Gradinaritul de zi cu zi

ionascus

Active Member
Acum doua saptamani am tuns tufele de cimbru,asa cum am vazut pe un blog strainez....si s-au refacut...vom mai avea o cultura de toamna
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu ma pregatesc de ceva vreme sa transplantez niste flori de pe acasa si sa aranjez terasa la serviciu. Poate ma si hotarasc. :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu stiam ca si tufele de cimbru se pot tunde :? , eu aplicam regula asta doar la busuioc, roinita si oregano!
Cimbrul deja l-am recoltat si l-am pus frumos la uscat la umbra, in magazie, la fel si oregano!
 

Floria

Active Member
aleynad a spus:
busuioc ,oregano!
Cimbrul deja l-am recoltat si l-am pus frumos la uscat la umbra, in magazie, la fel si oregano!
Eu le-am pus cu sare la borcan si cu ulei deasupra, isi pastreaza aromele mai bine.
 

happy

Well-Known Member
Deci daca tund busuiocul acum mai infloreste o data?Ete ca am mai invatat ceva :wink:
Ce tund pun la uscat sa miroasa frumos! :D
Azi am spart normele de la ora 6 pana la ora 12 .Am cules murele fara ghimpi.Cine stie o reteta de dulceata,gem?Ieri am cules piersici si a facut sotia compoate.
Am scos cartofii 5 kg,am reusit sa termin ceapa si usturoiul de scos!
Am udat ca este o uscaciune urata! :cry:
 

Elektra

Member
happy a spus:
Deci daca tund busuiocul acum mai infloreste o data?Ete ca am mai invatat ceva :wink:
Ce tund pun la uscat sa miroasa frumos! :D
Azi am spart normele de la ora 6 pana la ora 12 .Am cules murele fara ghimpi.Cine stie o reteta de dulceata,gem?Ieri am cules piersici si a facut sotia compoate.
Am scos cartofii 5 kg,am reusit sa termin ceapa si usturoiul de scos!
Am udat ca este o uscaciune urata! :cry:
Pentru dulceata de mure eu folosesc 600g zahar la 1kg de fructe curatate, nu-mi place sa fie lesinator de dulce, acum daca voua va plac dulceturile foarte dulci poti creste cantitatea de zahar pana la 1 kg. Se amesteca fructele cu zaharul, le lasi cateva ore ca sa-si lase zeama, le pui la foc potrivit impreuna cu zeama de la o lamaie la fiecare 2 kg de fructe(adica jumatate de lamaie zeama la un kg) si mai departe cred ca stie sotia ta cat se fierbe dulceata ca sa fie gata :D Daca mai ai nevoie de lamuriri spune-mi.
Eu personal ca sa nu fierb dulceata prea mult si sa mai ramana macar o boare de vitamine mai inlocuiesc lamaia cu o lingura rasa de gelfix de la dr.oetker, din cel pe care scrie 1:1(deci doar o lingura in loc de zeama de la la o lamaie, nu cat scrie pe plic daca nu vrei sa-ti iasa jeleu), contine pectina extrasa din fructe si niciun chimical periculos si atunci totul se "leaga" mult mai repede. Cu 600g zahar la un kg de fructe fac toate dulceturile si am in perfecta stare si de anul trecut, trebuie doar sa ai borcane cu capac infiletabil, sa le sterilizezi inainte si sa torni dulceata foate fierbinte in borcane, tine fara probleme.
 

thea

Member
Elektra,pot sa fac la fel si dulceata din petale de trandafiri?
:oops: ,am tot strans petalele si le-am pus la congelator ca sa le fac odata pe toate.
 

Elektra

Member
thea a spus:
Elektra,pot sa fac la fel si dulceata din petale de trandafiri?
:oops: ,am tot strans petalele si le-am pus la congelator ca sa le fac odata pe toate.
Sincer dulceata de trandafiri n-am facut niciodata, aici la piata nu gasesc si trandafirul meu e prea mic, cauta pe net o reteta cu imagini, sigur gasesti ceva pe gustul tau.
 

