Gradinaritul de zi cu zi

diana999

Active Member
maine merg la Obi si poate Brico sa caut pomi. Vreau sa cumpar un cais, un piersic si un cires. Ce soiuri imi recomandati ?
 

adrianam

Well-Known Member
Mi-a dat si mie o cunostinta de la munte, boabe de fasole de toate culorile. As pune si eu fasole si cu porumb in loc de araci, dar nu stiu de unde sa iau porumb de floricele.
Boabele de porumb care se gasesc in comert ambalate, or fi bune?
 

anknic

Active Member
diana999 a spus:
maine merg la Obi si poate Brico sa caut pomi. Vreau sa cumpar un cais, un piersic si un cires. Ce soiuri imi recomandati ?
nu-i mai bine sa astepti toamna? mai ales ca acum au intrat bine in vegetatie...
 

victoria

Active Member
adrianam a spus:
Mi-a dat si mie o cunostinta de la munte, boabe de fasole de toate culorile. As pune si eu fasole si cu porumb in loc de araci, dar nu stiu de unde sa iau porumb de floricele.
Boabele de porumb care se gasesc in comert ambalate, or fi bune?
fasolea se pune cu porumb obisnuit.Il folosesti la fiert.
Cel de floricele e scund si nu o sa tina fasolea
 

diana999

Active Member
anknic a spus:
diana999 a spus:
maine merg la Obi si poate Brico sa caut pomi. Vreau sa cumpar un cais, un piersic si un cires. Ce soiuri imi recomandati ?
nu-i mai bine sa astepti toamna? mai ales ca acum au intrat bine in vegetatie...
asa m-am gandit si eu....sa vedem totusi ce gasim. La noi nu e prea cald...daca asta e problema.
 

crinutza

Member
Hihihi ce idee buna cu porumbul si fasolea .Trebuie sa pun boabele in pamant in acelasi timp? Eu am pus deja fasolea dar frigul cred ca a distrus-o tre sa caut la cuib sa vad daca mai e ceva de ea.Ieri am pus cartofi,abia astept sa vad ce creste din cei de samanta(am cumparat din piata un saculet cu 50 de cartofiori mici, mici care cica sunt de samanta).Anul trecut dintr-un sac de 20 kg nu mi-au rasarit decat cateva cuiburi si de aceia anul asta am cautat sa cumpar cartofi de samanta si nu cartofi mici de consum pe care unii ii vand ca de samanta.Am pus si un sac din astia mai mari dar am fost atenta(de fapt sotul nu eu) cand i-am luat sa aiba colti sa nu patesc iar rusinea de anul trecut..https://picasaweb.google.com/115679769160047196420/GradinaLegume?authkey=Gv1sRgCJKCkKbeoKjLZw#5596079259206770194
https://picasaweb.google.com/115679769160047196420/GradinaLegume?authkey=Gv1sRgCJKCkKbeoKjLZw#5596079384890306418
https://picasaweb.google.com/115679769160047196420/GradinaLegume?authkey=Gv1sRgCJKCkKbeoKjLZw#5596079556247561234
https://picasaweb.google.com/115679769160047196420/GradinaLegume?authkey=Gv1sRgCJKCkKbeoKjLZw#5596079733111025858
 

crinutza

Member
I-am pus pe pat de balegar(jumatate de zi am cernut la el :) ) sper sa fi facut totul bine, acum sa insiram furtunul si asteptam cartofiorii :) Aaa si pe langa ei am pus seminte de levantica sa nu mai vina gandacii aia nesuferiti de Colorado,sa vedem daca-i adevarat,teoretic cred ca ar avea efect dar mai vedem .
 

victoria

Active Member
foarte frumos.Eu i-am pus la distanta de 50 cm unul de altul.La tine nu sunt prea apropiati?Sau doar mi se pare?
 

victoria222

Active Member
Pentru ca a plouat abundent ieri si alaltaieri, si pentru ca anul trecut am avut monilinia laxa la caisi, astazi i-am stropit cu Alcupral, un fungicid de contact. Florile deja s-au scuturat pe jumatate si am vazut ca unele au fost atacate de boala asta afurisita, dar din fericire doar foarte putine. Sper ca i-am stropit la timp. Cu ocazia asta am stropit si trandafirii si merii.
 

crinutza

Member
Da Victoria asa citisem si eu ca la 50 si asa am vrut sa-i pun dar se pare ca 50 meu nu corespunde cel real,asta e,nu-i ochiu format,pana acum ii puneam in cuiburi :D
 

anknic

Active Member
eu sunt suparata rau...soarele de ieri dimineata mi-a ars toate rasadurile din rasadnita :cry:

am ajuns tarziu (ca de obicei tata ajunge la prima ora si le aeriseste...). aveam rosii de 15 cm...sper sa isi mai revina din ele :cry:
 

victoria

Active Member
Si eu tot dupa sarbatori ma apuc si tot cumparate,chiar si cele de rosii sunt inca mici la mine :D
Eu saptamana asta trebuie sa fac o multime de treburi in gradina.Mai am de pus fasole,de plivit buruienile si de sapat locul unde o sa pun rasadurile ca s-a umplut de buruieni
 

ionascus

Active Member
Pacat de rasadurile parlite de soare...poate totusi isi mai revin din ele....
Si eu vreau sa ma incolonez la gradina saptamana asta.....sa raresc ridichile in minisolar...sunt marisoare ...cu ploile nu a mai intrat nimeni in gradina saptamana trecuta....
Apoi..sa pun fasolea oloaga...dupa 1 mai rasadurile..
Am uitat si murii si zmeurii mai sunt pe pus in gradina....
O multime de treaba
 

anknic

Active Member
mda, sper sa isi revina...m-am uitat si azi la ele: tulpinile-s OK si nu s-au uscat, frunzele-s parlite... :cry:

azi am mai semanat in rasadnita un rand de rosii :(

norocul meu ca le mai am pe alea din peturi care vad ca dau al doilea rand de frunze...da' de frica le-am scos si lor dopurile...

am mai dat cu sapa-n cap la cate o buruiana, am semanat niste pepene galben (de experiment) si am pus gladiolele, cannele si daliile...greau frate cu cazmaua, greu rau de tot...sunt desalata!
 

anknic

Active Member
eu sub peturi n-am pus rasaduri, ci seminte. parca am avut o presimtire...

sa stii ca faza cu culoarea petului parca am mai citit-o undeva, da' nu mai stiu sigur unde si in ce context, oricum am retinut ca petul verde e mai bun (plantele erau mai viguroase sub petul verde)
 

diana999

Active Member
frumoase rosii ai Codrina!

azi am plantat si noi cateva rosii afara, si le-am pus si pet-uri. sunt curioasa daca rezista :?
 
Sus