Hibiscus moscheutos

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Mai Riana draga..............acei hibi sunt indopati sistematic dupa cum a recunoscut si proprietarul.Daca nu le-ar da papa frecvent ar fi niste hibi obisnuiti asa cum are Geo,Albela si altii............
La Baumax se gaseste ingrasamint guano asemanator celui pe care il foloseste Fred.cu rezultate la fel de bune indiferent ce ar zice el ,guano cel [/b]adevarat este cel din excremente de liliac /din ala filfiitor of course/ :rofl: :rofl: este cel care face adevarate minuni ;dar.......... si cel din excremente de gaina crescuta in spatele caselor de la tara face are aceleasi rezultate daca este dozat ca lumea.Cel cumparat de Fred, are probabil mai mult fosfor.
Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati :wink:


Nu stiu de ce a aparut toata propozitia cu litere groase desi am facut exact ce trebuia dupa cuvintul "adevarat" ca sa apara scris normal :cry: :cry: :cry: :cry:
Sa stii ca ai dreptate Gabiuta,asta primavara am facut curatenie la pasari la soacra-mea si am facut un astfel de ingrasamant .Am avut rezultate la pere,piersici si gutui.Dar ,intotdeauna exista un dar,nu recomand la nimeni sa mai faca decat cu masca pe figura :rofl: :cry:
La hibiscusii mei nu am incercat sa pun,poate la anul! :D
 

bebe Iris

Active Member
Gabiuta a spus:
Mai Riana draga..............acei hibi sunt indopati sistematic dupa cum a recunoscut si proprietarul.Daca nu le-ar da papa frecvent ar fi niste hibi obisnuiti asa cum are Geo,Albela si altii............
La Baumax se gaseste ingrasamint guano asemanator celui pe care il foloseste Fred.cu rezultate la fel de bune indiferent ce ar zice el ,guano cel [/b]adevarat este cel din excremente de liliac /din ala filfiitor of course/ :rofl: :rofl: este cel care face adevarate minuni ;dar.......... si cel din excremente de gaina crescuta in spatele caselor de la tara face are aceleasi rezultate daca este dozat ca lumea.Cel cumparat de Fred, are probabil mai mult fosfor.
Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati :wink:


Nu stiu de ce a aparut toata propozitia cu litere groase desi am facut exact ce trebuia dupa cuvintul "adevarat" ca sa apara scris normal :cry: :cry: :cry: :cry:
Doamne ca bine le mai zici, Gabiuto!!! :clap: :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Gabiutza,

Hibiscusii moscheutos sint cu flori de la mici la mari si intermediare. Hai sa ii clasificam cu flori medii si cu flori mari.
Din semintzele respective pot sa iasa si hibiscusi cu flori mari si hibiscusi cu flori mici... si culorile respective si altele. Asta o spun din proprie experientza...
De obicei daca are numai hibiscusi cu floare mare in zona atunci vor iesi in principal hibiscusi cu floare mare din seminzte.
Hibiscusul meu rosu are flori care sint similare ca dimensiune cu cele ale lui Frederic.
Din diviziune radacina vor iesi intodeauna planta originala... dar dimensiunea florii poate varia limitat in functie de ce conditii are... mai mica cu citiva cm cind conditiile sint mai putin prielnice mai mare cu citiva cm cind conditiile sint mai prielnice.

