Hibiscus moscheutos

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inflorit si la mine intr-un triziu:

Se pregateste cel rosu si alti citiva noi.. care inca nu stiu ce culoare vor fi.


Albela.. anul asta tufa e buna de despartzire...;-) Dar sau toamna foarte tirziu (sfirsit de octombrie sau in noiembrie) sau in primavara.

Bebe Irisi.. superbi hibiscusi.. m-as abona la schimb cind s-or face mai mari sau la marfa daca te mai duci prin ungaria.

Butasii se pare ca se prind daca se foloseste o incinta unde se pulverizeaza apa sub forma de ceatza..
 

bebe Iris

Active Member
popgeo a spus:
Au inflorit si la mine intr-un triziu:

Se pregateste cel rosu si alti citiva noi.. care inca nu stiu ce culoare vor fi.


Albela.. anul asta tufa e buna de despartzire...;-) Dar sau toamna foarte tirziu (sfirsit de octombrie sau in noiembrie) sau in primavara.

Bebe Irisi.. superbi hibiscusi.. m-as abona la schimb cind s-or face mai mari sau la marfa daca te mai duci prin ungaria.

Butasii se pare ca se prind daca se foloseste o incinta unde se pulverizeaza apa sub forma de ceatza..
Bine Geo, cand se iveste vreo ocazie te anunt. :wink:
 

fredericocj

Member
hibiscusii mei uriasi:

[/url]http://www.flickr.com/photos/frederico4u/4893001841/ http://www.flickr.com/photos/frederico4u/4893025801/ http://www.flickr.com/photos/frederico4u/4893619818/
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Felictari Frederic,
Intra-devar sint superbe tufele. Se vede ca le place la tine in gradina... Banuiesc ca le dai ceva ingrasamint ca sa creasca asa bogat.. sau tufele sint mature.
Unele varietati de hibiscus nu vor face semintze... am avut si eu surpriza aia..
Avind in vedere ca tuffele sint foarte bogate se pot despartzi radacinile in toamna sau in primavara (mai bine). Daca esti dispus la asa ceva se vor gasi destui amatori.. iti dam si noi ce ti-ar place de la noi.
Daca te intereseaza crini deosebitzi...da-mi de veste..

fredericocj a spus:
IZA a spus:
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Superbi!!!! Poate ne vinzi si noua seminte la toamna , ce zici??? :wink:
cu mare placere daca vor face :)..pana acuma nu au facut seminte.
 

fredericocj

Member
sunt de 3 ani la mine in gradina....in fiecare an cresc tot mai mari si mai stufoase. anul trecut mai mult 12 flori pe zi nu erau deodata inflorite, si tufele erau doar de maxim 1 metru inaltime.
anul acesta sunt de peste 2 metrii inaltime, iar cel visiniu atinge 3 metrii. .iar pe zi intr-o tufa sunt 51 flori deschise-pe numarate.
fara ingrasaminte nu erau decat niste tufe mici.
am investit pot spune foarte mult in ele,prin ingrasamintele GUANO ce le-am cumparat, cel mai bun fertilizator pt hibiscus, dar rezultatele sunt pe masura! mananca cam 1 litru de Guano pe saptamana!!! doar asa au devenit uriasi.....vitaminizandu-i!!!
 

happy

Well-Known Member
Frederico,unde ai stat ascuns pana acum?Cei mai tari' muschetari' pe care i-am vazut pana acum :rofl: Pune mana si aduna cu nadejde seminte,daca este nevoie ajuta-i la polenizare,pupa florile intre ele . :D
 

fredericocj

Member
happy a spus:
Frederico,unde ai stat ascuns pana acum?Cei mai tari' muschetari' pe care i-am vazut pana acum :rofl: Pune mana si aduna cu nadejde seminte,daca este nevoie ajuta-i la polenizare,pupa florile intre ele . :D
ioiiiiiii.....da cat le-am mai polenizat si pupat.....tu crezi ca altfel se faceau asa mari? :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Apropos.. imi place cum ai aranjat curtea/gradina. Foarte elegant si cu atentie la detaliu. E mina ta sau a "femeii" casei ?

De unde ai cumparat balansoarul ala ?
 

fredericocj

Member
popgeo a spus:
Apropos.. imi place cum ai aranjat curtea/gradina. Foarte elegant si cu atentie la detaliu. E mina ta sau a "femeii" casei ?

De unde ai cumparat balansoarul ala ?
eu sunt singur....tot ce e acolo e mana mea...si pasiunea mea!!
balansoarul l-am luat de la Praktiker...e cel mai trainic model din cate am vazut, iar acum e si la super reducere ca vine toamna.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Gabiuta, nu sint mutanti...;-) Sint doar hibrizi bine hranitzi....;-)

Frederic..cum se numeste modelul si la care Praktiker.. (eu nu mai sint in ro de multa vreme si nu mai stiu ce si cum) Si cam la ce pretz l-ai vazut... ?
 
Sus