Elektra

Member
La capitolul ce mai gradinarim, eu m-am apucat de culturile de toamna, desi e asa frumos afara sunt sigura ca nu mai tine mult, din pacate. Am plantat cam acum 10 zile spanac, de 2 tipuri, matador si un hibrid, polyanna parca, mazare tot de 2 tipuri, pentru comparatie, urmeaza salatele, rucola, ridichi, ceapa verde, valeriana. Datorita pamantului de calitate destul de proasta din curtea mea(lutos) si pentru ergonomia spatiului, am inceput cultivarea in asa numitele "raised beds", cu inaltimea de 10-15 cm in care am pus un amestec de pamant de gradina, compost, nisip si perlit. Am incercat metoda la castraveti si fasole verde si a mers excelent, ne-am propus ca toata gradina sa o facem asa, din pacate nu producem destul compost pentru asta :) . Singura nemultumire e ca prietenii mei buni melcii :x deja au descoperit mazarea, am cumparat un gel bio care teoretic are efect chiar daca ploua, sa vedem cum functioneaza, optimol nu vreau sa pun printre legume.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ar fi frumos sa ne poti arata niste pozici cu acele "patuturi".Poate invata si altii de la tine(nu eu :D ) dar pentru cine se ocupa de asa ceva e o chestie buna ...Pare interesant.Parca am vazut ca postat cineva de pe net o poza dar....este altceva de la straini.
 

Elektra

Member
Gabiuta a spus:
Ar fi frumos sa ne poti arata niste pozici cu acele "patuturi".Poate invata si altii de la tine(nu eu :D ) dar pentru cine se ocupa de asa ceva e o chestie buna ...Pare interesant.Parca am vazut ca postat cineva de pe net o poza dar....este altceva de la straini.
Tocmai mi-am comandat un aparat foto nou, sper sa ajunga in buna stare si fac niste poze, ideea e ca nu sunt prea estetice caci sunt facute din scanduri vechi, dar sunt functionale, cel putin in cazul meu, avand o gradina foarte mica. O sa caut in cardul de la aparatul vechi, cred ca am cateva cu cele pentru fasole si castraveti, desi plantele erau mai marisoare si nu prea se vedea suportul.
Edit: am gasit cateva poze vechi, de calitate foarte prosta din pacate, dar cat de cat sa va faceti o idee, sunt 2 cutii suprapuse, cea amplasata superior de diametru mai mic, sus sunt castravetii si jos fasolea verde

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa!!!Important e ca sunt functionale si plus de asta ai niste castraveeeeeeeeeeetiiiii......... :D
 

happy

Well-Known Member
Elektra,excelent a iesit gemul de mure,are un gust tare placut,deosebit! :marfa:
Maine o sa semana si eu salatasi ridichii in solar daca tu zici ca este perioada buna!Am mai semanat de 2 ori pana acum salata si nu a iesit nimic :(
 

miki70

Active Member
Elektra a spus:
am cumparat un gel bio care teoretic are efect chiar daca ploua, sa vedem cum functioneaza, optimol nu vreau sa pun printre legume.
Am si eu melci muuulti :cry: te rog sa-mi spui daca da rezultate pentru ca ma intereseaza si pe mine. Cum ii spune si cat costa?
Mie imi papa primavara foarte multe plante, nu a ramas nici o carciumareasa in gradina, din tufanele abia mi-a supravietuit o tufa iar acum mi-au atacat sedumurile si sempervivum. Azi am mutat sedum siebioldii in vasul unui leandru copac, sper sa-i mearga mai bine acolo si la iarna sa-i placa adapostit la 7grC
 

