In febra achizitiilor

albela

Active Member
Ce bine ca si voi aveti aceeasi problema. La mine deja stocul de bulbi, tuberculi, seminte e mult prea mare pentru gradina mea. Si azi astept pe cineva din germania cu ceva bulbi de ordinul sutelor :eek: . Singura solutie e sa nu mai fac eu cumparaturile pentru acasa. Ca nu ma pot abtine :cry: .
 

adana

Member
daca vreti remediul sigur pt aceasta boala,ma ofer eu sa va ajut.vi-l imprumut pe sotul meu cand mergeti la cumparaturi.el nu comenteaza cand ma vede printre rafturile de flori si de bulbi si asa mai departe,dar face o fata,de imi trece mie sigur si iremediabil de a mai cumpara.si am vazut ca multi barbati sunt asa.cand am fost ultima data in brico,toti barbatii aveau o fata....si se auzeau doar imbufneli de genul"hai odata o iei pe asta sau pe aia?" sau "gata,ai terminat"?...
 

angela draganoiu

Active Member
Adana nu tine nici asta ca ne ducem si singure la cumparaturi, ca vorba aia cine a pus floraria in drum. si sotul meu, carcotasul sef, face mutre si fetze dar daca io vreau ce crezi ca ma uit la el ? deci nu asta e baiu' ci faptul ca nu mai avem loc in casa de atitea plante. ca ochii vad inima cere ...............
 

albela

Active Member
Problema mea e muuult mai grava. Al meu nici nu vine cu mine la cumparaturi nici nu comenteaza cand ajung acasa. Deci am mana libera :cry: .
 

Sash

Active Member
adana a spus:
daca vreti remediul sigur pt aceasta boala,ma ofer eu sa va ajut.vi-l imprumut pe sotul meu cand mergeti la cumparaturi.el nu comenteaza cand ma vede printre rafturile de flori si de bulbi si asa mai departe,dar face o fata,de imi trece mie sigur si iremediabil de a mai cumpara.si am vazut ca multi barbati sunt asa.cand am fost ultima data in brico,toti barbatii aveau o fata....si se auzeau doar imbufneli de genul"hai odata o iei pe asta sau pe aia?" sau "gata,ai terminat"?...
:rofl: :rofl: :rofl: Da, si eu am remarcat efectul ciudat al raioanelor de gradinarit asupra sotilor rataciti pe acolo :rofl: :rofl:
Eu la mimica sotului nu ma uit cand ajung sa dau iama printre flori, dar intrebarea "unde vrei sa o pui si cum crezi ca va arata inghesuita acolo?" imi tempereaza elanul...
 

ena

Member
Cred ca toti suferim de boala cumparaturilor in domeniul florilor. Eu cu siguranta. Si mai era cum era, dar de cand ma uit la florile forumistelor boala s-a agravat cu rapiditate, iar capitolul "vreau si eu" deja este mult prea mare. In privinta sotului sunt mai mult decat fericita. El merge cu mine la cumparaturi si daca vad doua culori la o planta si il rog frumos sa ma ajute sa ma decid, ajung de obicei sa ie iau pe amandoua... Iar de la familie primesc o multime de plante pentru ca si ei sufera de boala florilor... Ce ma fac???? Sunt disperata!!!! Primavara asta am depasit orice limite.
 

iraira

Member
La mine boala s-a terminat cand s-au terminat si banii, era sa nu mai am nici de mancare la pisici.Da nu-i bai...presimt eu ca la urmatorul salariu vine din nou...Totusi ar cam trebui sa ma opresc, macar asa..un timp :)
 

adana

Member
iraira a spus:
La mine boala s-a terminat cand s-au terminat si banii, era sa nu mai am nici de mancare la pisici.Da nu-i bai...presimt eu ca la urmatorul salariu vine din nou...Totusi ar cam trebui sa ma opresc, macar asa..un timp :)
sau se vor supara pisicutele pe tine :suparat:
 

