Gradinaritul de zi cu zi

ionascus

Active Member
Multumesc Diana...Daca ale mele au rezistat sub pet-uri....pe frigul de saptamana trecuta...de ce nu.....Eu vreau dupa Paste sa mai pun o tura in gradina sub pet-uri...
 

Elektra

Member
ionascus a spus:
Multumesc Diana...Daca ale mele au rezistat sub pet-uri....pe frigul de saptamana trecuta...de ce nu.....Eu vreau dupa Paste sa mai pun o tura in gradina sub pet-uri...
Foarte bine arata rasadurile, ale mele cele din casa sunt si mai mari, ma tot gandesc si razgandesc cu plantatul in gradina. Stiie totusi cineva daca temperaturile scazute din etapa aceasta de tinere plantute au efect asupra fructificarii? Eu am citit despre asta si ezit, pe de o parte vreau rosii timpurii, pe de alta parte mai bine fructe tarzii decat mai deloc...
 

victoria

Active Member
Daca le prinde o singura noapte de frig,s-a zis cu prima tura de rosii.Primele flori vor cadea cu siguranta.
Eu anul trecut am cumparat rasaduri la sfarsitul lui Aprilie si le-am facut tunel din folie.Dupa 2 saptamani l-am desfacut,iar rosiile mele erau superbe.Asa am mancat rosii la inceputul lui Iulie. :D
 

victoria

Active Member
M-am uitat azi la rasaduri,si am vazut ca rosiile mele,alea de soi,cresc vazand cu ochii.Asa ca maine o sa plivesc o parcela sa pun cateva sub peturi ca prea mi-a facut pofta Codrina de rosii sub pet. :D
Si poate reusesc sa pun si ceva fasole oloaga :)
 

happy

Well-Known Member
Victoria ,pune cu incredere,ale mele deja s-au calit vorba Codrinei.Astazi m-am ocupat cu suportul pentru rosii si castraveti.Am pus rosii sub pet 2 randuri iar la mijloc am semanat castraveti.Intre cei doi stalpi am asezat azi plasa metalica cu ochiuri de 10cm de care voi lega rosiile si castravetii se vor urca in voie.Sper sa se impace bine rosiile cu castravetii :wink:

Si asta este poza dupa care m-am inspirat
http://hapy.sunphoto.ro/Gradina_legume_2011/33612611
 

victoria

Active Member
ieri am sapat o parcela si am pus sub peturi fara capac 14 fire de rosii.Astazi sper sa reusesc sa pun fasolea oloaga
 

happy

Well-Known Member
Astazi mi-am pregatit 2 galeti din plastic,maine aduc mranita si cu amestecul format umplu galetile si plantez rosii in partea de jos .Le voi atarna in solar deocamdata peste 2 saptamani le scot afara undeva sa nu le prinda mana!Culmea este ca soacra mea,cand i-am zis povestea cu ce freau sa fac mi-a zis ca a vazut la televizor o sera cu asa ceva .Era beton peste tot si rosiile atarnate.Ce inseamna si mass media la tara :rofl:
 

victoria

Active Member
:rofl: si tu care credeai ca ii spui ceva de-o sa ramana cu gura cascata :)
cred ca o sa pun si eu in pet=uri de 5 litri cateva,din cele cherry
 

anknic

Active Member
sa stii ca cherry-urile mele anul trecut s-au intins mai rau decat rosiile normale, nu prea cred sa mearga in pet de 5l. eu ma gandisem la "principe borgheze" sa le pun in peturi pt.ca au crestere determinata...da' prima tura de rasaduri s-a ars si acasa n-am decat 3 fire :cry: poate mai ies prin rasadnita macar de prisila sa am o rosie...
 

victoria

Active Member
si la mine prima tura au murit,dar astea de acum sunt muuult mai frumoase.Atunci o sa incerc unele cu crestere determinata,parca stiu ca am ceva pe acolo.
Eu azi am stat cu copiii in gradina de la 11 pana la 18.00 :)
Am servit masa la aer
Am sapat din nou si am pus 3 randuri lungi de fasole oloaga si 4 cuiburi de zucchini.Am aerisit rasadnita si am udat rasadurile,am udat si in gradina flori,legume si pomii plantati,si am vopsit poarta
 

anknic

Active Member
eu am si acasa (la apartament) o tura de rasaduri...da' ma chinui tare cu ele ca dimineata le scot afara si seara le bag in casa...

oricum, din semintele alea comandate atunci n-am decat cate un fir de ardei acasa (in rasadnita parca mai erau...si astia nu s-au ars ca erau mici) si 2 fire de rosii...extrem de proasta germinarea, in conditiile in care la ardeii mei iuti am 100% germinare...tot le cocolosesc ca sa am macar cate o planta...sa tin de prasila...

(adica barbatu-miu a zis ca divorteaza daca nu-i servesc habanero :) )
 

happy

Well-Known Member
Sa stii ca nu se compara rasadnita cu balegar la baza cu ce facem noi in casa.Anul asta am pentru prima oara rasadnita si am rosii si ardei,vinete o frumusete.Rosiile crescute de mine la geam au fost intrecute de cele din rasadnita :D
Victoria durerea de mijloc si sapa nu se prea impaca :eek: Eu mai sap cu furcoiul cu coarne scurte si fac efort mai mult din maini!
 

anknic

Active Member
stiu...ca de aia am vrut rasadnita...da' tot e bine ca am avut si acasa avand in vedere ca alea din rasadnita s-au prajit...
 

victoria

Active Member
anknic la anul sa comanzi seminte de rosii de la Hobbywan.Am rata de germinare de aprox 98% :D Rasaduri mari si foarte frumoase
e roman de-al nostru.Are cont si pe sunphoto
Happy,sa stii ca nu se impaca.Durerea s-a mai dus.Cred ca nu ii place sapa :rofl: :evil:
 

Elektra

Member
victoria a spus:
http://victoriacus.wordpress.com/2011/05/02/lucrari-in-gradina/
:)
Mult ai mai muncit Victoria dar si cand o sa vii cu cosul plin din gradina ce bine o sa fie :) Apropo de buruieni, stie cineva un remediu pentru papadii?
Am gradina plina, mi-am luat ustensila de scos buruieni, merge ea, dar la papadie daca ramane o bucatica de radacina in pamant iar rasare, ma innebunesc caci stric plantele de pe langa cand scot una...
 

victoria

Active Member
eu una prefer sa ma lupt cu ele decat sa dau cu ierbicid.
Si-asa trebuie sa stropesc de daunatori,desi nu o fac foarte des.Daca mai dau si cu ierbicid.... mai bine le plivesc mereu.La un moment dat,cand voi face eu 50-60 de ani :rofl: s-or plictisi sa tot iasa :rofl:
 

anknic

Active Member
in seara asta am descoperit destul de socata ca jumatate din gradina mea...s-a dus...

vecinul a dorit sa faca alt gard...gard langa care era pusa fasolea mea cataratoare si castravetii..si...muncitorii...deosebiti...nu mai am fasole cataratoare si nici castraveti!

:cry:
 
Sus