Gossypium herbaceum -Bumbac

sicamin

Member
Sarselia ,bumbacul care creste in gradina ,trebuie facut musuroi in jurul tulpinii lui (sa mentina umezeala la radacina),dar plantei ii place mult caldura soarelui.Bunicii mei aveau in gradina si i-mi placea foarte mult sa vad cum se deschideau "maciuliile" si iesea bumbacul alb si stralucitor.
Iti doresc sa ai si tu placerea sa ajungi sa culegi bumbacul :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Sicamin de sfaturi.
Tare mi-ar place ca macar unul sa reziste afara in gradina si sa-l vad inflorit.
Ce frumos ca bunicii tai aveau asa ceva!
Toate cele bune!
 

presco

Active Member
Si eu urmaresc cu placere evolutia bumbaceilor tai! Sper sa ne trimiti poze cu ei infloriti. Succes in continuare!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Arselia, ce mai face bumbacelul tau? Eu am in plan sa-l seman maine pe al meu! Sper sa fie la fel de harnicut ca al tau la germinat :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pai ce sa faca unii cresc dar tot asa luuungi iar altii parca ar vrea sa se usuce.
Mi-e ciuda ca m-am grabit cu plantatul lor dar cum am vazut ca scria ca este planta de camera m-au mancat palmele.
Sa ai si tu parte de ei si abia astept sa ne mai povestim de cum e cu ei prin gradina.Asta daca rezista macar unul din ai mei si ajunge in gradina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai daca vrei iti trimit din ale mele cateva semincioare...ca am dat de o tipa grozava care mi-a cumparat si mie! :rofl: Gluma, gluma, dar chiar iti trimit daca vrei! :D Sau astepti sa-ti trimit rasad?
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Claude multumesc frumos de gest dar nu imi trebuie momentan.Sa vad ce va fi si cu astia ai mei si daca nu va fi poate ne auzim dar pune-le tu pe toate sa vezi ce si cum va fi cu ele.
Oricum multumesc inca o data.
De treaba tipa aia care ti-a trimis.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :wink:
Bafta mare cu ele!
 

Aura

Member
am facut un scurt clip cu evolutia bumbacelului meu. Daca doriti sa-l vizionati :D

http://www.trilulilu.ro/libellule/2f6a51afcaef57
sper sa faca floricica.. daca nu..ma supar rau pe el...cu gandul acesta il fac eu "vedeta"...da' cum sunt vedetele..si care sunt "vedete "..in zilele de azi...mai bine il las doar un Bumbacel drag mie si voua.

uitati si cum arata o floare de bumbac.
http://www.notre-planete.info/photos/photo.php?id=2413

deosebita, nu?mai citeam pe undeva..ca unele specii de bumbac pot ajunge si pana la 10m...

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac bumbaceii?
Ai mei cei pusi in iarna nu au rezistat.
:(
Si datorita Aurei am mai avut 2 seminte pe care le-am plantat, au iesit dar...
Pe unul l-am pus direct in gradina numai ca a dat grindina peste el si am vazut ca l-a rupt (era destul de mic).
Un altul sta in ghiveci dar parca nu mai vrea sa creasca...
Nu stiu cum altadata se cultivau campuri intregi si eu numai nu reusesc cu cateva seminte...
Multumesc tare frumos Aura pentru ele!
:D
 

Aura

Member
Sarselici, nu ai pt ce. Imi pare rau ca nu ti-au rezistat.
Cele doua firisoare ale mele inca traiesc.Si vad ca sunt vioaie, au planuri mari :D Eu ii ud cam zilnic pe frunzulite...stii cat le place?asa cred eu...a fost un timp cand si la mine cresterea lor stagnase dar cu putintel ajutor din partea mea si cu multa vointa din partea lor au depasit momentul dificil. Ii voi mai fotografia zilele viitoare.
Sper ca firicelul ramas iti face o bucurie si va rezista.
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult, Aura.
Sper sa reziste ca din iarna mi s-a pus pata pe ei.
Bafta mare si tie si asteptam pozele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Ceva,ceva am gresit!
Si cred ca la anul -daca anul asta nu am niciun rezultat cu unica bucatica pe care o am- voi planta semintele direct in gradina.
Sa vad atunci cum va rezista...
Imi pare tare rau si de al tau, Mymo!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu aveam trei. Au cam stagnat dupa ce i-am pus in gradina, ceva nu prea le-a placut, dupa parerea mea, vremea rece din primavara asta... Unuia i-a rupt varful grindina, ceilalti doi sunt vii, unul are 20 cm, celalalt e mai micut. Vom vedea ce se intampla, dar ma indoiesc ca mai apuca vara asta sa se dezvolte cum trebuie :evil:
Oricum, nu renunt, la anul seman iarasi, ca, vorba Arseliei, mi s-a pus pata pe ei! :mrgreen: Vreau musai sa recoltez bumbac! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Claude ma bucur ca nu sunt singura cu pete...
Om fi amandoua ceva rasa mai speciala de dalmatieni...
Sa ne mai tii la curent cu evolutia lor.
Eu cu una bucatica pe care o detin sunt tare grijulie.
Dar nu am mai indraznit sa o pun in gradina pentru ca daca mai da vreo grindina imi iau din nou ramas bun....
Bafta mare!
 

gabiee

Active Member
am pus si eu cateva seminte , in primavara , cam pe cand era febra pe aici - am comandat si eu un plic de la seminte.de - ma mira ca nu am scris pe aici - probabil mi-a scapat :)
mi-au rasarit cateva plantute , dintre care unul e destul de mare , cam pe la vreo 40 cm - le-am pus pe toate - cred 4 sunt - intr-un ghiveci , arata mai bine asa , si sta ghiveciul in plin soare ,
trebuie sa le fac poze , ca vad ca si asta mi-a scapat - nu am gasit nici o poza cu bumbaceii ...... se pare ca e adevarat .... daca nu le bibilesti atat merg mai bine plantele , decat daca stai toata ziua cu ochii pe ele .....
 
Sus