Iazurile noastre - probleme si solutii

goodmans

Member
ieri am introdus in iaz si ce doi pui de koi pe care i-am luat vineri din hornbach.
au stat putin in carantina cu verde de malachit apoi cu sera ciprinopur.
dupa ce i-am bagat au disparut instantaneu si fiind cu ochii dupa ei am observat ca in coltul in care apa circula cat mai putin,la nuferi,au aparut niste vietati mici,lunguiete,cam 1.5-2mm si subtirele foarte foarte iuti,stau mai mult pe pietre si cum bagi mana in apa fug ca dracii
ce sint astia? sa fie purici de balta? de unde naiba?sint daunatori pentru pesti?am citi ca mai mult constituie hrana naturala...daca or fi purici dar nu vad altceva ce sa fie
m-am uitat pe net dupa poze de purici de balta(daphnia)si nu par a arata asa,aia sint mai rotunzi putin.
ceva idei?
 

Sparow

Member
Ai sa te intalnesti cu tot felul de vietuitoare,majoritatea neinvitate.Unele sant chiar daunatoare pt pesti dar tot nu ai ce face.Si larvele de libelula nu seamana deloc a libelule si sant rapitoare dar nu cred ca au sanse impotriva pestilor.Apoi mai sant alte 3-4 feluri de insecte din care una e daunatoare sigur,dar tot pt pesti mici.Nu ai cum sa scapi de ele.Eu la inceput am prins si distrus din ele dar vin mereu altele.Dupa un timp se ajunge la echilibru.Pestii le mananca pe ele,ele depun alte oua,libelulele larve vaneaza insectele si pui de peste,dar poti sa spui ca e selectie naturala.Cei rezistenti raman si sant multi.Eu am avut vreo 160 de pui si au mai ramas o gramada,vreo 130 din care vreo 70 sant mai maricei si mai vioi.Din aia o sa aleg vreo 30 mai colorati cand primesc culoare.Asa ca oricum,nu te agita.
 

goodmans

Member
Sparow tu zici ca ai pui,sint pui de koi sau carasi?
cat de mari erau koii pe care i-ai luat tu si cand ti-au facut pui?
Eu am doar o crapoaica de 5 ani si doi masculi de 4-5 ani sper la anul sa am si eu pui de la ei.
 

Sparow

Member
Eu i-am luat prin aprilie si aveau cam 10-15 cm.Vezi si pozele de la mine,hartia din lighean are fix 10cmhttp://i591.photobucket.com/albums/ss357/SparowHawck/DSC00030.jpg.Dar binenteles ca primavara fac pui si le place sa aibe vegetatie mi s-a spus.Ai mei nu aveau mai mult de 2 ani.Am avut vreo 10 Koy dar vreo 4 femele mi-au murit cand au depus.Le-au alergat masculii pana le-au epuizat.Si cine stie cat de sanatosi au fost caand au ajuns la mine....import Ungaria.
 

baby_blues

Member
Sa pun si eu o intrebare. Am pus in iaz vreo 30 de carasei prinsi cu undita intr-o balta . Ideea este ca niciunul nu sta pe la suprafata. Am un singur caras mai mare care nu incape pe sub pietre si sta jumate afara din ele. Ce pot sa fac ca sa ii scot afara? Alta treaba este ca orice le-as pune de mancare nu prea mananca. De la inceputul iernii si pana acum nu le-am dat de mancare dar vad ca n-au nicio problema. Care sa fie explicatia. Sa le dau de mancare sau mananca ei din microclimatul format?
 

goodmans

Member
pestii nu mananca daca apa nu are peste 12 grade...de obicei...
si nici nu este recomandat sa ii hranesti la temperaturi scazute.
ai mei nu au mai mancat din noiembrie si abia le-am aruncat cateva maini de grau fiert si cateva boabe de bonduelle porumb.
o sa le mai dau cand o fi mai cald si vor misuna in voie.
 

Sparow

Member
NU iti fa probleme .Carasi salbatici sant greu de ucis :rofl: .Iarna hiberneaza,si nu trebuie deranjati sau hraniti.Cand se va incalzi apa peste 10 grade noaptea atunci sa le dai de mancare.Si daca ma gandesc bine carasii nici nu mananca la suprafata apei,niciodata.
Recomand ramele si mai ales cukotii.Le place hrana sa miste in timp ce se scufunda.
 

baby_blues

Member
Multumesc pentru raspunsuri si va spun sincer ca m-am cam linistit. Acum daca tot am scris, mai cer si eu un sfat: Cum curatati bazinul? Mi se aduna tot felul de mizerii: frunze, pamant, etc, etc. Mi-e cam sila sa scot toata apa, sa scot pietrele, sa le curat, sa le pun inapoi, etc. Operatiunea asta imi ia cam toata ziua, daca vreau sa fac o treaba ca lumea, asa ca ...
 

goodmans

Member
eu mi-am cumparat de la augment un aspirator de iaz la 70euro si l-am
conectat la un filtru facut de mine din butoi de 30L plin cu vata de perlon.
practic trage mizeria (frunze si namol) si o baga in filtru unde ramane in vata de perlon,dupa care curat filtrul aruncand vata care e ieftina.
fac asta odata pe luna sau la 2 luni...depinde de murdaria adunata.
 

baby_blues

Member
goodmans a spus:
eu mi-am cumparat de la augment un aspirator de iaz la 70euro si l-am
conectat la un filtru facut de mine din butoi de 30L plin cu vata de perlon.
practic trage mizeria (frunze si namol) si o baga in filtru unde ramane in vata de perlon,dupa care curat filtrul aruncand vata care e ieftina.
fac asta odata pe luna sau la 2 luni...depinde de murdaria adunata.
Ma gandeam eu ca exista si alta solutie dacat cea pentru un chinez batran. :D
Augmen banuiesc ca este un magazin, nu? Pe unde este? Nu se gasesc si la dedeman, PrAKTIKER, ETC?
 

