Gradinaritul de zi cu zi

anknic

Active Member
s-a discutat...s-a promis ca nu se intampla nimic rau...culmea e ca exista gard! facut de tata...dar...tata l-a scos convins fiind ca...

oricum...sunt absolut distrusa...ma gandesc ca nici nu mai am seminte sa inlocuiesc plantele care deja rasarisera... :cry:
 

victoria

Active Member
pfff,si nu te-ai certat cu vecinul?Eu as face-o.
Si semintele,dar si munca ta....

Eu azi am sapat si plivit cam 300 m2 din gradina.Mai am 700 si termin :rofl:
Am mai pus rasaduri de ardei,vinete si rosii,si am pus cateva plante primite de la Riana
 

victoria222

Active Member
Si eu am ajuns in sfarsit azi seara acasa, dupa o saptamana plina, si m-am si pus pe treaba. Am plivit si prasit o parte din gradina si am plantat 10 rasaduri de rosii si 10 de ardei kapia, un arbust de stepa, o anemona japoneza, un tarhon si trei bulbi de crini din aceia cu bulbul urias, in Chisinau le zice crini regali, dar eu ma indoiesc ca se numesc asa....Maine urmeaza poze, continuarea luptei cu buruienile, si poate mai seman cate ceva - fasole, dovlecei si alte lucruri de mancare.
 

ionascus

Active Member
Am primit si eu plicul de la Hobbywan....anul asta este tarziu,dar la anul vor ajunge rasaduri in gradina noastra.....
 

riana

Active Member
vad ca se munceste serios aici. am pus si eu ieri 80 de fire de rosii de la Victoria si cred ca o sa mai pun poate ma duc la piata cu ele :rofl:
 

victoria

Active Member
riana a spus:
vad ca se munceste serios aici. am pus si eu ieri 80 de fire de rosii de la Victoria si cred ca o sa mai pun poate ma duc la piata cu ele :rofl:
:rofl: 80 au fost?hehe
inseamna ca la mine in rasadnita mai sunt inca vreo 1000 :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Se munceste cu spor pe forum :D Eu am avut o zi dedicata familiei,un unchi dus pe lumea cealalta.Asta este viata.
In schimb la cimitir am aflat locul de veci al parintilor(si-au facut cavou) dar surpriza mare a fost ca vis a vis de locul lor era un manunchi de lalele galbene cu tija florala franta.Nu am mai vazut asa ceva ,in schimb am luat cateva mostre pt. gradina mea :wink:
Cam macabra ziua dar s-a terminat cu ...lalele deosebite!
Ieri am avut zi de plivit la gradina,am rupt lastarii la capsuni,am sapat si am plantat micsunele galbene si rosii!Am semanat seminte de busuioc si am rarit puietii de rhus typhina(au iesit o groaza) :D
 

happy

Well-Known Member
Diana,daca vrei capsuni mari rupe lastarii :wink: Capsunul in loc sa faca fructe mari consuma pentru extindere prin stoloni.
 

anknic

Active Member
am semanat castraveti in cuiburile nerasarite si castraveti si fasole iar pe gard...

am mai imprastiat prin vita niste rosii.

sunt absolut desurubata iar :)
 

happy

Well-Known Member
Nu-mi spune ca eu m-am cocosat de tot.Cel mai rau a fost la adunat de capsuni,pt. ca trebuia sa si culeg ,sa rup stolonii si iarba ,toate in acelasi timp :cry:
La cules de cirese de mai a fost mai usor si culegeam si mancam :rofl: doar 2 lucruri odata!
A mai trebuit sa plivesc iarba din locul unde am semanat maci de la George.Iarba de 5-7cm macii de 1cm.Munca de sisif.
Am plantat rasad propiu de ardei,rosii cherry galbene si vinete .Mai am de pus rasda de vinete albe si am cam terminat cu legumele.Ermeaza partea cea mai grea:intretinerea :wink:
 

anknic

Active Member
aaa, pai am mai prestat si io niste ierbicid ecologic (aka zeama de sapa) prin gradina :) de fapt aia m-a cocosat.

rosiile eu nu mai stiu cum le-am pus pt.ca-s seria 2 din rasadnita, si cum prima seria s-a prajit...a doua serie a fost semanata fara etichete. oricum, ar trebui sa am de toate...vedem la cules de care am de fapt.
 

happy

Well-Known Member
Mi-ai adus aminte ca am imprastiat ceva ingrasamant eco(macerat de gainat de pasari) nu-ti poti inchipui ce miros frumos degaja... :aoleu: Am un butoi de 100l cu asa ceva,o sa le pun la rosii si ardei.
 

ionascus

Active Member
Aseara am copilit rosiile....le-am pus araci mai inalti...
Am plivit volbura..ne dispera....
Au inceput sa iasa bamele.....sunt asa dragalase...
Ah...am uitat.....s-au scuturat florile si avem primii ardei....cel mai mare are 3-4 cm.... :D
 

crinutza

Member
Deja primii ardei,vai ce in urma sunt!!! Imi spune si mie cineva ,ardeiul se copileste la fel ca rosiile(ca eu asa am facut pana acum,dar nu stiu daca am facut bine sau nu)???Astazi la pranz trag si eu cateva poze !!!
 
Sus