Gabiuta a spus:
Eu banuiesc si fie-mi iertata ignoranta (daca e asa ceva :mrgreen: ) ca voi nu va asteptati ca din semintele care vi se vor oferi/vinde de catre Fred. sa iasa imensitatile din poze :gandit: ca doar aia sunt .......altceva
:)
Pocalinda, daca te referi la dimensiunea florii ..NU.....numai daca iei hibiscus cu floare mare. Aia cu flori medii/mici poti sa ii indopi cit vrei.. vei cistiga max 2-3 cm la floare... in schimb va face multe flori(poti sa umpii multe farfurii cu ele)
De retzinut ca este original planta de mlastina... deci cu cit mai multa apa si caldura si ingrasamint... cu atit mai mari se vor face tufele. Florile vor avea o variatie foarte limitata fatza de dimensiunea normala.
Pocalinda a spus:
Adica daca iau seminte de la orice hibiscus de pe strada si il indop cu guano o sa am farfurii de flori? :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Geo ........am inteles si imi recunosc ignoranta in aceasta materie eu am mers pur si simplu pe gindire de bun simt.Dar vrei tu sa imi spui mie ca ala indopat saptaminal si crescut artificial va iesi la fel din seminte???? :eek:
Ma indoiesc foarte tare............ :? Dar.........daca zici tu.......pe bune de nu te crez :)
Cei cu floare mare sunt una ceilalti ............ :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata citeva completari:





Cei cu floare mare nu sint una cu ceilalti....Da, Frederic i-a facu la limita lor maxima... din semintze poate sa iasa apropae orice... si cu flori mari si cu flori mici..... dar atita vreme cit nu au cu ce alti hibiscusi sa se combine probabil vor iesi tot cu flori mari majoritatea. Cu aia siriacus nu se hibridizeaza dupa cite stiu eu. Genele care dau floare mare pot avea caracter dominant sau recesiv...dar daca ai numai plante care au flori mari si nici una cu flori mici....atunci probabil ca vor iesi din semintze tot cu flori mari in majoritate. Frederic nu a influentzat dimensiunea florii cit a influentzat dimensiunea si vigoarea tufei... si evident numarul florilor. Poate ca florile lui sint cu 1-2-3 cm mai mari decit cind tufa este lasata sa creasca natural.



Gabiuta a spus:
Geo ........am inteles si imi recunosc ignoranta in aceasta materie eu am mers pur si simplu pe gindire de bun simt.Dar vrei tu sa imi spui mie ca ala indopat saptaminal si crescut artificial va iesi la fel din seminte???? :eek:
Ma indoiesc foarte tare............ :? Dar.........daca zici tu.......pe bune de nu te crez :)
Cei cu floare mare sunt una ceilalti ............ :D
 

elenafles

Active Member
Tot admirand pe aici frumusetiile voastre,m-am hotarat sa-mi procur si eu dar va rog sa ma desteptati si pe mine ca sunt total nedumerita despre ei. :?
1.Este o planta perena?
2.Daca da,rezista in gradina la -20 grade C?
3.Acea floare mare cat o farfurie cat timp sta inflorita?
4.Are nevoie de apa multa?
5.Am vazut in oferta Bakker dar erau foarte scumpi.Stiti si alte surse de unde pot cumpara?
Iertati-ma ca pun atatea intrebari dar desi am citit despre ei doresc sa aflu si parerea voastra ,a celor care ii cultivati deja. :hug:
 

fredericocj

Member
elenafles a spus:
Tot admirand pe aici frumusetiile voastre,m-am hotarat sa-mi procur si eu dar va rog sa ma desteptati si pe mine ca sunt total nedumerita despre ei. :?
1.Este o planta perena?
2.Daca da,rezista in gradina la -20 grade C?
3.Acea floare mare cat o farfurie cat timp sta inflorita?
4.Are nevoie de apa multa?
5.Am vazut in oferta Bakker dar erau foarte scumpi.Stiti si alte surse de unde pot cumpara?
Iertati-ma ca pun atatea intrebari dar desi am citit despre ei doresc sa aflu si parerea voastra ,a celor care ii cultivati deja. :hug:
buna. iti ofer eu cateva detalii din experienta mea de 3 ani de cand i am eu in gradina. iti raspund la intrebari in ordinea in care au fost formulate si postate de tine aici:
-este o planta perena, toamna la prima bruma moare toata,se taie de la 10 cm distanta de pamant si radacinile acolo raman peste iarna, iar primavara incoltesc si cresc foarte repede.
-rezista si la -25 grade cat au fost in fiecare iarna la mine in zona.
-floarea mare cat o farfurie sta inflorita 1 zi sau 2, depinde cat de cald e afara....pe cum vine toamna florile rezista si cate 2,3 zile inflorite, dar se deschid foarte multe flori pe zi, zilnic,pana la prima bruma, si le cresc in varf crengile doar cu bococi de floare!
-e o planta la origine de mlastina....dar se preteaza foarte bine in zona tarii noastre daca este udata din abundenta si fertilizata regulat.
-e o planta scumpa la achizitie, dar merita toti banii, pt ca e foarte rezistenta in timp, nu o ating daunatorii si e o splendoare fara margini! de la Bakker nu iti recomand sa cumperi, deoarece firma asta e cam dubioasa cu toata activitatea si florile ce le vinde. am la servici mai multe colege (inclusiv si eu) care au cumparat flori printre care si acesti hibiscusi si au primit flori care nu ai incoltit, sau nu cresc, sau pur si simplu mor fara nici o explicatie, ramai si fara flori si cu banii dati!
iti recomand orice alte surse de achizitie in afara de Bakker! :D
 

