Hibiscus moscheutos

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poate e mai bine sa deschidem un topic , eventual cu cineva din zona aia amabila sa ne ajute daca ei nu trimit si prin posta 8)
 

happy

Well-Known Member
Michaela este mai bine sa vada cineva cum arata planta,altfel s-ar putea sa iti trimita cine stie ce aratare!Mie mi-a cumparat cineva din Cluj si arata bine hibiscusul rosu :D
 

michaela

Active Member
dar cum i-a ales? eu vreau rosu doar :cry: daca mai iau inca un alb sau roz.... umplu gradina de moscheutosi albi si roz :( vreau si eu un rosu cu floare mareeeeeeeeeee :rofl: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Scrie pe ghiveci de care este! :eek: Iti este tare frica ,bag seama, sa nu iei alta culoare!! :rofl: :rofl: :rofl:
 

vist

Member
michaela a spus:
dar cum i-a ales? eu vreau rosu doar :cry: daca mai iau inca un alb sau roz.... umplu gradina de moscheutosi albi si roz :( vreau si eu un rosu cu floare mareeeeeeeeeee :rofl: :rofl:
...Ingrijorarea ta e si a mea si cred ca si a lui Danero2004....si atunci, ce si cum facem
si io vreau si vreau si alb si roz dar mai ales rosu care mi se pare superb!!!...Cine ne ajuta????
 

michaela

Active Member
Cum ai ales? la telefon?
Eu vreau doar rosu!! :) si da....mi-e frica Happy :) ;vreau sigur sa fie rosu :oops:
Din ceilalti am destui :rofl:
 

carmenushka

Active Member
Yupiii! Am pus si eu saptaman trecuta semintele de hibi moscheutos roz xxl |(primite in vara nici nu mai stiu exact de la cine, cred ca de la mymo :? ) Si le-am pus intai in apa fierbinte si le-am tinut acolo cam 48 de ore apoi le-am pus intr-o casoleta cu cocopeat pe calorifer si au incoltit :dans: Casoleta e cu capac sa se mentina umeazeala si caloriferul e dat pe 3, nu mai stiu cate seminte erau in plic, cred ca vreo 10, dar deja se zaresc mai multe tije rasarind :D
 

happy

Well-Known Member
carmenushka a spus:
:clap: Oho ce maricei sunt! De cand i-ai pus? Si i-ai repicat sau ai insamnatat direct in alveole?
I-am pus in altceva cu capac si pe urma repicare.Au germinat bine!Puse semintele 48 ore in apa calda bineinteles :D
 

victoria222

Active Member
Ce le-ati facut? Ai mei nu vor sa miste, nici sa-i platesti... Am tinut si eu semintele 2 zile in apa, dar nu calda, ci la temperatura camerei iar pe urma in casoleta cu pamant pe pervaz deasupra caloriferului, si n-au dat nici un semn de mai bine de o luna de cand le-am plantat.
 

carmenushka

Active Member
S-ar putea ca asta sa fie secretul, eu le-am pus in apa fierbinte de-a dreptul si le-am lasat acolo pana le-am plantat(le-am pus in apa vineri seara si le-am plantat duminica) si cocopeatul in care le-am pus l-am inmuiat tot cu apa calda
 
Sus