Lalele

victoria222

Active Member
Si la mine cateva nu au facut flori dar din doua motive, unele erau pui si au facut doar frunze caci eru prea mici bulbii, iar altele erau prea inghesuite si banuiesc ca din acest motiv nu au putut face flori, iar cand zic inghesuite asta inseamna bulb langa bulb, caci nu stiu ce mi-a venit sa pun crocusi intre ele, care insa au inflorit. Frunzele trebuie sa le lasi neaparat sa se usuce de la sine, caci dupa ce se trec florile (pe care trebuie sa le tai ca sa nu consume planta energie pentru seminte) frunzele produc hrana care se depoziteaza in bulb pentru a putea inflori frumos si la anul. cand vezi ca s-au ingalbenit, inseamna ca bulbul s-a ingrasat destul si smulgi pur si simplu frunzele care ies foarte usor :D
 

alfa

Active Member
lili a spus:
Dea a spus:
Sunt toate minunate!!
Laleaua roz, insa, m-a cucerit definitiv! :D Stiti cumva cum i se spune mai exact? Mi-asi dori si eu asa ceva :D
Cred ca se numeste Annelinde sau Angelique . Pentru o determinare precisa trebuie vazute anumite detalii, care nu pot fi stabilite din poze.
Asa e lili ! Ale mele sunt Angelique.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos si ingrijit, Sonia, felicitari!
Foarte frumoasa laleaua alb cu rosu, a patra - poate-mi spui si ce soi e, te rog...
 

sonia

Member
Va multumesc tare mult fetelor pt aprecieri.Conteaza tare mult pt mine.
Gradinar,pe ambalaj scria soiul:carneval de nice
 
fetelor, va rog lamuriti-ma si pe mine intr-o dilema.anul trecut dupa trecerea florilor mama a tuns toate lalelele, narcisele si zambilele. in toamna am mai plantat niste bulbi.anul asta am facut la fel(le-am tuns imediat dupa trecerea florilor). dupa care am stat eu si am contemplat si mi-am dat seama ca niste lalele de anul trecut, anul asta nu le-am vazut(nu au inflorit). ce s-a intamplat? am pierdut florile de anul trecut? vor inflori la anul?iar florile de anul asta vor inflori peste 2 ani?
abia acum am mai citit pe aici ca trebuia sa las frunzele pana se ofileau ele singure. :( .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mariucamariuca, eu nu le-am tuns niciodata complet dupa inflorire, le las macar doua frunze, deci n-as putea sa-ti dau un raspun 100% sigur, dar stiu ca bulbul inmagazineaza energie pentru anul urmator exact dupa trecerea florilor. Oare cum te-ai gandit sa faci asa ceva? :eek: Ma gandesc ca unele mai rezistente vor inflori, dar...Ma gandesc ca ai putea incerca sa le administrezi la toamna, in perioada cand formeaza radacinile si mugurele, niste ingrasamant bun, poate le ajuta... :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mariucamariuca, frunzele sint esentiale pt a da posibilitatea bulbului sa se refaca dupa efortul facut pt a genera floarea si semintzele. Nu trebuie tunse in nici un caz, ce poti face este eventual sa tai capsula pt semintze, dar frunzele sint esentiale pt sanatatea si vigoarea bulbului... in asa fel incit sa isi faca rezerve ca sa poata trece peste iarna cu bine si sa faca flori anul viitor.
 
:cry: :cry: :cry: am taiat tot, si frunze si tija pe care a fost floarea. :cry: :cry: . oare va mai inflori? macar peste 2 ani. nu sunt ''decat'' vreo 200 bulbi(lalele, narcise, zambile). ce face prostia... poate, poate va mai inflori.
 

cris_tkp

Member
Am cumparat si eu in iarna doua ghivece de lalele.....foarte frumoase: alb simplu si galben franjurat. Dupa ce au iesit din vegetatie....din prostia mea cea mare din cand in cand le-am udat....am zis sa nu moara. Azi m-am gandit sa ma uit sa vad cum arata bulbii.....surpriza mare......nu a ramas mai nimic, au putrezit..... :cry: :cry: :cry:
Care este metoda de reusita, a avea si eu lalele de la un an la altul?

P.S.: gradina mea este balconul. :)
 

IZA

Active Member
Nu trebuia sa mai uzi deloc dupa ce s-au ofilit frunzele. In ghiveci nu le place . Dupa ce la suprafata nu mai era nimic iar pamantul f uscat trebuiau scosi bulbii si tinuti la loc uscat si racoros pana ii plantai dinnou toamna tarziu.
 
Sus