Iazurile noastre - probleme si solutii

baby_blues

Member
Acu mi-a picat fisa! Se poate sa fie icre! Broste n-am ! Ce trebuie sa se intample in continuare si in cat timp daca ar fi icre ? Nu se poate sa fie ceva de la ploaie?
 

goodmans

Member
ca sa fie icre probabil ca trebuie sa fie un pic gelatinos...cred
sau ce ramane in urma lor dupa ce eclozeaza...
Nu stiu...e doar o parere.
 

Sparow

Member
Pai daca ar fi icre,ar fi atasate de plante,sau orice alta structura din apa si nu s-ar extinde.Presupun ca sant ceva alge.Ma gandest ca oricum vei deduce singur in curand.
 

baby_blues

Member
Nu cred ca sunt icre deoarece am schimbat apa dar au aparut din nou. Cred ca am o mica problema si nu stiu ce este. Parca si apa mi s-a inchis destul de repede la culoare(doua zile) iar pestii au lipsa de oxigen chiar daca pompa merge in continuu. As dori sa comand niste plante acvatice asa ca astept ceva sfaturi vis-a-vis de acest lucru: ce fel de plante, site-uri, etc. Multumesc anticipat!
 

goodmans

Member
Plante ieftine gasesti in perioada asta la hornbach,nu stiu daca ai posibilitatea sa iei de acolo
nuferi 19 ron
pistia mare 16 ron
zambila de apa 16 ron

ultimele 2 la mine nu rezista si sfarsesc pe post de salata care asorteaza sticksurile de la cina

daca au lispa de oxigen nu e bine,poti sa pierzi multi pesti,recomand tetra apc 300 si doua pietre mari de 5cm diametru.eu am una apc 150 care merge nonstop de anul trecut din primavara si e singura care pompeaza la 180cm adancime,sera 500 nu a reusit dar bag si cu aia mai la suprafata.
 

baby_blues

Member
goodmans a spus:
Plante ieftine gasesti in perioada asta la hornbach,nu stiu daca ai posibilitatea sa iei de acolo
nuferi 19 ron
pistia mare 16 ron
zambila de apa 16 ron

ultimele 2 la mine nu rezista si sfarsesc pe post de salata care asorteaza sticksurile de la cina

daca au lispa de oxigen nu e bine,poti sa pierzi multi pesti,recomand tetra apc 300 si doua pietre mari de 5cm diametru.eu am una apc 150 care merge nonstop de anul trecut din primavara si e singura care pompeaza la 180cm adancime,sera 500 nu a reusit dar bag si cu aia mai la suprafata.
Din pacate nu cred c-o sa ajung la Hornbach curand cu toate ca mi-as lua cateva plante. In primavara acolo un nufar era in jur de 50 lei si nevasta-mea a facut scandal. :D De abia am reusit sa-mi iau 4 carasi rosii dar si aia cu scandal. Am in vedere sa -mi iau macar vreo 2-3 koi si sa mai scap de carasii ordinari. De pe vreo balta ce pot lua? :)
 

baby_blues

Member
Am inteles! :( I s-a facut mila lui Doina2009 de mine si sambata o sa am plantute pentru iaz :D Vad ca oricum problema s-a mai ameliorat. Tare mi-e ca din cauza ploii si-a timpului a facut mizeria aia. De doua trei zile de cand soarele mai bate pe iaz, parca s-au mai remediat lucrurile, pestii sunt vioi si plus de asta au mancat dupa 10 minute toata mancarea. :D Le-am luat de la magazinele pentru pescari momeala :D si vad ca mananca.
 

Emil12

Member
nu mai speriati colegii oameni buni."nu lua din iazuri si balti naturale ca bagi melci/boli draci..."Eu am bagat in iaz elodea din dunare,sagittaria,stuf,papura si tot ce se putea gasii,am bagat si vreo 4-5 specii de melci tot din Dunare si vre 2 specii de scoici ferindu-ma de zebre.Tot ce nu am din Dunare e un nufar pe care il astept cu interes sa creasca ...desii...Crapii tot cresc...nu am avut boli in ei,nu am paraziti,nu am nimic,apa nu e curata si sub 1 m de apa e bezna totala din cauza algelor.Totusi pestii si plantele prospera iar daca vreau sa-i vad le dau mancare :)Asa ca nu mai speriati oamenii aiurea.Aaaa si apropo Koi nu sunt atat de sensibili la schimbari si la stres.Sunt sensibili la stres daca faci baie tot timpul peste ei,ii prinzi ii tot muti ...si atunci da risti sa-i omori dar in rest nu uitati ca sunt crapi.Acum 1 sapt am prins la momitor in dunare un crap de 17 kg si am zis ca ori eu,ori lanseta ori el.Sunt pesti robusti,puternici si foarte rezistenti.Totusi v-as sfatuii sa cumparati puiet pana in 10 cm.Se aclimatizeaza mai usor si isi formeaza sistemul imuniar mult mai rpd...Daca ii luati peste 15 cm din medii sterile,crescatorii,acvarii etc...s-ar putea sa aiba probleme si apa sau plantele introduse sa le provoace probleme sau chiar moartea.Numai bine sa va traiasca pestisorii si sa fiti sanatosi ca sa va bucurati de ei
 

