Hibiscus moscheutos

bebe Iris

Active Member
Multumesc! :D Mie mi-ar fi placut cel mai mult sa fie doua plantute diferite si sa am si alb si roz...dar ce sa-i faci? nu pot fi cu toate... :wink:
 

fredericocj

Member
la fel a fost si hibi meu...la inceput in primul an a fost alb curat....iar dupa ce am plantat si roz si visiniu...prin polenizare...in anul urmator a devenit cu alb cu tenta roz, exact ca si al tau.
ca sa iti ramana alb curat, trebuie plantat izolat de celelalte culori.
oricum ar fi....sunt toti deosebiti! :wink: :D
sa ai noroc de ei si sa-ti incante sufletul cu frumusetea lor!! :D
 

fredericocj

Member
bebe Iris a spus:
bun, dar mie mi-a inflorit alb si la 4 zile distanta rozuliu, nu dupa un an...
asta inseamna ca radacina...genele plantei deja erau modificate....si de acum inainte doar asa iti va inflorii....oricum ar fi e foarte frumos. :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Un hibiscus Moscheutos cu frunze mai deosebite... cred ca este hibrid cu Moy Grande. Bobocul care se vede acolo are shanse sa se deschida... numai sa mai dea un pic de caldura.. Sint curios ce culoare va fi floarea si cit de mare..

 

gty

Member
cam cum arata semintele voastre ?
are careva un pin plan la ele ?
nu stiu daca dupa ce a facut floarea ceea ce sa facut micut este samanta
 

michaela

Active Member
Deci.... concluzia ce-am tras-o e ca .... chiar de am cumparat seminte de mscheutos rosu... posibil sa nu infloreasca ca planta mama, daca a fost polenizata cu un altul , de culoare diferita-lucru care mi se pare extrem de firesc- :cry: :cry: :cry:
Si eu vroiam rosu, caci alb si rose am :( :roll: insa dorind atat de mult rosu.... am uitat de... polenizare :rofl: :rofl: :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
MIchaela... cumpara radacina daca vrei sa fii sigura.. in felul asta culoarea e sigura... altfel poate sa iasa ceva cu totul diferit. Treaba e ca unele gene sint dominante si daca ai mai multe culori in gradina e greu de obtinut semintze pure.
Daca e un singur soi in gradina si e autofertil atunci poate sa mai iasa ceva... dar de obicei nu iese chiar aceeasi culoare.
 

vist

Member
Buna !!!
Ceea ce am vazut aici m-a facut sa ma bucur si sa-mi doresc si io la mine in gradina!!! Cine ma ajuta...un pui, un butas inradacinat...
 

happy

Well-Known Member
Eu Dan,asta toamna mi-a cumparat Claude.Arata bine si pretul este bun!La primavara vreau sa iau si o pereche de catina(nu am stiut ca este mascul si femela) :D
 
Sus