Gradinaritul de zi cu zi

victoria

Active Member
hehe,cunosc perfect.Si David face la fel :) Vrea sa puna seminte,sa ude...
Mi-a smuls si porumbul si l-a plantat langa rosii,ca a vazut la mine ca il raream :rofl: :rofl: :rofl: doar ca el il smulgea pe cel mai mare si bineinteles ca nu reusea sa il scoata si cu radacina :rofl:
 

ionascus

Active Member
Dragilor....sunt amarata....am gasit rosii retezate...dupa ce saptamana trecuta am gasit cativa ardei plostiti ...am dat vina pe vreme...pe faptul ca erau deabia plantati....
M-am gandit la coropisnite si am cumparat azi Sintogrill....Danero imi spune ca sunt si gandaci de mai...care au aceleasi obiceiuri si reteaza lantele...s-ar putea sa aiba dreptata pentru ca am vazut niste gandaci ciudati pe pamant....nu stiam ce sunt...
Am taiat niste peturi de 0.5 l sub forma de inele de 5 cm latime si le-am bagat 1 cm in pamant .... in jurul plantelor pentru protectie...
Oare Sintogrill-ul nu omoara si gandacii astia nesuferiti?
 

diana999

Active Member
Codrina, imi pare rau pentru rosiile si ardeii tai :( Se pare ca e greu sa ai o gradina frumoasa, fara sa folosesti insecticide ...
 

Elektra

Member
ionascus a spus:
Dragilor....sunt amarata....am gasit rosii retezate...dupa ce saptamana trecuta am gasit cativa ardei plostiti ...am dat vina pe vreme...pe faptul ca erau deabia plantati....
M-am gandit la coropisnite si am cumparat azi Sintogrill....Danero imi spune ca sunt si gandaci de mai...care au aceleasi obiceiuri si reteaza lantele...s-ar putea sa aiba dreptata pentru ca am vazut niste gandaci ciudati pe pamant....nu stiam ce sunt...
Am taiat niste peturi de 0.5 l sub forma de inele de 5 cm latime si le-am bagat 1 cm in pamant .... in jurul plantelor pentru protectie...
Oare Sintogrill-ul nu omoara si gandacii astia nesuferiti?
Imi pare rau, nici ardeii mei nu-s prea veseli, sunt atacati de afide si nu pot scapa de ele, deja au ardei micuti si nu vreau sa dau cu chimicale, tot incerc cu naturiste...planteaza eventual niste usturoi pe langa ei, nu prea le place insectelor, la fel si craitele.
Mesurol ul are un spectru mai larg decat sintogrill ul, incearca eventual si cu el.
 

ionascus

Active Member
Merciii...avem craite plantate intre rosii,vinete si ardei....afide nu avem...numai antipaticii de gandaci,sau ce or fi....
 

ionascus

Active Member
Tata mi-a sugerat cand am pus rasadurile sa pun in groapa mranita ametecata cu praf din plicul de zeama bordeleza...are cupru si gandacii si melcii nu prea il sufera...acelasi este pricipiul inelelor de alama care se gasesc pe internet...care in contact cu apa din sol elibereaza cupru...In plus au rol protector pentru plante....

http://www.suttons.co.uk/Gardening/Gard ... MH1810.htm
Nu l-am ascultat pe tata si acum imi pare rau
 

anknic

Active Member
de 2 zile zac...dar trebe sa imi revin ca maine ma duc iar la gradina :)

am curatat de buruieni maretul meu gard cu fasole si castraveti, am mai prestat niste ierbicid eco (aka zeama de sapa) prin vie, am mai transplantat niste rosii si sfecla rosie.

am cules mazare si capsuni.

una dintre varietatile de fasole cataratoare deosebita pusa pe gardul devastat de niste idioti...mi-a rezistat! am 2 cuiburi (din vreo 10 semanate...da' deh...ma bucur si pt.atat ca sa pastrez neam), este o fasole cu crestere puternica si cu flori rosii, arata demential! mai mult decat atat promite pastai fragede si fara ate :)
 

anknic

Active Member
eu am mazarea prin vie...a stropit deja tata cu piatra vanata.

PS eu am toate alea prin vie...ca in gradina mea e vita de vie si...ce pun eu pe randuri.

(e comod pt.ca tata isi tot stropeste via cu chestii...astfel eu n-am pb.nici cu rosiile, castravetii, fasolea, mazarea, etc :) )
 

anknic

Active Member
ionascus a spus:
Dragilor....sunt amarata....am gasit rosii retezate...dupa ce saptamana trecuta am gasit cativa ardei plostiti ...am dat vina pe vreme...pe faptul ca erau deabia plantati....
M-am gandit la coropisnite si am cumparat azi Sintogrill....Danero imi spune ca sunt si gandaci de mai...care au aceleasi obiceiuri si reteaza lantele...s-ar putea sa aiba dreptata pentru ca am vazut niste gandaci ciudati pe pamant....nu stiam ce sunt...
Am taiat niste peturi de 0.5 l sub forma de inele de 5 cm latime si le-am bagat 1 cm in pamant .... in jurul plantelor pentru protectie...
Oare Sintogrill-ul nu omoara si gandacii astia nesuferiti?
sa stii ca am gasit si eu o rosie retezata...si era una dintre cele plantate in gradina de flori special sa o am "in ochi" ca e un soi pe care vreau sa il pastrez. coropisnite nu am, gandaci n-am vazut...tata zice ca si pasarile pot rupe varful plantelor...cert e ca n-am gasit cine mi-a retezat-o, dar si-a revenit rosia :)
 

ionascus

Active Member
De necaz... in locul in care au fost retezate de doua ori rosiile am pus niste copili de rosii mai dezvoltati....sau prins.....
 
Sus