Floria

Active Member
Am fost la cineva in vizita si avea o mare oala (cam de 20 L) adancita in pamant printre stratul de flori. Am intrebat ce face cu oala acolo si mi-a spus ca face un miniiaz. La cate probleme aveti voi , cand o sa-mi treaca prin cap sa-mi fac miniiaz , cred ca am sa-mi cumpar o oala ca cea pe care am vazut-o. Mie mi-e frica si de broaste , sa nu mai spun de serpi, iar cu algele - prea multa bataie de cap.
 

goodmans

Member
baby-blue augment este importator direct de produse Oase,Hozelock si altele dar au sediu in comuna Bragadiru insa poti comanda online.
site-ul se cheama amenajariacvatice.ro si trebuie sa iti faci cont si sa fi logat pentru a vedea preturile.
Mie mi-a placut sa fac afaceri cu ei din motive pe care nu le pot spune pe forum,pm me pentru detalii.
 

baby_blues

Member
Floria a spus:
Am fost la cineva in vizita si avea o mare oala (cam de 20 L) adancita in pamant printre stratul de flori. Am intrebat ce face cu oala acolo si mi-a spus ca face un miniiaz. La cate probleme aveti voi , cand o sa-mi treaca prin cap sa-mi fac miniiaz , cred ca am sa-mi cumpar o oala ca cea pe care am vazut-o. Mie mi-e frica si de broaste , sa nu mai spun de serpi, iar cu algele - prea multa bataie de cap.
Sa nu crezi ca e mare bataie de cap a faci un iaz. Asta depinde si de ce fel de iaz vrei sa faci. Personal impreuna cu finul meu am sapat iazul, lucru ce-a durat cateva ore, am pus cateva roabe de nisip, l-am acoperit cu folie , am pus apa, am pus pompa in lac, pietre de rau, etc si gata. Odata pe an sau de doua ori, sa faci curatenie in lac nu e o nenorocire decat daca esti lenes ca si mine :D daca vrei pesti e deajuns sa pescuiesti cativa carasei din balta , care nici nu sunt pretentiosi si te-ai ales cu un iaz superb. :D
 

Sparow

Member
Cred ca nu e problema ca e complicat cau greu sau scump,ideea e sa vrei cu adevarat sa il faci.Eu pe folie am dat 5 mil in 2009,restul daca omul vrea se descurca.Nu trebuie pompe de sute de euro sau pesti de sute de euro.Merge si cu plante indigene si carasi,soreti[regina baltii] sau mai stiu ce peste colorat gasesti.Totul e sa vrei.
 

baby_blues

Member
Sparow a spus:
Cred ca nu e problema ca e complicat cau greu sau scump,ideea e sa vrei cu adevarat sa il faci.Eu pe folie am dat 5 mil in 2009,restul daca omul vrea se descurca.Nu trebuie pompe de sute de euro sau pesti de sute de euro.Merge si cu plante indigene si carasi,soreti[regina baltii] sau mai stiu ce peste colorat gasesti.Totul e sa vrei.
Asa este . Pe mine toata aparatura, cu tot cu filtru UV si cu pompa de recirculare, butoi pt. reirculare si pietre pe post de filtru natural m-au costat 3.5 mil. Folia pt. dimensiunile mele m-a costat 1.5 mil. Restul se gaseste pe balta, rau, etc.
 

baby_blues

Member
Avand in vedere faptul ca de vreo 5 saptamani am fost in constructii, pot sa spun pe propria piele, ca iazul meu a trecut prin toate experientele posibile , in sensul ca a picat in el de la la polistirene la vopsea decorativa, adeziv uscat, rumegus, etc. In afara de faptul ca mai uitam sa dau drumul la pompa cateva zile si toti pestii erau la suprafata , toti au supravietuit fara probleme inclusiv carasii rosii care spre surpinderea mea sunt foarte vioi si foarte rezistenti. Nu ma astepam! O sa -mi iau revansa fata de ei, pentru ca zilele astea o sa le schimb total apa , dupa ce-o sa termin complet cu renovarea. Singurul incovenient la carasi este ca nu-i vezi deloc :) in rest vad ca nu-s pretentiosi.
 

baby_blues

Member
Si acum am si-o problema de mentionat si anume ca a aparut si s-a extins pe fundul iazului dar si pe peretii acestuia o ... chestie ca o pata albicioasa. Nu stiu ce este, nu stiu cum se poate trata si nici nu stiu daca ar afecta pestii:





 

goodmans

Member
nu stiu ce sa zic pt ca nu am mai vazut asa ceva.
alge filamentoase atasate de plante si pe peretii iazului am si eu dar atat si astea oricum mor,dispar definitv...reapar si iar mor deci nu-mi fac griji din cauza lor.
din poze parca ar fi asezata peste algele alea....ai broaste cumva?
ai incercat sa o indepartezi cumva,sa vezi daca reapare?
ce consistenta are? ai pus mana pe ea?
cati pesti mari ai? sa nu fie icre? ai mei au depus si acum au iesit puii.
 
Sus