Ingrijirea violetelor

Simina

Active Member
Eu am schimbat pamantul la violete joi.
Cumparasem de curand 2 jardiniere mini si le-am folosit acum. Poate ca e un experiment, am sa vad in timp cum s-au acomodat violetele in jardiniere.
 

bibacj

Member
Si eu am incercat acest experiment dar la mine a esuat acasa... Acasa nu le-a mers bine nici celor din ghivece asa ca nu ma pot pronunta. Poate ne spun cele mai experimentate care e parerea lor, ca as incerca sa le mut si eu pe cele de la serviciu.
 

Hariclea

Member
Cred ca este mai greu de controlat umiditatea in jardiniere... si daca le pui prea inghesuite apar daunatori mai usor... nu stiu... eu, cel putin sunt cam impotriva jardinierei la violete...
Dar vedem cum merge la Simina...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ai dreptate Hariclea, in jardiniere totul merge mai greu. Singurul avantaj al ei este efectul decorativ, ca-s frumoase tare cand infloresc asa impreuna. Insa, e greu de udat si de controlat umiditatea pe la colturi (daca jardiniera e dreptunghiulara), daunatorii se intind mai usor, la fel si bolile. Eu le am plantate pe toate in ghivece mici individuale de 8 sau 10 cm. Cred ca asa e cel mai sanatos.
 

sini

Well-Known Member
Cred ca merge.Eu am incercat cu o jardiniera mai micuta.Acum ar fi trebuit ca violetele sa fie mari,insa datorita unui accident sunt in faza de pui.
 

rodica05

Member
simona2 a spus:
Am vazut in multe poze cu violete un banut . Ce rol are ? Ca presupun ca este pus cu un scop anume.
In general cand in poza apare un banut langa planta este ca sa-ti poti da seama de marimea plantei. Probabil e o specie pitica?

Rodica
 

shalymar

Member
stiti ce am facut eu? va spun un mic secret pe care l-am aflat de la o mare iubitoare de violete: in paharul in care inradacinati frunzele in apa puneti si o bucatica mica de carbune(eu ii folosesc pe cei pe care tata ii foloseste pentru gratarul de duminica, merge excelent) ce sa va spun nu exista frunza care sa putrezeasca in acest caz fie ea mica sau mare , toate fac radacini mult mai repede si mai bogate decat de obicei :wink:
 

Leanna

Member
:?: Deci...am si eu o intrebare..."intrebatoare". Am pus niste frunze la inradacinat..si am pus ghivecelele pe pervaz,geamul orienatat spre SV.
Acum insa nu am loc pentru alte plante mature :kohleria,si gloxinii 2 la numar,care la sigur au nevoie de lumina, dar le tin pe mobila cam la un 1 m de geam. Ma gindesc sa mut pepiniera pe mobila si florile invers la geam. Unde tineti pepiniera de violete si cam de cata lumina au nevoie pentru a evita dezvoltarea mucegaiului? :? :?:
 

shalymar

Member
eu zic sa le muti ca stau prea mult in soare.
e mai bine la 1 m distanta de fereastra, soarele le afecteaza oricum in mod negativ daca isi indreapta razele direct pe violete.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Plantele mici sunt foarte sensibile la schimbarea conditiilor de mediu. Daca muti pepiniera risti sa ai pierderi. Plantele mari nu mor acolo unde sunt, poate doar sa infloreasca mai putin. Tine cont ca la 1 m de geam cantitatea de lumina scade la jumtate.
 

shalymar

Member
Aici iti dau dreptate Cornelia, mama a pus cateva violeta la distanta de 1.5m de fereastra si se intreba de ce nu mai infloreau ca la geam chiar daca era spre sud, eu le protejam cu un carton ziua cand batea soarele prea tare, dar la 1.5 m de fereastra ce lumina sa mai aiba?
 

Leanna

Member
:gandit: Deci sa recapitulam..pot muta florile mature la geam,pepiniera daca o mut acum mai mult sa n-o mut..asa?MUt doar frunzele...mai am niste puiuti..pe care ii voi lasa, am observat ca unul din ei se cam pleosteste la mai putina lumina
 
Sus