Hibiscus moscheutos

Pocalinda

Member
Domnule Geo ma treceti acolo cu unul rosu marimea L :rofl: iar alb XXL o sa iau de la Sieberz.

Off topic: E careva interesat de o comanda? :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pocalinda, din pacate nu mai am rosu de vinzare, si alb am numai marimea L.

Pocalinda a spus:
Domnule Geo ma treceti acolo cu unul rosu marimea L :rofl: iar alb XXL o sa iau de la Sieberz.

Off topic: E careva interesat de o comanda? :)
 

sorina

Active Member
Felicitari Federico , pentru toti hibiscusii din gradina sunt dementiali , si parca ireali , in poza in care stringi in brate hibiscusul parca stringi un copli , asa de fericit arati :rofl: :rofl: :rofl: Te mai felicit pentru aranjarea curtii am vazut ca-ti place simetria si spatiile bine definite .Inca odata felicitari :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Acum felicit pe toti posesorii acstei superbe specii , mie cel mai mult imi place cel roz si rosu marimea XXL ( bineinteles ca-i admir doar la voi :) :) :) :)
Eu am primit cred ca de la gty ( si cred ca ti-am ramas datoare cu ceva , te rog adu-mi aminte ce era ????)
Tufa a juns la 1,5 m e ramificata pe 3 brate si are in virf pe fiecate tija cite 15 boboci , florile nu sunt cele mai mari dar sunt superbe . Multumesc din suflet celui caruia mi l-a dat .

vreau sa va intreb si in special pe Federico daca ii tineti in plin soare ?? Si as vrea sa tin tufa sa creasca mare iar acum este pusa intre minirose iar in fata lui este vita de vie , soarele ajunge la el dupa ora 1-2 .E bine ???? Cred ca ar trebui sa-l mut in alta parte deoarece distanta dintre minirose si el este de vreo 2-3 m ceea ce cred ca nu este suficient atunci cind va devemii matur si mare si nu isi va putea pune in evidenta frumusetea . Voi ce ziceti ?? Daca ma sfatuiti sa-l mut , cind ar trebuii ?? Toamna dupa ce-i cad florile sau primavara devreme ??
 

fredericocj

Member
sorina a spus:
Felicitari Federico , pentru toti hibiscusii din gradina sunt dementiali , si parca ireali , in poza in care stringi in brate hibiscusul parca stringi un copli , asa de fericit arati :rofl: :rofl: :rofl: Te mai felicit pentru aranjarea curtii am vazut ca-ti place simetria si spatiile bine definite .Inca odata felicitari :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Acum felicit pe toti posesorii acstei superbe specii , mie cel mai mult imi place cel roz si rosu marimea XXL ( bineinteles ca-i admir doar la voi :) :) :) :)
Eu am primit cred ca de la gty ( si cred ca ti-am ramas datoare cu ceva , te rog adu-mi aminte ce era ????)
Tufa a juns la 1,5 m e ramificata pe 3 brate si are in virf pe fiecate tija cite 15 boboci , florile nu sunt cele mai mari dar sunt superbe . Multumesc din suflet celui caruia mi l-a dat .

vreau sa va intreb si in special pe Federico daca ii tineti in plin soare ?? Si as vrea sa tin tufa sa creasca mare iar acum este pusa intre minirose iar in fata lui este vita de vie , soarele ajunge la el dupa ora 1-2 .E bine ???? Cred ca ar trebui sa-l mut in alta parte deoarece distanta dintre minirose si el este de vreo 2-3 m ceea ce cred ca nu este suficient atunci cind va devemii matur si mare si nu isi va putea pune in evidenta frumusetea . Voi ce ziceti ?? Daca ma sfatuiti sa-l mut , cind ar trebuii ?? Toamna dupa ce-i cad florile sau primavara devreme ??
Buna Sorina, si iti multumesc frumos pt aprecieri. Imi iubesc enorm de mult gradina si florile din ea.ai dreptate cand spui ca imi place simetria si toata sa fie la linie si la locul lor....sunt un tip enervant de meticulos si tipicar :) asta sunt, ce mai pot face acum :wink:

Cat priveste pozitionarea hibiscusilor in gradina, sunt plantati in partea de est si au soare zilnic cel de dimineata pana pe la ora 14...apoi sunt intr-o semi umbra. e mai bine sa aiba doar soarele de dimineata care nu arde asa tare ca si cel de dupa masa...ei fiind niste plante originare de mlastina si necesita foarte multa apa, iar daca sunt pozitionati intr-o zona cu soare toata ziua, nu le prea place, in sensul ca i cam paleste soarele si oricata apa le-ai da..tot putin stau cam suparati, dar in soarele de dimineatza se comporta PERFECT!

Le place sa fie cam liberi, sa nu fie inghesuiti...dar cam 1 metru liber in jurul lor este suficient...nici la mine nu au mai mult....stau in fata lor niste magnolii, e drept mici de vreo 2 metri doar..dar si cand vor fi mari..tot nu i va deranja...lor le trebuie apa din belsug cu ingrasaminte de calitate....daca le oferi aceste simple conditi, garantat ca vor creste ca si ai mei :D

De mutat e bine sa-i muti toamna dupa ce ei mor la prima bruma, i tai la 10 cm inaltime de la pamant si apoi i poti scoate si muta unde vrei tu. pana vine primavara ei oricum stau intr-o stare latenta, dar in care ei lucreaza in inradacinare, iar odata cu sosirea primaverii, incep si incoltesc usor fara a simtii ca au fost mutati, si cresc splendid! (nici primavara nu e o tragedie, dar toamna e mult mai indicat, nu simt deloc mutarea) :D

Daca te mai pot ajuta cu ceva sfaturi, o voi face cu mare placere :wink: :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Felicitari Sorina,

Nu cumva hibiscusu e de la mine ? Ca arata extrem de similar cu ai mei..;-)

La schimb cu o clematita multiblue si leandru rosu parca ?

O zi buna.
 

gabrielais

Active Member
felicitari tuturor detinatorilor de floriciuni superbe....sa va bucurati de ele...

frederico...nu mai cad si eu pe spate...ca banuiesc ca nici nu te mai obosesti sa te uiti la inca una lesinata...dar macar asa o ameteala, tot m-a luat cand am vazut minunile pe care le cresti in gradina....si ce gradina...felicitari..foarte, foarte frumos...imi place ca e multa ordine, toate sunt la locul lor...fain tare; felicitari inca o data!
 

fredericocj

Member
gabrielais a spus:
felicitari tuturor detinatorilor de floriciuni superbe....sa va bucurati de ele...

frederico...nu mai cad si eu pe spate...ca banuiesc ca nici nu te mai obosesti sa te uiti la inca una lesinata...dar macar asa o ameteala, tot m-a luat cand am vazut minunile pe care le cresti in gradina....si ce gradina...felicitari..foarte, foarte frumos...imi place ca e multa ordine, toate sunt la locul lor...fain tare; felicitari inca o data!
iti multumesc frumos pt aprecierile tale. ma straduiesc sa fie cat mai frumos...mai curat, ordonat....sa fie o oaza de liniste si relaxare la mine in gradina.... :wink:
 
Sus