Hibiscus moscheutos

marirogo

Active Member
popgeo a spus:
marirogo a spus:
Fratilor, care aveti moscheutos, fiti atenti la seminte, nu le lasati sa se piarda.....faceti un ban cu ele ! si eu vreau sa cumpar !
Marirogo.. eu am semintze de vinzare dar momentan numai de la aia albi si roz.
Ala rosu se pare ca foarte rar face semintze. Cred ca au fost 10 in total. intr-un an si in anii anteriori mai putin...
Popgeo, ai PM.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
marirogo a spus:
Fratilor, care aveti moscheutos, fiti atenti la seminte, nu le lasati sa se piarda.....faceti un ban cu ele ! si eu vreau sa cumpar !
Marirogo.. eu am semintze de vinzare dar momentan numai de la aia albi si roz.
Ala rosu se pare ca foarte rar face semintze. Cred ca au fost 10 in total. intr-un an si in anii anteriori mai putin...
Popgeo, as vrea si eu seminte de moscheutos alb, daca se poate! :D
 

happy

Well-Known Member
fixpix a spus:
na asta da!
deci... MARIMEA conteaza :rofl:

al meu e mai modest. da mai trag sperante ca o sa creasca.
o prima floare

desi cum vad in pozele din grecia, de la Hibiscusu-mama, ar cam trebui sa fie mai inchis la culoare. mi-a iesit mai roz.
Calin daca ai de vanzare seminte de hibi moscheutos roz inchis vreau si eu! :D
 

fixpix

Active Member
eh, pana o sa confirm ca si eu am seminte, mai este. abia s-a ofilit primul boboc. nu stiu ce e inauntru :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se poate Claude. O sa iti trimit mesaj PM .


claude a spus:
popgeo a spus:
marirogo a spus:
Fratilor, care aveti moscheutos, fiti atenti la seminte, nu le lasati sa se piarda.....faceti un ban cu ele ! si eu vreau sa cumpar !
Marirogo.. eu am semintze de vinzare dar momentan numai de la aia albi si roz.
Ala rosu se pare ca foarte rar face semintze. Cred ca au fost 10 in total. intr-un an si in anii anteriori mai putin...
Popgeo, as vrea si eu seminte de moscheutos alb, daca se poate! :D
 

fredericocj

Member
la cel alb cu roz am observat 7 capsule care vor sa se maturizeze si sa faca seminte, si dau cui are nevoie...la cel roz si visiniu desi s-au ofilit sute de flori pana acum....inca nici urma de capsule fertile....poate urmeaza....va tin la curent si va dau daca o sa fie ca eu oricum nu mai am loc de pus alti hibiscusi de aceeasi culoare. :D galben are cineva ca scot unu roz cu radacina si-l dau la schimb!! :?: :idea: :wink:
 

gabiee

Active Member
ma inscriu inca o data pe lista pentru cateva seminte :D
sa te uiti la mine in album , poate vrei ceva la schimb , daca nu atunci le cumpar
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Frederic te rog trece-ma si pe mine pe lista pt semintze..

Iata si la mine citiva hibiscusi care se dau in spectacol... dar cam slabutz fara nici un fel de ingrasamint...
Pina acum Fredreric ne-a intrecut pe toti cu tufele lui.. bravo.





fredericocj a spus:
la cel alb cu roz am observat 7 capsule care vor sa se maturizeze si sa faca seminte, si dau cui are nevoie...la cel roz si visiniu desi s-au ofilit sute de flori pana acum....inca nici urma de capsule fertile....poate urmeaza....va tin la curent si va dau daca o sa fie ca eu oricum nu mai am loc de pus alti hibiscusi de aceeasi culoare. :D galben are cineva ca scot unu roz cu radacina si-l dau la schimb!! :?: :idea: :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu banuiesc si fie-mi iertata ignoranta (daca e asa ceva :mrgreen: ) ca voi nu va asteptati ca din semintele care vi se vor oferi/vinde de catre Fred. sa iasa imensitatile din poze :gandit: ca doar aia sunt .......altceva
:)
 

riana

Active Member
ai dreptate Gabiuta , eu cred ca numai prin despartirea tufei o sa se faca asa de mari florile
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Riana draga..............acei hibi sunt indopati sistematic dupa cum a recunoscut si proprietarul.Daca nu le-ar da papa frecvent ar fi niste hibi obisnuiti asa cum are Geo,Albela si altii............
La Baumax se gaseste ingrasamint guano asemanator celui pe care il foloseste Fred.cu rezultate la fel de bune indiferent ce ar zice el ,guano cel [/b]adevarat este cel din excremente de liliac /din ala filfiitor of course/ :rofl: :rofl: este cel care face adevarate minuni ;dar.......... si cel din excremente de gaina crescuta in spatele caselor de la tara face are aceleasi rezultate daca este dozat ca lumea.Cel cumparat de Fred, are probabil mai mult fosfor.
Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati :wink:


Nu stiu de ce a aparut toata propozitia cu litere groase desi am facut exact ce trebuia dupa cuvintul "adevarat" ca sa apara scris normal :cry: :cry: :cry: :cry:
 

melimeli

Active Member
eu la cel alb pe care il am nu i-am dat nici un fel de "papa" :rofl: numai apa din abundenta ,florile sunt foarte mari :mrgreen:
curiozitatea mea e daca despart tufa florile ar trebui sa fie la fel de mari :?astept si ceva seminte daca se vor coace( sunt cateva capsule in crestere :)...)
....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Melindo eu in principal ma refeream la hibiscusii lui Fred. care a declarat ca le da papa si de aia sunt asa mari.Al tau asa is stramosii lui :rofl: .Fa-i arborele genealogic si te edifici.
 
Sus