Gossypium herbaceum -Bumbac

Andra Bogdan

New Member
Bună seara! Mai cultivați bumbac? M-ar interesa și pe mine de unde as putea sa fac rost de câteva semințe, am cautat ca o nebuna pe net și nimic.... Îmi place atât de mult încât pana și buchetul de mireasa îl doresc sa fie din aceste flori
 

LadyBug

Well-Known Member
buchetul de mireasa? din boom-bac? Se potriveste daca te costumezi drept Craciunita ;-)! E frumusel, insa arata de parca ai pune vata pe niste bete...ah, stai, dar chiar asta si este!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Seminte cred ca poti lua direct din planta de bumbac - cauta pe la florarii care aduc fire de bumbac.
Si, LadyBug, buchetul de mireasa cu bumbac e chiar o alegere foarte inspirata si chic pentru o nunta de iarna...drept e ca nu e pentru toata lumea :giggle:

Jane_Packer_Christmas_Vintage_Snow.jpg
 

LadyBug

Well-Known Member
Cica "de gustibus non dusputandum", dar chiar asa, ai de gand sa te imbraci la nunta in culori inchise si cu buchet inchis la culoare, garnisit cu multe conuri de brad (...ce spuneam eu de Craciunita...), brose, smochine taiate si aronia neagra? Ar prinde bine si niste Mos Craciun din ciocolata pe acolo sau bombonele, ca sa poti ciuguli si ceva dulce :p

Da, buchetele astea vor sa fie non-conformiste dar nu sunt, ca si eu am vazut si in alte parti buchete cu merisoare si betisoare diferse si frunze uscate in ele si alte minuni, nu e ceva neaparat iesit din comun, e doar ceva care-i compus si din altceva in afara de flori frumoase. Adica buchetele astea merg in diferite ocazii, dar nu si pt cea mai importanta zi din viata unei femei, doar cel pe roz e mai diafan si ar merge si pt mireasa care nu doreste buchet neaparat alb. Dar sunt sigura ca nu o sa faci asta, pur si simplu vrei sa ma contrazici si atat, nu o sa porti tu la nunta asa ceva.
 

Andra Bogdan

New Member
Contează din ce flori îmi voi face eu buchetul de mireasa? Ai prea mult timp liber, mai bine l - ai folosi productiv, în loc sa-mi scrii mie un pomelnic aici care oricum nu ma interesează. E numai treaba mea cum o să-mi fac buchetul . Dacă cunoști cumva de unde pot face rost de semințe bine, dacă nu, sănătate și sa auzim de bine.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Andra, mie una mi se pare super cool sa-ti faci buchet altfel decat combinatiile alea clasice de la nuntile romanesti: trandafiri cu trandafiri :p, orhidee si, mai nou, bujori dar pe care-i vrem si vara si iarna si ne mai si minunam ca sunt scumpi iarna.
Iar pe Lady Bug nu trebuie sa te superi, asa e ea, la lectia despre diplomatie a chiulit. Nu cred ca intentioneaza sa te supere cu parerile ei ci e doar lipsita de tact ;-), altfel nu e fata rea.

dintre cei de pe forum, Anca (anknik) incercase sa cultive bumbac asa ca o sa o tragem de maneca sa vedem daca a avut ceva succes sau nu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am incercat un sezon, dar a prins o primavara extrem de rece si ploioasa si a ramas mult in urma asa ca nu a apucat sa s ematurizeze si faca gogoloaiele de bumbac. Eu atunci luasem semintele de la www.anthesis.ro, acum m-am uitat dar nu am mai vazut la ei! Daca gasesc seminte o sa incerc din nou :)
 

Andra Bogdan

New Member
Mulțumesc gradinar1, eu n-am dorit sa intru în polemica cu nimeni însă... Mi - as dori tare sa găsesc aici în țară, pe site-uri din afară am tot găsit dar de obicei prefer lucrurile sigure mai ales ca am văzut ca se încearcă ușor ușor cultivarea lui, pt mine e un capriciu, o dorința, îmi plac mult florile, toate florile, mai cu seama cele ce se găsesc mai greu în grădini,de ex bumbac, lavanda, magnolie etc. Seară bună sa aveți!
 

Mihaella

Member
Mulțumesc gradinar1, eu n-am dorit sa intru în polemica cu nimeni însă... Mi - as dori tare sa găsesc aici în țară, pe site-uri din afară am tot găsit dar de obicei prefer lucrurile sigure mai ales ca am văzut ca se încearcă ușor ușor cultivarea lui, pt mine e un capriciu, o dorința, îmi plac mult florile, toate florile, mai cu seama cele ce se găsesc mai greu în grădini,de ex bumbac, lavanda, magnolie etc. Seară bună sa aveți!
Buna, incerc eu acum sa inmultesc, am cateva seminte, daca ii va merge bine plantei, pe viitor iti voi da seminte.
 

anknic

Active Member
Andra, mie una mi se pare super cool sa-ti faci buchet altfel decat combinatiile alea clasice de la nuntile romanesti: trandafiri cu trandafiri :p, orhidee si, mai nou, bujori dar pe care-i vrem si vara si iarna si ne mai si minunam ca sunt scumpi iarna.
Iar pe Lady Bug nu trebuie sa te superi, asa e ea, la lectia despre diplomatie a chiulit. Nu cred ca intentioneaza sa te supere cu parerile ei ci e doar lipsita de tact ;-), altfel nu e fata rea.

dintre cei de pe forum, Anca (anknik) incercase sa cultive bumbac asa ca o sa o tragem de maneca sa vedem daca a avut ceva succes sau nu.

n-am cultivat ca nu mi-ai facut rost de seminte :tavalit:
 
Sus