Gradinaritul de zi cu zi

Pocalinda

Member
Ia ca am curatat de buruieni si sapat pepenii. In afara de capsuni, patrunjel si leustean nu mai se gaseste altceva de mancare in gradina mea. :rofl:
 

victoria

Active Member
crinutza a spus:
Deja primii ardei,vai ce in urma sunt!!! Imi spune si mie cineva ,ardeiul se copileste la fel ca rosiile(ca eu asa am facut pana acum,dar nu stiu daca am facut bine sau nu)???Astazi la pranz trag si eu cateva poze !!!
ardeii nu se copilesc
 

crinutza

Member
Oooo Doamne ,ce inseamna sa pleci urechea in stanga si dreapta,multumesc Victoria :rose: Dar vinetele???Ca si pe astea le copileam...
 

mymo

Active Member
Mamaaaa,io pe ce planeta is? citesc aici de copilit,de rod la ardei :eek: io's in urma cu ani lumina :(
 

mymo

Active Member
:rofl: stiu cum sta treaba cu copilitul doar ca ale mele sunt atat de mici...de aceea ziceam ca sunt in urma cu ani lumina.
 

happy

Well-Known Member
Dna doctor(Codrina)cine stie ce injectii le-a facut la ardei de au crescut asa mari :rofl: Si la mine abia au inflorit ardeii in solar asa ca nu suntem deloc in urma,ea este prea inainte :wink:
 

ionascus

Active Member
Hehe..nu-i amenint...le vorbesc...sotul meu rade cand vorbesc cu plantele prin gradina....
Adevarul ca am luat rasaduri la 30 bani/buc...care s-au prins de 30 bani... :roll:
Astea au costat 1 leu,erau la paharel,mult mai dezvoltate decat celelalte,inflorite la sfarsitul lunii aprilie...au prins si frigul acela de la inceput de mai dar a fost Ok....diferenta se vede...
 

crinutza

Member
ghia_don a spus:
Eu chiar nu stiam de copilit la vinete...cum se face exact ?
Eu pana acum faceam la fel ca la ardei si rosii,rupeam la lastari de mi de ura.Acum ma bucur c-am intrebat si am scapat macar de ardei :)
 

victoria

Active Member
la vinete se rup copilii care ies la imbinarea frunzelor cu tulpina,dar se lasa 2-3.Asta pentru a avea 4-5 vinete pe tulpina, si pentru ca planta sa aiba si putere sa le faca mari pe toate.Altfel vor fi multe si mici
Asta v-o spun si din experienta mea,pentru ca in primul an nu le-am copilit
:D
 

ghia_don

Active Member
Anul asta voi copili si eu vinetele, sa vad cum ies...cu toate ca nici pina acum nu m-am plins de vinete mici :wink: ..
 

interval

Active Member
victoria a spus:
la vinete se rup copilii care ies la imbinarea frunzelor cu tulpina,dar se lasa 2-3.
Planta creste in continuu. De unde stii care sunt cei 2-3 copili pe care trebuie sa-i lasi?

Cand pun rasadul, eu las doar 2 frunze in varf, maxim 3 (dar foarte rar) si nu cresc prea multi copili. In timpul cresterii rup frunzele sau copilii care ating pamantul in dublu scop: pentru o aerisire mai buna si pentru a impiedica raspandirea manei. Anul asta voi urmari mai atent.
 

victoria

Active Member
eu las primii copili.Pentru ca sunt mai la inceput si cresc mai vigurosi.Abia dupa ce las 2-3,ii rup pe urmatorii
 
Sus