Gossypium herbaceum -Bumbac

claude

Well-Known Member
Moderator
DAca tot suntem atatea doritoare de bumbacel, ( cu negrii...se descurca fiecare pe cont propriu :) :) ) oare n-ar putea comanda una dintre noi mai multe plicuri-facem lista cu doritorii- si sa expedieze semincioarele la celelalte, ca se pot trimite tip scrisoare, ma gandesc, si atunci nu o chinuim pe Sarselia cu plantutele! Ce spuneti?
 

sarselia

Active Member
Moderator
eu va pot trimite si plantute nicio problema numai sa le mearga bine pana in primavara.
:D
 

instructor

Member
claude a spus:
DAca tot suntem atatea doritoare de bumbacel, ( cu negrii...se descurca fiecare pe cont propriu :) :) ) oare n-ar putea comanda una dintre noi mai multe plicuri-facem lista cu doritorii- si sa expedieze semincioarele la celelalte, ca se pot trimite tip scrisoare, ma gandesc, si atunci nu o chinuim pe Sarselia cu plantutele! Ce spuneti?
eu sunt de acord :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ar fi culmea sa creeze geneticienii seminte de bumbac albe si puful sa fie negru :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Unii bumbacei vad ca incep sa dea si cel de-al doilea rand de frunze.
Pe unii i-am mutat in ghivece mai mari ca in pahare se lungeau prea mult si imi era teama ca nu cumva de la vreun curent sau mai stiu eu ce sa se rupa.

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ex ... 8090861250

nu va speriati ca printre ei mai sunt si niste Plumeria si Adenium

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ex ... 4065844418

aici din pacate nu se vede prea bine ca m-am grabit dar vroiam sa va arat cum dau cel de-al doilea rand de frunze.

:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sarselia, eu ma gandesc ca se lungesc asa din cauza ca sunt in interior si nu beneficiaza de lumina si caldura directa a soarelui (adica nefiltrata prin geam) Sa speram ca se vor descurca saracii! Am observat tipul asta de crestere la rasadurile unor plante de gradina, de exemplu lupinul ce l-am semanat anul trecut si fiind frig nu l-am putut scoate afara deloc. Nu bag mana in foc ca bumbacel n-am mai vazut :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu ma gandesc la fel.
Desi pe plic scria ca sunt potriviti si ca plante de apartament.
Ma rog reclama e mama comertului...dar sper ca pana in primavara sa reziste.

:D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Si eu ma gandesc la fel.
Desi pe plic scria ca sunt potriviti si ca plante de apartament.
Ma rog reclama e mama comertului...dar sper ca pana in primavara sa reziste.

:D
Asa e cu reclama! Fiind plante de zone calde si insorite, mira-m-as sa le mearga bine in apartament! Le tinem pumnii sa treaca de iarna! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmmm m-am tot gandit eu sa fac si asta numai ca nu mi-au iesit pasientele....
asa ca musai trebuie sa il impart cu voi cu tot cu negrii...
Sunt ok
cei pe care i-am transplantat in ghivece au avut o perioada in care au stagnat dar acum vad ca incet-incet incep sa apara si cel de-al doilea rand de frunze.
cele care inca mai sunt in paharelele de plastic in care i-am pus la germinat au deja cel de-al doilea rand de frunze numai ca sunt foarte subtiri si deja se inclina semn ca musai ar trebui sa ii pun si pe ei in ceva un pic mai mare.
Weekendul asta sper sa am timp sa ma ocup de treaba asta ca numai nu am apucat saptamana aceasta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur sa aflu! Oare daca-i pui la o fereastra unde ajunge si soarele nu i-ar ajuta? Poate le place si reusesti sa-i pacalesti pana ajung la soare de chiar! :) Tare sper sa supravietuiasca :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sunt chiar pe pervazul unei ferestre orientate spre sud.
deci lumina au dar probabil ca ei si-ar dori-o mai intensa si mai altfel.

sper si eu sa supravietuiasca pentru ca nu mai e chiar asa mult pana in primavara.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor ce sa zic unii cresc iar altii s-au uscat.
Dar maine numai sa am timp si le voi face poze celor care inca traiesc.
Probabil ca am ales eu gresit momentul plantarii pentru ca au nevoie de multa caldura si lumina.
Cei care stau deasupra caloriferului cresc mult mai bine decat cei care nu au caldura asa de aproape.
De germinat au germinat toate semintele semn ca au fost bune dar ideea e sa reusesc sa cresc plantutele germinate.
Voi reveni cu poze.

:) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cum sa nu te anunt ca vreau sa mai iau una alta de la ei asa ca sa fii pe faza in zilele ce vin ca imi numar banii vad cati mai am pentru prostioare si dau comanda.
:wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Cum sa nu te anunt ca vreau sa mai iau una alta de la ei asa ca sa fii pe faza in zilele ce vin ca imi numar banii vad cati mai am pentru prostioare si dau comanda.
:wink:
Super, ce ma bucur! :dans: iti confirm de-acum, cand comanzi sa-mi iei si mie un plic de bumbacel! Iti trimit banutii inainte, ca sa nu iti limitez bugetul pentru prostioare! :D Si ma uit daca ma mai tenteaza ceva rau de tot si-ti spun! Nu vreau sa ma arunc la multe ca deja am un morman de seminte! Multumesc :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vad ca totusi nu arata rau deloc si nu pare sa se fi lungit excesiv Ma bucur, acum cred ca a scapat de pericol ca se lungeste ziua si daca va fi cald poate o sa-l poti pune afara la soare cate-un pic! Macar cat sa-l amagesti, ca sa astepte increzator! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ha ca eu am fost smechera si l-am pozat pe cel mai frumos dintre ei.
Mai am cativa alungiti cu gaturile de girafa dar cred ca o metoda prin care sa-i fac sa nu se mai lungeasca ar fi sa ii pun in ghivece mai mari.Asa am facut cu acesta si vad ca da roade.Nu le plac ghivecele mici.
Numai sa am timp zilele ce vin si le schimb ghivecele si pe urma va arat pozele.
 
Sus