In febra achizitiilor

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu fac eforturi sa stau cuminte. Imi zic ca e inca zapada afara. :rofl: Dar tot m-am lipit de niste seminte. :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nicoleta, papucelul ala l-am luat si eu...inflorit e drept, cand era 70 RON :). Uita-te in ghiveci ca e divizat in doua si ai de fapt doua plante :wink:
sa te bucuri de ele!
 

thea

Member
Fetelor ce ne facem!Nu mai am rabdare cu ofertele de toamna!
Au venit cateva dar fara noutati.
De la Bakker aceleasi oferte de bulbi si bonusuri kchicioase.Ma mir ca nu s-au lamurit inca ca nu mai suntem tentati de gadgeurile lor.
Pot sa spun ca s-a creat o dependenta dar totusi cred ca benenefica;nu ma mai tenteaza decat tot ceea ce este nou.
La flori am preferinte de culoare diferite in fiecare an:anul trecut am urmarit roz(am achizitionat narcise,lalele,crini,begonii si Incarvileea,roz)anul acesta mi-am dorit mov(primule,orhidee,gladiole,Bletilla striata,Gloxinia).
Oare ce o fi cu aceasta ciudatenie?Cred ca este mai mult decat pare!
 

lexa

Member
Inca n-am ajuns in acel stadiu de suprasaturare la care sa trebuiasca sa-mi controlez bine achizitiile. Pot spune ca abia acum a inceput febra. Am destul spatiu in casa, am si idei pentru niste rafturi si suporturi noi cand va fi cazul, asa ca singurul etalon ramane portofelul. Am hotarat totusi sa ma axez pe hibiscusi, fuchsii si violete in perioada ce urmeaza.

Dar sincer acum, cand te duci sa faci piata si vezi o fuchsia de juma' de metru inaltime, bine ramificata si plina de flori la doar 10 ron, cum sa te abtii?:|
 

ana500

Member
Of of ...ce-ti mai este si cu gradinaritul asta..... dependenta curata
Sunt oameni printre oameni. Unora le place muzica , fotografia, calatoria....... iar noi adoram florile ....atat de mult ca este greu sa ne lasam de achizitii.
Eu in vara asta si acum la inceput de toamna nu m-am putut abtine sa nu imi mai adaug la colectie cativa hibi si cativa leandrii.
Boala curata ... nu alta.
Cred ca la iarna "nu mai dorm la caldurica".
Asta este ......... cand vad eu multitudinea de forme si culori ma incarc cu energie pozitiva.
 

Pocalinda

Member
Au inceput sa se umple pietele de tufanele...nu m-am abtinut si am luat una caramizie, urmatoarea va fi alba :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu nu ma chinui incercand sa rezist unei plante pe care mi-o doresc foarte mult. Prefer sa renunt la altceva, de exemplu la un nou articol de imbracaminte, la zorzonele, etc :) Pana cand ma voi inconjura de acele plante care imi plac si vad ca prospera in gradina mea o sa mai cumpar, pana la urma e unul din putinele lucruri care imi ofera intr-adevar satisfactie si prefer sa mananc doua zile la rand paine cu untura si rosii si sa cumpar o planta decat sa mananc gratare si sa renunt la ea :evil:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu ieri mi-am laut un trandafir englezesc Gertrude J ,la ghiveci :)
si eu renunt la orice in favoarea planteleor pe care le doresc :oops:
 

Rose

Active Member
sannamaria a spus:
eu ieri mi-am laut un trandafir englezesc Gertrude J ,la ghiveci :)
si eu renunt la orice in favoarea planteleor pe care le doresc :oops:
Cat a costat?
Eu am ramas impresionata de cei 2 trandafiri in ghiveci cumparati de la expozitia din Craiova! Foarte vigurosi, toata vara au inflorit!
De pe net ati cumparat trandafiri in ghiveci? Ajung bine?
 
Sus