Kalli

Member
huh, Adana! :D la noi in familie, amandoi ne oprim pe la flori si sotul este cel care mereu zice: "o luam? nu?! dar pe aia? nu?! hai sa o luam pe asta! nu?! aia iti place?! ti-o iau! nu?! hai sa luam asta! vrei lamaiul? ti-l iau?! nu?! hai sa luam zmeura sau capsuni! nu?! hai sa luam aia... hai, serios..." :rofl: iar eu oftez din toti rarunchii pentru ca sunt constienta ca nu am unde sa le pun pe toate... am un balcon insorit, pe S-V, dar e mic, mic... si nu stiu cum sa mai inghesuiesc plantele pe acolo....

acum am primit si semintele comandate si trebuie sa le pun la germinat. o tura de Adenium Santa Clause am pus deja... si mai am o gramada de pus si daca vor iesi toate, nu stiu pe unde sa le insir.... :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dragelor, barbatii care nu au o pasiune pentru flori si plante nu trebuie luati la cumparaturi, zau asa, ca sa nu se streseze.
Eu sunt artista la disimulat noi achizitii :rofl: sotul meu vede flori noi si-mi zice "uite, ti-a inflorit floarea aia rosie" ...ma apuca si rasul ca dragutul nu se prinde ca nu le aveam pana acum :rofl: :rofl:
Mai rau e cu plantele de gradina ca acolo vede gropile...si se vaita ca-i stric gazonul :rofl:
 

crocus

Member
Eu merg la cumparaturi cu sotul meu :D , de exemplu am fost duminica si am luat ghivece , seminte de petunii, de flori de piatra,banuti de turba, ghivece in total aproximativ 150 roni, sotul meu a stat in tot acest timp la raionul de animale si acvaristica. Toata discutia a fost : Draga ne ajung banii? Binenteles draga!!!!!!! :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: :rofl: La noi conversatia suna cam asa:

- iar ai fost dupa flori?
- da.
- unde o sa le mai pui?
- gasesc eu.
 

mymo

Active Member
La noi e altfel:
El-puiu,dar asta e ultima,da?
Eu-da,puiu

Si asa, fiecare floricica e ultima :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
al meu a fost cel mai dragut - cand am plecat la Craiova m-a intrebat cati bani am luat la mine. Am fost sincera si am spus ca 250 RON. El a zis ca nu crede ca imi ajung, iar eu i-am spus ca am luat si cardul.Din pacate nu am prea avut ce sa cumpar din florarii si m-am intors cu bani acasa. A zis ca este un mare eveniment. :rofl: Oricum nu se m-ai streseaza de lipsa de spatiu si s-a hotarat sa dea jos o parte din acoperis si sa puna in loc policarbonat. Abia astept modificarea .Strangem bani.
 

ena

Member
O sa fie foarte bine cu policarbonat. Plantele tale o sa se simta minunat. (iti spun din proprie experienta)
 

iraira

Member
La mine, cand cumpar, exista o singura mare intrebare a prietenului meu: dar asta ce face, la ce foloseste, ce se poate obtine din ea?
Tot ce face legume, fructe, e ok...la flori e o problema...vine intrebarea...dar chiar avem nevoie de asta?dar daca nu o mai luam ce se intampla?
alta varianta...dar daca punem si floarea asta..unde mai plantam vita de vie?
In rest e dragalas...eu ii zic..las ca gasim noi la ce s-o folosim...si el zice...bine draga..ia-o :rofl:
 

fixpix

Active Member
cred ca ....ardelenii is mai cumpatati... la marea intalnire din Cluj, cu vizita la Magnolia...am iesit toti de acolo cu mainile goale....
bineinteles ca am admirat plantele, preturile.... si am facut poze :)
:rofl:
 

ani

Member
La noi a devenit un obicei ca atunci cand vin de la Bucuresti sotul meu sa-mi numere sacosele. "Tu mereu pleci cu una si te intorci cu trei, unde le mai pui?"
 
Sus