Ingrijirea violetelor

Sash

Active Member
Eu tin orhideele si violetele pe acelasi pervaz si da, cred ca necesarul de lumina e similar. Violetele au si perioade de repaus - taman bune pentru tuns, despartit, umblat la ele :)
 

Fleur

Active Member
Vitaflora e de mai multe feluri. Poti pune din cel pt plante cu flori, sau eu mai pun si din cel pt muscate care este unul echilibrat 7-7-7.
 

emeclau

Active Member
incercati si Compo, se gaseste in supermarketuri...cand imi amintesc in care, va scriu
e foarte bun
mai este si Peters 20-20-20 , eu mi-am luat de la blondyromania.ro
eu folosesc si Ferticare 15-30-15, e un starter foarte bun si de asemenea, stimuleaza inflorirea
siiii...piesa se rezistenta....mi-am luat African Violet Food din State, 12-36-14, ca pe aici nu am gasit nicaieri...v-am zis ca is nebuna :)
 

doina-manuela

New Member
V-am descoperit de curand si sunt incantata de acest site...si de forumistii(ele) inimosi!
Daca nu mi se imbolnaveau muscatele nu va gaseam...si daca altii m-au ajutat pe mine, mi-ar face placere sa va impartasesc ceva din experienta mea in cultivarea si inmultirea violetelor.
1)Nu le plac ghivecele mari, diametrul ghiveciului trebuie sa fie un pic mai mic decat diametrul corolei.
2)Ca sa stimulez inflorirea nu las prea multe frunze, mereu rup frunzele de la baza, mai ales cand apar boboceii.
3)Udarea se face cand pamantul este aproape uscat, chiar si la 4-5 zile.
Udarea redusa la limita este foarte importanta, la mine acasa le ud zilnic cate putin in farfurioara si nu vor sa infloreasca, in schimb cele de care are grija fiu-meu si pe care "uita" sa le ude, sunt pline de flori!
4)Orientarea camerei-ferestrei:NNV
Sper sa va foloseasca!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Am o intrebare pentru cei cu experienta in crestere violetelor. Astazi am am auzit pentru prima data ca daca pui cristale de zahar pe frunzele unei violete mai prapadite aceasta se va inzdraveni mult mai repede. E adevarat? Mama mea a incercat si spune ca a functionat. Eu raman totusi suspicioasa :gandit:
 

kriss

Member
si eu am auzit ca zaharul inzdraveneste frunzele. eu stiam de apa cu zahar si frunza bagata cu codita, dar sincera sa fiu inca nu am incercat.
o sa incerc maine si va spun daca mi-a reusit ceva.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am auzit ca daca o frunza e deshidratata[posta noastra draga o tine o saptamina]se poate baga o ora in apa cu zahar si isi revine :? dar nu am incercat
 

issaurina

Member
buna

vin si eu cu o intrebare de incepatoare: daca nu am ghivece din acelea mici de la cactusi, in ce as putea sa plantez mini-violetele?
Iar la o frunza care a facut pui, dupa ce i-am despartit si i-am plantat separat, a inceput sa se innegreasca frunzulita cea mai mare a fiecarui pui. Oare de ce?
 

byby_anka_w

Member
1. gaseste ceva recipiente mici(gen cuti de iaurtdinala mic)
2.de cat timp i-ai separat?o poza ne poti arata,ca sa incercam sa ne dam seama despre ce frunza e vb?
 

emeclau

Active Member
ruxi, da e adevarat
pun apa , cam 1 litru, dar calduta si o lingurita de zahar si las frunzele in aceasta apa ...si mai multe ore, daca e nevoie..dupa acest tratament, se fac tari si frumoase..
 

emeclau

Active Member
poate dintr-un exces de zel, i-ai udat prea tare...si atunci putrezesc..sper sa nu fie asa..
am observat ca sunt varietati carora le place pamantul foarte uscat, am pierdut multi pui pana sa inteleg ( Sora Addison Rose, Whiff O' Green, Rebel's Splatter Kake ) si sunt varietati la care le place mai multa apa
( Ma's Crime Scene, Buckeye Irish Lace )
 
Sus