Ingrijirea violetelor

shalymar

Member
Da cam asa e treaba, in mare , doar o sa trebuiasca sa le "pandesti", cum face Cornelia ca sa observi evolutia lor.
 

Leanna

Member
:) Pai pandesc..intentionat si neintentionat.. :fluierat: cand ma trezesc... cand vorbesc la telefon..cand beau ceai.. :fluierat:
 

Dirtyangel

Member
Am si eu o intrebare, am unele violete carora vreau sa le schimb ghiveciul, dar ele sunt inflorite tot timpul deja de citeva luni, ar fi mai bine sa nu le deranjez? Si imi recomandati sa utilizez substrat special pentru violete sau se potriveste si cel universal pentru plante cu flori?
 

Hariclea

Member
Nu le deranja cand sunt inflorite, ca e pacat de ele! Bineinteles ca e mai bine sa folosesti substrat special decat universal. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca inflorirea dureaza deja de cateva luni e posibil ca in curand acel sol cu care le-ai cumparat sa devina sec de minerale (el este de fapt sol usor "de transport"). Eu as zice sa-ti asumi riscul pierderii catorva flori (nu plante!) si sa le transplantezi acum. Luna aprilie e excelenta pentru asta iar socul transplantarii se va estompa rapid.
 

Dirtyangel

Member
Dar violetele nu sunt in ghivecele care le-am cumparat, sunt transplantate! Deci o sa incerc sa schimb ghiveciul dar fara sa umblu la radacina, o sa pun doar un pic de pamint nou la baza si in parti ca sa umplu vasul mai voluminos! Sper sa nu se intimple nimic rau
 

iza1202

Member
Nu stiu de ce peste tot scrie ca violetele sunt usor de ingrijit. Probabil ca am eu o problema :mrgreen: . Pana acum m-am multumit sa le admir pe ale voastre, dar am primit o violeta frumoasa foc (de ce ti-e frica nu scapi :rofl: ). V-as ruga sa-mi spuneti din experienta voastra cum procedati cand aveti in fata o violeta inflorita din magazin :D .
 

bibacj

Member
Cred ca e foarte important sa gasesti un loc care sa ii placa. Si eu am incercat sa le cresc dar acasa nu am reusit. In casa scarii am reusit sa le fac sa se simta bine pe cateva. Le-am mutat la servici unde se pare ca se simt foarte bine. Am primit o violeta de la o prietena care a plecat din tara si a ramas acasa in locul unde le-am tinut si pe celelalte se pare ca aceasta e bine ca a inflorit.
 

Angelinna

Member
am si eu trei violete frumoase.
m-am uitat prin albumele de referinta si cred ca le-am identificat ca fiind:
Colora Regula - in centru alb in degrade cu mov-siclam spre margini
Spectra Akira - mov-siclam cu floare mare si usor ondulata pe margini
Rain Man - mov-albastru cu marginea usor bordata cu alb si floarea "plata" cu toate petalele la acelasi nivel.

am sa revin cu poze sa imi ziceti daca am identificat bine

le am de aproape o luna si sunt fericita ca s-au trecut florile pe care le aveau de la magazin si mi-au facut si alte flori nascute si crescute la mine acasa deci cred ca le merge bine. stau la geam in bucatarie, nu le-am transplantat, sunt in ghivece mici negre si puse in vase albe de ceramica care sunt doar cu putin mai mari decat ghivecele.
le ud cam la 4 zile. modalitatea mea infalibila de a sti cand trebuie udate este dupa greutatea ghiveciului. il ridic putin din vasul de ceramica si daca este prea usor inseamna ca nu mai este apa in pamant si atunci le ud. la fiecare udare pun ingrasamant nutriplant nr5 pt stimularea infloririi si le las intr-o farfurioara cam 10 min pe fiecare sa traga cata apa au nevoie. pana acum totul merge bine.

am si tuns din ele destul de mult de pe margini, pentru ca le cresc mereu frunzulite mici care stau inghesuite in centru unele peste altele si peste bobocii in formare.
pana acum am taiat frunzele de pe margini cu foarfeca de la mijlocul coditei, nu de la baza. au ramas insa in ghivece o multime de jumatati de codite cu care nu stiu cum sa procedez.

de asemenea, nu stiu cand trebuie sa indepartez buchetelele ofilite de flori si cum sa procedez. cu foarfeca sau le rup ? sau le las pana se usuca de tot si cad singure ?

revin cu poze in curand. cred ca am prins si eu microbul violetelor :D
 

floare mica

Member
jumatatile de codite le lasi pina se usuca apoi prinzi cu doua degete uscatura si tragi, se desprinde foarte usor.

lasa buchetelele de flori pina se usuca complet apoi procedezi ca si la codite !
 

Fleur

Active Member
Eu rup toate florile cand se ofilesc ciupindu-le cu unghia iar coditele la fel, cum se ofilesc florile. Mi se pare inutil sa le las sa consume energia plantei pana se usuca mai ales ca nu sunt deloc estetice.
 

Angelinna

Member
felicitari, floare mica !
sunt frumoase toate dar cea alba este superba. caut de foarte mult timp dar nu am gasit si nici nu am vazut asa frumoasa ca a ta !
sa te bucuri de ele ! :)
 

floare mica

Member
Angelinna a spus:
felicitari, floare mica !
sunt frumoase toate dar cea alba este superba. caut de foarte mult timp dar nu am gasit si nici nu am vazut asa frumoasa ca a ta !
sa te bucuri de ele ! :)
Multumesc, Angelinna ! :D
Eu ador violeta mea alba, are florile destul de mari, satirate. In fiecare an pun frunze la prins. Ma bucur mult ca esti din Bucuresti (caci cu pachetele la posta nu prea le am) si iti pot oferi o frunza gata prinsa. Am facut repede o foto, asa arata acum !

 
Sus