In febra achizitiilor

iudit

Well-Known Member
Moderator
:eek: Hai sa insir si eu am luat in ultima vreme:
20 de feluri plante perene pt. stancarie,un salix pitic,3 minirhododendroni sau azalee de gradina sau ce or fi,campanula,un artar rosu mare(90 ron),si nu mai stiu ce dar am sa fac poze.A venit primavara,a-nceput si nebunia! :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am luat sambata o clematita piilu , acum o luna am mai luat una ! azi mi-a venit dicentra roz , trebuie sa vina si una alba ! am mai luat un trandafir , plus cea galbena Landora pe care mi-a luat Iudit ! am luat o ludisie sapt trecuta , am mai primit niste pui de violete de pe forum , am luat un leandru roz acum vreo sapt ...... cam astea sunt noile achizitii ! tot spun ca nu mai iau nimic , dar de fiecare data mai gasasc ceva interesant :)
 

IoanaTweety

Active Member
Ce coloraciune pe la tine iudit! :D Mai ales aia rosie e tare faina.
Stii cam ce preferinte au? soare, umbra, udat mult putin? Mai rasar si la anul? :roll:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Soare,udat abundent vara si apoi adunate semintele.Oricum acolo unde cad(in ghivece)rasar si singure.Am cea galbena cu grena de vreo 3-4 ani si in fiecare an rasare singura pe te miri unde.Acum vad ca in ghiveciul unei brugmansii sunt cateva plantute.Cu cet le-ai cumparat?Ale mele au fist 2,5 lei bucata.
 

Pocalinda

Member
Doamne Ioana ce poze poti face...nu zic ca nu sunt frumoase floricelele dar pozele sunt wow!

Off topic: ce aparat foto ai?
 

IoanaTweety

Active Member
Mersi frumos Pocalinda. :) Fotografia e prima mea pasiune, acuma a venit din spate si floraritul. Si le combin.
Offtopic: Nikon D90.
 

carmenushka

Active Member
Cum se cheama? Sevraj? Legati-ma ca nu ma pot opri!
Ieri am trecut pe la Tria's de pe Lacul Tei, prima oara, ca in general ma opresc la cea de pe Dorobanti, am scotocit cu privirea tot pana n-am putut sa-mi cred ochilor: phalenopsis 9 lei, mare, superba doar cu florile pe trecute, adjudecat! Gloxinia, plina de boboci, nici nu stiu ce culoare e, ultima uitata intr-un colt, 3 lei!!! Spune-ti voi putea s-o las acolo!
Azi: Decoflora, scuuump! Dar erau asa niste muscate frumoase la 5 lei, niste culori! alb,coral,trandafiriu,lila,pruna,zmeuriu! Am mai luat doar 2 :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: :rofl: Ce cunoscut suna.
Mai zilele astea faceam lista cu achizitiile de toamna. Sigur nu vrei sa auzi cum decurgea treaba asta.
 

v.cristina

Active Member
of!of! si eu am o lista lungaaa lungaaa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: tot vreau sa o mai scurtez dar nu ma lasa inima :wink: :wink: asa ca voi avea o toamna foarte ocupata :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Toamna e ocupata mereu, important este sa ne mai incadram si in bugete ... care se tot limiteaza, scad si se... revolta. :mrgreen:
 

v.cristina

Active Member
asta cam asa este ; din pacate inca nu am iesit din criza si sincer nu mai vad luminita de la capatul tunelelui :(
 

carmenushka

Active Member
Am uitat sa va spun ca mi-a ramas gandul la niste hibi Sunny Cities Madrid superbi, de la Decoflora, care nici nu erau asa de scumpi, 25 de lei o tufa maricica la vreo 30 de cm. si azi mi-a venit o idee :) i-am adus aminte domnului meu ca trebuie sa marcheze cu o floare frumoasa aniversarea casatoriei noastre :wink:
 

nick1971

Active Member
nu s-a mai achizitionat nimic din august 2010? :rofl:
azi am fost in Hornbach la Prisma... doar sa ma uit :rofl:
am plecat cu o orhidee papucul doamnei redusa de la 70 la 35 lei
o schefflera variegata
puiul si-a luat 3 cactusi, unul dintre ei
 
Sus