albela

Active Member
E foarte important sa ai posibilitatea sa-i uzi la greu, au nevoie de apa foarte multa, iar la mine unde drenajul este cam prea bun e o problema. Eu il ud pe al meu si dimineata si seara ca sa fiu sigura ca nu-l gasesc pleostit. De gasit gasesti si pe la florarii, dar nu oriunde.
 

Pocalinda

Member
Frederic multumim de detalii.

Acum vine intrebarea... Se poate diviza tufa? Sau singura cale de inmultire sunt semintele? In acest caz in cat timp vedem flori de la planta?

Intreb pentru ca eu n-am vazut pe nicaieri de vanzare si mi-as dori mult pentru la anul.
 

carmenushka

Active Member
Eu am primit de Mymo( :hug: multumesc tare tare!) seminte de HM XXL roz. Dar am citit pe aici ca e treaba complicata de la seminte la flori, cand e perioada optima de incoltire si cum sa procedez cu ele ca sa ma bucur de hibici?
Va rog ajutati-ma si daca treaba va merge bine promit sa impart plantute si celor care nu au!
 

bebe Iris

Active Member
Cel mai indicat este sa le inmultesti prin divizarea tufei. Din seminte dureaza cam 3 ani pana face flori.
 

fredericocj

Member
Pocalinda a spus:
Frederic multumim de detalii.

Acum vine intrebarea... Se poate diviza tufa? Sau singura cale de inmultire sunt semintele? In acest caz in cat timp vedem flori de la planta?

Intreb pentru ca eu n-am vazut pe nicaieri de vanzare si mi-as dori mult pentru la anul.
da, se poate diviza si tufa, dar nu stiu exact procedura, perioada optima de divizare, si rezistanta apoi in timp si la boli, atata timp cat i s-a umblat la radacina si are "rani deschise" supuse la tot felul de boli si alte posibile cauze de imbolnavire si slabirea imunitatii plantei,pana la cicatrizarea ranilor radacinii divizate.
orice astfel de proceduri implica riscuri.
din seminte ies hibiscusi care fac floare in anul 2 de viata, dar e putin cam dificil si uneori da slabe rezultate. nu toate semintele sunt fertile, nu tot ce rasare si creste....etc...
cel mai indicat e sa cumperi o tufa mare, sanatoasa si inflorita, prin luna august-septembrie, o pui in pamant si pana vine iarna este prinsa si inradacinata bine, iar din primavara urmatoare te poti bucura de ea in toata splendoarea ei :D
 

