In febra achizitiilor

michaela

Active Member
Fooooarte interesant subiectul..... :!:
Adevar graiesc multi pe-aici in special cei care intr-adevar au avut de-aface cu problema spatiului----------Bravo Cornelia!
Vis-a vis de ce-ai zis tu... Mareean.... de multe ori eu ma confrunt si cu provocari.... sau mai exact asa le iau.... pentru ca nu sunt o mare amatoare in a da nastere unor noi plante de apartament din seminte, butasi etc, insa in ultimul timp am exersat multe.....si .... in unele cazuri ma uimesc :) - si ajung la una din problemele spuse de Cornelia la inceputul topicului....Spatiul!
In ceea ce priveste gradinaritul...ehe trebuie pasiune,rabdare, timp si daruire....am omis... mult efort! nu e usor sa jumulesti buruieni toata ziua si sa sapi in trupa de bulbi fara sa-ti dai seama, din pricina asta am ajuns sa ma ocup singura de gradina, deoarece cei care vroiau sa ma ajute de multe ori imi jumuleau cine stie ce plante pe care eu le asteptam sa infloreasca, gazonul nu pot decat tot eu sa-l tund pt ca daca intra altcineva cu masina distruge si altele....asa ca iata-ma singura inhamata la munca, iar ceilalti din familie cu admiratul, asta nu din vina lor.
Asa ca intr-adevar trebuie sa ne gandim bine la muuuulte.........
In rest... sanatate sa fie!!!
 

byby_anka_w

Member
mie zici ca mi se intuneca mintile cand vad cate o violeta sau cate un hibi de care nu am.am pus mana pe el,l-am luat si acasa cu el.bad in dulap casete de biju,lumanari si diverse obiecte pt a le face loc :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: :rofl: Nu lasa mintea sa se intunece. Cate o mica eclipsa mai merge, dar daca e permanentaaaa :oops: nu se mai ajunge la fotosinteza.
 

mihai63

Member
michaela,ce spui tu imi suna foarte cunoscut,de absolut tot ce este plantat in gradina eu sunt pricipalul VINOVAT!Dar nu imi pare rau o clipa,fiindca IMI PLACE :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, noi ar trebui sa iesim la cumparaturi cu trupa. Asa poate ne mai dam peste mana unul altuia, ne mai sfatuim o leaca despre ce trebuie si ce nu ... :oops:
 

oana_oana

Member
cornelia a spus:
Mai, noi ar trebui sa iesim la cumparaturi cu trupa. Asa poate ne mai dam peste mana unul altuia, ne mai sfatuim o leaca despre ce trebuie si ce nu ... :oops:
Eu cred ca daca as fi cu trupa m-as indemna intr-un fel de nedescris. Poate imi dati voi peste mana.
 

oana_oana

Member
cornelia a spus:
Facem un experiment? :)
Suna interesant, dar dupa 15 feb cand mai scap de examene. Mai nou ma fascineaza semintele si butasii. De cand experienta cu semintele de adenium chiar imi place sa le cresc.
 

Sash

Active Member
Eu am alta idee :) Am putea "roti" plantele intre noi - cand dispare entuziasmul si nu mai suntem innebuniti dupa o anumita planta o dam mai departe.
 

sini

Well-Known Member
cornelia a spus:
Mai, noi ar trebui sa iesim la cumparaturi cu trupa. Asa poate ne mai dam peste mana unul altuia, ne mai sfatuim o leaca despre ce trebuie si ce nu ... :oops:
.....nu o lua tu ,las' s-o iau eu :)
 

michaela

Active Member
mihai63 a spus:
michaela,ce spui tu imi suna foarte cunoscut,de absolut tot ce este plantat in gradina eu sunt pricipalul VINOVAT!Dar nu imi pare rau o clipa,fiindca IMI PLACE :D
Pai..... si mie-mi place si altora care au vrut sa ma ajute....asta ziceam :)
Insa una dintre marile mele probleme este in momentul in care plecam de-acasa.........atunci chiar am o problema..... si nu exista sa ma intorc fara sa nu gasesc pierderi si prin gradina si printre ghivece, cu toate ca las scris cum sa se faca udarea pe grupuri de ghivece.....
 
A

Anonymous

Guest
Abtinere

urat obicei sa te duci la magazin si sa nu te lashi pana nu pleci cu coshul plin......... io ma recunosc vinovata de pacatul asta al "lacomiei"
azi imi pun cenusha in cap si recunosc ca am pacatuit cu luatu de primule si de bulbi de dalii ........poate cineva ma invatza cum sa intru intr-un magazin sau intr-o pepiniera si sa ies de acolo cu strictul necesar(dar chiar strict" sau chiar cu mainile si mashina goala :wink:
 

tinaM

Member
Eu nu te pot ajuta decat daca vrei sa pleci cu cel putin o floare din magazin. Mai mult nu-mi cere, ca nu pot :rofl:
 
Sus