In febra achizitiilor

cory_helen

Active Member
al meu acum mai nou vrea sa mergem sa-mi ia un lamai... a primit una din colegele lui... si vrea sa mergem impreuna la piata de flori... sunt chiar curioasa ce va fi... chiar isi imagineaza ca am sa plec doar cu un lamai????

in general e dragut si nu comenteaza... asa ca sper sa fie si de data asta cooperant... :rofl:
 

albela

Active Member
Sambata trecuta am reusit performanta sa merg la cumparaturi (baumax, real) si sa nu cumpar nici o floricica, nici un bulbisor sau samanta. In schimb am primit din germania o sacosa de bulbi, am mai primit de la peroane minunate de pe forum seminte si plantute, am cumparat de pe forum seminte, o magnolie si o albizzia (de ultima nu ma fac vinovata, nu am vrut-o, dar daca asa s-a nimerit....). Concluzia... ce ma fac? :rofl: .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ce te faci ,in ce sens?Ca nu ai cumparat nimic din Baumax,Real? :evil: Sa nu mentii performanta asta ca nu-ti sta bine draga!
Ce te faci cu restul?Ceea ce ai deja?Te apuci de racait in pamant!Sa vezi ce bine te vei simti! :)
 

karmenutza

Member
Corina, am fost eu intr-o zi la piata de flori. Si nu am vazut decat un singur palet cu primule si cateva rafturi de guzmanii. In rest numai flori taiate. O frumusete intr-adevar dar taiate.
 

Sash

Active Member
La piata de flori e un singur magazinas cu flori la ghiveci. In rest numai flori taiate. Citrice aveau acum ceva timp in Obi.
 

albela

Active Member
Ce ma fac, in sensul ca daca nu cumpar primesc si tot se aduna, orice as face, se lipesc de mine plantutele intr-un fel sau altul :rofl:
 
maine imi scot prietenul la cumparaturi de flori, cred ca devine regula ca sambata sa ma scoata in zona Berceni pe la floricele!!! va anunt maine cu ce m-am intors!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aaaaaaaaaaaaa.......acolo unde vin tirurile,se presteaza tranzactiile intre florarese,etc, etc,etc............
Aia o stiam .Credeam ca exista o alta mai......plina de ghivece :rofl:
 

karmenutza

Member
Din cate stiu eu, este singura piata de flori din Bucuresti. Alta nu cred ca mai e. In seara dinainte de 8 martie se intinsesera cu flori pana la prima statie, la Chirigiu. Pe jos, cu lazi, mese, masute, portbagaje etc. :)
 

adana

Member
albela a spus:
Ce ma fac, in sensul ca daca nu cumpar primesc si tot se aduna, orice as face, se lipesc de mine plantutele intr-un fel sau altul :rofl:
lasa albela,ai casa mareee,gasesti tu loc sa mai strecori cateva... :*
 
Am fost azi prin florarii...si m-am intors cu o kalanchoe roz batuta, seminte de thunbergia si pamant. Altceva nu mi-a sarit in ochi. Al meu tot insista sa luam un bonsai dar inca nu ma simt pregatita pentru unul..nu stiu de ce.
 

Ariana

Member
S-a mai deschsi pe langa piata cosbuc cateva magazine cu flori si plante de gradina. este si o curte mare langa fost abursa de marfuri, unde au o gramada de plante arbusti si pomi fructiferi. Pe mine m-au atras niste muscate curgatoare si niste muscate englezesti foarte frumoase.
 

bradut

Well-Known Member
Vineri mi-am cumparat de la Baumax o Clemtatia montana Rubens (25 lei) si un Cytisus Booskoop Ruby (22 lei). Clematita are deja un boboc, iar Cytisus are mugurasi rosii care se vor deschide in curand.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
eu recunosc ca am fost in sevraj week-end-ul asta, poate si pentru ca nu am reusit sa ajung la Simfonie. Asa ca am achizitionat urmatoarele:
- O Deutzia si o Falopia aubertii de la Brico (vreo 60 RON amandoua)
- doua vinca, un prunus cistenum, o azalee de gradina rosie (nu rhododendron ci azalee), si niste bulbi de hemerocallis Stela D'Orro, toate de la Baumax. Vreo 160 RON toate
- Doua muscate englezesti, un cotoneaster pitic, o caldarusa pitica, o kerrie pitica (vezi ce ti-e si cu piticii astia de pe creier???? te fac sa-ti cumperi doar plante pitice :rofl: :rofl: :rofl: de-abia acum cand am scris mi-am dat seama) ....si n-am terminat, un ghiveci cu cerastium, doua lonicera mari si cam atat de la o pepiniera de langa Interhomme Ploiesti si am dat 100 RON pe toate.

Deci, am rupt bugetul in doua...ca la asta se adauga si orhideea de la Dya...
Si mai am de luat cateva chestiuni...
 

mama4you

Member
felicitari! sa te bucuri de toate, de frumusetelor lor..si sa ne incanti si noua privirile cu cateva fotografii! :oops:
 
Sus