Ingrijirea violetelor

kriss

Member
AngelEyes: e prea des de 2 ori pe saptamana. de asta s-au inmuiat frunzele.
zi_inflorata: mai bine asteapta sa se deschida bobocii, sa treaca florile de pe tija respectiva si apoi o rupi cu totul.
 

Fleur

Active Member
Numarul udarilor depinde si de cantitatea de apa pe care o pui. Eu prefer sa le pun mai putina apa si ceva mai des fiidca mi s-a parut ca pot controla mai bine umiditatea din sol asa, iar ele nu stau mult timp cu radacinile ude.
 

daisy111

Active Member
Am si eu o intrebare...soacra mea a venit pe la noi cu un drac de copil dupa ea..si dementa mi-a pus faina pe violete si pe pamantul lor....oare are ceva?se vor inbolnavii? :? :cry: ...am sters cu o periuta cat am putut frunzele,pamantul la fel..dar tot a mai ramas pe pamant. :( Ce sa mai fac? :(
 

Sash

Active Member
N-am idee cat de rau face, dar incearca sa inlaturi un pic din pamantul de la suprafata cu tot cu faina.
 

sini

Well-Known Member
daisy111,
Nu da cu peria pe frunzele de violete.Foloseste o pensula mai moale.Risti sa pierzi violetele(am patit-o)
 

simona2

Member
Pai verifica pamantul .Daca este uscat , violeta sufera de sete ; daca este umed , s-ar putea ca la un moment dat sa fi avut apa multa iar tulpina ei sa sufere .
 

simona2

Member
sini a spus:
daisy111,
Nu da cu peria pe frunzele de violete.Foloseste o pensula mai moale.Risti sa pierzi violetele(am patit-o)
Si eu am patit-o si nu mai vreau sa-mi aduc aminte cum aratau a 2 zi violetele !! :cry:
Eu am fost mai isteata ...am dat cu periuta de dinti .
Cand vreau sa le sterg de praf , folosesc o pensula .
 

Sash

Active Member
Eu daca aterizeaza ceva pe frunzele alor mele in general suflu deasupra lor, mi-e teama sa le dau fie si cu o pensula.
 

daisy111

Active Member
sini a spus:
daisy111,
Nu da cu peria pe frunzele de violete.Foloseste o pensula mai moale.Risti sa pierzi violetele(am patit-o)
Multumesc sini :* ...peria este o pensula de vopsit mai micuta si mi s-au parut perii moi....vad ca sunt ok violetele,sper sa fie incontinuare :rugaciune:
 

Roxana

Active Member
eu nu le pun apa firta. le pun apa de la canal si le place. poate nu-i merge bine fiind ca nu ii place locul in care o tii.
 

azalee

Member
E pusa pe balcon, unde are foarte multa lumina iar dupa ora 12 trag draperiile sa nu o arda soarele foarte tare. In alta parte nu stiu unde sa o pun pentru ca toata casa e foarte calduroasa.
 

adana

Member
sau poate esti tu prea grabita.a trecut prin multe schimbari biata plantuta,las-o si pe ea sa se obisnuiasca
:D
 

karmenutza

Member
Intrebare intrebatoare: necesarul de lumina pentru inflorirea orhideelor este acelasi cu necesarul de lumina pentru infloririea violetelor?
Adica: daca tin pe acelasi pervaz orhidee si violete vor inflori si unele si celelalte?
Cam cat este pauza de "odihna" a violetelor intre 2 infloriri?
 

byby_anka_w

Member
aici la capitolul orhidee m-ai incuiat,ca nu le cunosc :)
eu am violete care nu mi-au mai inflorit din vara trecuta.dar am care le-am luat cu flori,au inflorit si in iarna si acum au boboci
 

karmenutza

Member
Eu pe toate le-am luat cu flori dar acum s-au trecut. 2 dintre ele au alti boboci dar una nu are. Si voiam sa stiu daca trebuie sa o mut in alta parte sau are perioada de repaus. Cred ca o sa vad daca infloresc celelalte, nu? :wink: Daca da, inseamna ca lumina e suficienta. :?
 
Sus