebuie sa sap pina in fundul pamintului dupa ei... Si nici nu se amesteca, daca sint mai multe pilcuri de culori diferite..
 

anasstasia

Active Member
Ce se intimpla cu bulbii de lalele daca nu ii plantez? Am multi acum si nu vroiam sa ii plantez toamna aceasta ci toamna viitoare. Bulbii de lalele ii am din primavara aceasta. Vor supravietui pina la anul sau trebuiesc obligatoriu plantati?
 

sicamin

Member
Anasstasia ,trebuie sa ii pui in pamant ca nu stau asa pana la anul ,se usuca.
Vezi un loc unde sa le poti pune ,(nu la cel definitiv) si chiar daca le pui mai "inghesuite ,sa fie in pamant si le scoti anul viitor si le plantezi la locul definitiv.Eu acum abia le-am plantat intr-un loc ,zic eu ,pentru vreo cativa ani
 

Blitz

Active Member
Ideea cu navetele de plastic este intr-adevar grozava. Am aflat si eu de la verisoara sotului si am navetele deja pregatite. Numai ca nu am apucat inca sa pun bulbii :oops:
 

happy

Well-Known Member
Ghia nu puteai sa vii cu ideea mai devreme,acum dupa ce am plantat :( O sa mai astept pana la anul ! :) Tare vinovata esti :D
 
Sus