elenafles

Active Member
fredericocj a spus:
buna. iti ofer eu cateva detalii din experienta mea de 3 ani de cand i am eu in gradina. iti raspund la intrebari in ordinea in care au fost formulate si postate de tine aici:
-este o planta perena, toamna la prima bruma moare toata,se taie de la 10 cm distanta de pamant si radacinile acolo raman peste iarna, iar primavara incoltesc si cresc foarte repede.
-rezista si la -25 grade cat au fost in fiecare iarna la mine in zona.
-floarea mare cat o farfurie sta inflorita 1 zi sau 2, depinde cat de cald e afara....pe cum vine toamna florile rezista si cate 2,3 zile inflorite, dar se deschid foarte multe flori pe zi, zilnic,pana la prima bruma, si le cresc in varf crengile doar cu bococi de floare!
-e o planta la origine de mlastina....dar se preteaza foarte bine in zona tarii noastre daca este udata din abundenta si fertilizata regulat.
-e o planta scumpa la achizitie, dar merita toti banii, pt ca e foarte rezistenta in timp, nu o ating daunatorii si e o splendoare fara margini! de la Bakker nu iti recomand sa cumperi, deoarece firma asta e cam dubioasa cu toata activitatea si florile ce le vinde. am la servici mai multe colege (inclusiv si eu) care au cumparat flori printre care si acesti hibiscusi si au primit flori care nu ai incoltit, sau nu cresc, sau pur si simplu mor fara nici o explicatie, ramai si fara flori si cu banii dati!
iti recomand orice alte surse de achizitie in afara de Bakker! :D
Multumesc mult pentru raspunsul tau promt.O sa comand si eu ca m-ai inebunit cu minunatiile tale.Sper sa se adapteze si la mine si sa infloreasca asa frumos cum i-am vazut in albumul tau :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
bebe Iris a spus:
Cel mai indicat este sa le inmultesti prin divizarea tufei. Din seminte dureaza cam 3 ani pana face flori.
Cel mai indicat ar fi sa ii inmultzesti si prin divizarea tufei si prin semintze. Din semintze vei avea variatzie si la culoare si la dimensiunea florii , din divizarea tufei vei avea clone ale plantei originale.

Pocalinda a spus:
Frederic multumim de detalii.

Acum vine intrebarea... Se poate diviza tufa? Sau singura cale de inmultire sunt semintele? In acest caz in cat timp vedem flori de la planta?

Intreb pentru ca eu n-am vazut pe nicaieri de vanzare si mi-as dori mult pentru la anul.
In general daca divizezi tufa, vezi florile cel tirziu anul urmator. Daca o divizezi in perioada dormanta poti vedea florile si anul asta.
Perioada optima de divizare este noiembrie sau in primavara martie-aprilie.
Planta asta nu prea are daunatori..... o divizare a tufei nu introduce boli sau probleme.
Din semintze de obicei se vad flori in al doilea sau in al treilea an.
Dupa 3-4 ani tufa ajuge la maturitate.....
Pocalinda.... daca chiar nu gasesti de cumparat.. mama va avea in toamna asta de vinzare... dar nu cu flori xxl ci numai L.

carmenushka a spus:
Eu am primit de Mymo( :hug: multumesc tare tare!) seminte de HM XXL roz. Dar am citit pe aici ca e treaba complicata de la seminte la flori, cand e perioada optima de incoltire si cum sa procedez cu ele ca sa ma bucur de hibici?
Va rog ajutati-ma si daca treaba va merge bine promit sa impart plantute si celor care nu au!
Cel al lui Mymo se numeste Copper King. Semintzele se planteaza in mod ideal cind afara e cald..preferabil in mai iunie... in ghiveci, si apoi se transplanteaza in gradina cind au ajuns la 10 -15 cm.
Se pot planta pe toata perioada calda.....
Se pot planta si in perioada rece dar shansele de reusita sint mai mic.
E cu sigurantza o planta la care ii place caldura si apa din plin.
 

carmenushka

Active Member
Multumesc popgeo, inteleg ca acum daca incerc am sanse mici de reusita. Oricum pepiniera vreau sa o fac pe balcon pana reusesc sa ridic plantutele, eu am balconul pe sud si e soare si foarte cald vara, si hibiscusii pe care ii am vad ca se simt foarte bine.
Am vazut la florariile Tria's hibiscus "de gradina" asa scria pe el, iar pe cartonasul din ghiveci scria "Hibiscus Luna" si imaginea de prezentare era o floare imensa rosie, e vorba de moscheutos?
 
Sus