goodmans

Member
Emil nu compara tu Dunarea cu orice balta
Dunarea curge in permanenta cu un debit considerabil iar multe insecte sau alte bazaconii nu depun in apa dunarii
in balti cu apa statuta larvele de insecte si parazitii se inmultesc extraordinar,apa nu are calitatea celei din dunare,majoritatea au apa destul de prost calitativa,multe sint incunjurate de terenuri agricole unde lumea administreaza pesticide care prin ploi ajung in balti si imbolnavesc pestii.
Eu am explicat ca am patit-o,am luat dintr-o balta niste plante frumoase care aveau frunze ca nuferii dar mai mici,am luat doua pungi.le-am spalat bine,le-am tinut in verde de malachit si le-am bagat in iaz.
dupa cateva zile toti pestii mei aveau lerneea (vierme ancora) adica moarte directa
parazitul nu avea de unde sa vina decat de pe radacinile acelor plante
din 17 crapi am pierdut trei,am facut bai cu sare la toti pestii concentratie de saramura foarte mare,viermii i-am indepartat cu penseta de pe ficare peste
am secat tot iazul si l-am spalat cu dezinfectanti
stii ce am zis la final dupa 2 saptamani de munca?!
-mai bine imi bagam plantele in C_R

asa ca ii sfatuiesc si pe altii sa aiba grija mare!
 

bebe Iris

Active Member
Eu m-am umplut de broaste...deja devin suparatoare ca se tot inmultesc. Ce pot sa fac sa scap de ele? Sunt urate, dupa parerea mea, adica negre :(
 

bebe Iris

Active Member
Daca pun solutie contra algelor? Poate nu le mai place apa...
Dar atunci nu mai pot pune nufarul, care imi ajunge peste 4 zile.
 

bebe Iris

Active Member
goodmans a spus:
sau imprumuta de la careva o rata sau o gasca ca astea mai mananca cu placere brotacei,dar fac mizerie in apa.
:rofl: doar ca stau la bloc, in mijlocul orasului si nu are nimeni in preajma :D
am doar pisici in zona :giggle:
 

Emil12

Member
Avertizez ca toti colegii mei.Grije mare cu tot ce inseamna substante anti-alge.Dauneaza pestilor daca nu ai grija la gramaj.Serpii nu sunt o solutie mai ales cand ai pesti de talie mica.Sunt mai usor de prins decat broastele.O chestie foarte ciudata este ca mai nou au inceput sa depuna continuu fara sa respecte vreun orar anume.Problemele cu broastele avem toti cei care nu stam in orase aglomerate.Ptr ca isi croiesc drum usor.Eliminarea manuala se pare ca nu tine ptr ca apar in 4-5 zile altele.Icrele nu supravietuiesc ptr ca le mananca pestii dar adultii da.Ce mi se pare foarte ciudat este ca am vazut la un prieten cu un bazin de 2x2 m in jur de 40 de broaste ceea ce...e aproape imposibil ptr ca broastele nu raman in asemenea numere din cauza lipsei de mancare.Tousi se pare ca nu mai respecta acest lucru.Sfaturi...nu prea sunt....Ar fi incercuirea iazului cu plasa de rabit la inaltime de 50 cm ca sa nu mai ajunga in el.Neajungand la apa se vor vedea nevoite sa plece...Introducerea unor pradatori...e riscanta ptr ca de obicei papa si pestii.Eliminarea manuala cred ca ar fi cea mai viabila solutie totusi nu e de durata ptr ca vin altele.Daca cineva are idei e binevenit.Cu toti incepem sa avem probleme cu ele
 

baby_blues

Member
Multumesc inca odata Doinei pentru plantele pe care le am acum pe iaz si care mi l-au curatat , rezultand o apa extraordinarde limpede. Solutia pare a fi zambilele de apa. :D
Deoarece si eu le-am primit , doresc sa dau si eu cateva mai ales ca se inmultesc extraordinar de mult si de repede. La mine in doua saptamani s-au triplat ca si numar.
 

bebe Iris

Active Member
Iazul meu este micut tare, cand o sa ai o bucatica mica de dat, sa te gandesti si la mine :oops: , eu am sa-ti trimit irisi de apa, doar sa faca puiuti.
 
Sus