Ingrijirea violetelor

Maya17mia

New Member
sunt foarte frumoase violetele voastre. am si eu 4 ghivece dar am doar 2 soiuri ... poate voi reusi sa fac rost de mai multe ... pentru ca sunt ff frumoase
 

Maya17mia

New Member
nu stiu de ce dar ale mele incep sa se ofileasca florile :cry: :cry: oare pentru ca sunt intr'o fereastra cu orientare spre vest ??? ar trebui sa le schimb locul??
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vest inseamna ca le bate soarele de dupa amiaza. Da, s-ar putea sa fie deja prea multa arsita.
 

Fleur

Active Member
E cam mult soare vara la fereastra dinspre vest. Macar umbreste-le cu ceva daca nu poti sa le pui spre nord sau est.
 

doina

Member
Uneori asa se intampla si la mine , atunci cind le ud prea putin. Dar isi revin repede dupa ce la ud. Trebuie sa le protejezi neaparat de razele solare , violetele mele stau spre est dar vara , pe arsita , sunt protejate de jaluzele. :D
 

Maya17mia

New Member
multumesc pentru lamuriri... am sa le mut in fereastra de est... unde vor avea lumina directa de la soare doar pana pe la 12 :) sper sa le mearga bine pentru ca sunt ff frumoase :oops:
 

Maya17mia

New Member
acum am mutat'o si i'am luat florile moarte :cry: nici nu stiu cand au murit atatea... doar le'am curatat in urma cu vreo 2-3 zile :cry: una era asa de frumoasa avea f multe flori .... iar acum nu mai are decat 3-4 :cry: :cry: sper sa le mearga mai bine de acum :(
 

doina

Member
Trebuie neaparat sa protejezi violetele si pe geamul estic. Uneori am protejat violetele prea tarziu in vara aveau arsuri solare. :(
 

anaelis

Member
am si eu o problema cu una din violete: are frunze mari si frumoase dar cateva de la baza au inceput sa isi schimbe culoarea s-au facut maronii, nu sunt uscate doar au alta culoare...ce sa fac cu ele?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil sa se comporte asa in cazul unei dereglari de udare. Poate accidental al pus apa prea multa.
 

AngelEyes

Member
Am si eu o nedumerire legata de cele 4 violete pe care le am.Unori au frunzele moi si nu stiu daca e de la lipsa apei sau de la apa prea multa :? Voi de cate ori pe saptamana le udati iarna ?
 

Sash

Active Member
Eu le ud cam 1 data pe saptamana.
Cum adica frunze moi? Se inmoaie si apoi isi revin sau devin moi si mor?
 

AngelEyes

Member
Hmm...eu le ud de 2 ori pe saptamana...cam multa apa cred.Devin moi insa doar o frunza a murit(ea era maronie si foarte moale).Acum vad ca sunt mai tari(de cateva zile).
 

zi_inflorata

Member
Moderator
dupa ce se trec florile si se usuca, trebuie sa le rup ca sa stilmuez formarea de alti boboci? Dar daca pe aceeasi tija florala are o floare uscata si dedesubt cativa boboci, pot sa rup floarea uscata?
 
Sus