Elektra

Member
happy a spus:
Elektra,excelent a iesit gemul de mure,are un gust tare placut,deosebit! :marfa:
Maine o sa semana si eu salatasi ridichii in solar daca tu zici ca este perioada buna!Am mai semanat de 2 ori pana acum salata si nu a iesit nimic :(
Ma bucur ca a iesit bine gemul, salata n-a iesit caci nu germineaza la peste 18 grade parca, nu mai retin temperatura exacta, oricum la caldura nu merge caci si eu am incercat peste vara degeaba. Mi-am luat dupa aceea salate speciale de vara, mai rezistente la caldura care se seamana prin mai, cand e cald dar nu foarte tare si care teoretic rezista peste vara daca sunt udate bine, le-am semanat intr-o perioada ploioasa, au rasarit , au crescut cam 1cm si apoi au fost devorate intr-o nopte de prietenii melci, deci nu am apucat sa vad daca rezista la caldura sau nu.
Acum, adica chiar azi o sa seman 5 sau 6 tipuri de salata, tot din acestea mai de vara si sper ca pana in oct-nov sa fie suficient de mari pt consum, ridichile la fel, semand din acelea de luna pt consumul de toamana. Pe la mijlocul lui septembrie o sa ma apuc si de salatele de iarna, cele rezistente la frig, acum inca e prea cald si nu cred ca vor germina. De asta cred ca e cam cald acum la tine in solar pentru salata de iarna, mai ales ca stai in sud, incearca eventual cu cateva seminte sa vezi daca germineaza, mai era o metoda, sa germinezi peste vara semintele de salata la frigider si apoi sa muti plantutele in pamant, dar eu n-am incercat. Oricum, cat timp e ridicata temperatura, daca rasar sa le uzi foarte bine, astfel le ajuti sa nu...nu stiu care-i termenul exact in romana, in engleza e bolting, adica sa nu inceapa sa se lungesca si sa faca seminte, poate ne ajuta vreun horticultur cu traducerea. Asta e valabil pentru toate vegetalele rezistente la frig, spanac, sfecla de frunze, etc, cu cat le udam mai mult cu atat le prelungim perioada de recoltare.
Mikishor, o sa ma uit si o sa-ti spun exact, cred ca in jur de 25 lei a fost litrul, nu mai stiu sigur dar cred ca din Baumax l-am luat, pare destul de eficient, dar nu in proportie de 100% cum scrie pe el, evident. Poti sa mai incerci in perioadele in care nu ploua sa-i combati cu praf de var nestins, presarat in strat subtine, in momentul in care il ating scot spume instant :evil: , la plante n-am obsevat sa le faca vreun rau dar mai bine presari doar pe langa. Din pacate, in contact cu apa varul se "stinge" si nu mai are efect.
 

miki70

Active Member
Elektra multumesc pentru informatii. Cred ca sticla aceea cu repelant pentru melci am vazut-o si eu in Baumax-ul din Craiova in primavara. E verde, nu-i asa?
De unde pot procura var nestins?
Eu am mai citit de piatra de alaun, dar nici asta nu stiu de unde sa o iau.
 

Elektra

Member
mikishor a spus:
Elektra multumesc pentru informatii. Cred ca sticla aceea cu repelant pentru melci am vazut-o si eu in Baumax-ul din Craiova in primavara. E verde, nu-i asa?
De unde pot procura var nestins?
Eu am mai citit de piatra de alaun, dar nici asta nu stiu de unde sa o iau.
Da, exact, e verde, ce memorie ai :D , nu scrie nimic in ro pe eticheta mare dar sunt desenati melci si limacşi si scrie pe spate ca e impotriva lor. Var eu am gasit la un magazin de cartier cu produse chimice, vopsele si lacuri, etc, la punga de 1 kg parca, costa pana in 3 lei, la sac e mult mai rentabil dar nu aveam ce face cu un sac. De piatra de alaun nu stiu din pacate.
 

Elektra

Member
Mi-a rasarit salata :dans: , deci Happy cred ca poti sa semeni linistit, din cele 5 soiuri salata Romana (Verdi degli ortolani) a rasarit prima. Cu ridichile n-am avut probleme, au rasarit cam in 3 zile, mai repede decat salata.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am vrut sa seman si eu ceva de toamna , dar nu prea s-au hotarat astia daca e toamna lunga sau ninge din octombrie :rofl:
 
Sus