Ingrijirea violetelor

ena

Member
Ale mele numai iarna infloresc! Vara mor ... :evil: . Din fericire nu toate... Am pierdut multe din cauza caldurii.
 

karmenutza

Member
Nu, mie personal nu imi place iarna - chiar deloc! Dar florilor mele da! Ele iarna infloresc mai bine. Vara mor pe capete desi la mine in casa nu e cald. Am maxim 28 de grade. Cand se ajunge la 28 dau drumul la aer, ceea ce pana acum s-a intamplat doar o data :)
 

emeclau

Active Member
ce chestie! se poate sa tina si de alte lucruri, cresterea si inflorirea violetelor: de orientare ( eu de ex. rafturile le am in camera orientata spre S, dar nu da soarele pe ele, ca am balconul in fata ), de umiditate , de enrgiile locului...cine stie ce alte chestii mai subtile , pe care noi nu le stim
pana la urma si plantele au viata.. :wink:
 

marean

Active Member
Si alor mele le place vara la nebunie ( insa mie nu :mrgreen: ) , cele doua sunt inflorite de prin martie , in continuu (au si pauze de o saptamana in care au numai vreo 4-5 floricele,dar in rest sunt pline de flori , de nu se mai vad frunzele ) .
Si frunzele se prin imediat in apa,intr-o saptamana sunt radacini suficiente .
Plus ca toate cresc precum nebunele , puiul de Buffalo Hunt s-a triplat ca marime de cand il am de la Ana ,iar celorlalte le-am rupt 3 randuri de frunze deja ...
 

emeclau

Active Member
asa-i..si eu le-am stropit cu emulsie de peste la inceputul sapt. si unele au crescut ceva fantastic :eek: :eek:
doar ca mirosul se simte in toata casa...a zis sotul-meu ca spera ca nu imi vin des astfel de idei :pauza: :rofl:
 

karmenutza

Member
Eu nu le-am schimbat locul niciodata. Tot acolo stau de la inceput, pe pervazul de la sufragerie, spre nord. Langa ele am niste orhidee, care infloresc.
 

karmenutza

Member
Nu, emeclau, violetele nu infloresc. Foarte ciudat, nu? De la sfarsitul lui aprilie nu am mai vazut nici o floare la ele.
 

emeclau

Active Member
of, Karmenutza, scumpa de tine, asta nu e o veste buna !
incearca sa le schimbi pamantul, sa le pui ingrasamant ...sa le raresti din frunze...io stiu ce suparare le-a napadit :( ??!!
sau poate pur si simplu sunt in concediu :)
Mymo, dupa cum stii ca sunt putin nebunica, tocmai din America mi-am cumparat :) e la sticla de 500 ml si a costat in jur de 20 $ , odata cu el mi-am luat si 2 cutii de ingrasamant Jack's Violet Food 12-36-14 , astea au fost ceva mai ieftine
 

emeclau

Active Member
nu, e pentru orice planta, chiar si pentru cele de gradina
o sa caut , am citit undeva cum se poate prepara si in casa ceva asemananator... :wink:
ideea e, ca algele si pestele, fiind foarte bogate in fosfor, iti dai seama ce avant da radacinolor si florilor :) si atunci, ca intr-un cerc vicios, planta creste vazand cu ochii
 

danya

Active Member
Nu, Cornelia. O sa pun maine o poza. Nu au tripsi. Nu arata asa, sunt mari, cresc si in centru dar putin chircite..
 

danya

Active Member
Am facut acum 2 poze, cu blitz, ca degeaba explic, mai bine e sa se vada. Sunt 2 violete la fel, dar plante diferite.
Le tin in locuri diferite, doar astea doua sunt asa.
 

emeclau

Active Member
s-ar putea sa fie prea mult ingrasamant sau prea multa lumina
si eu am cateva care s-au chircit asa :nu stiu:
 

danya

Active Member
Nu le-am pus deloc ingrasamant si lumina nu cred ca au prea multa. Celelalte de langa ele sunt ok.
 
Sus