Gossypium herbaceum -Bumbac

claude

Well-Known Member
Moderator
Arselia, in mod sigur daca apuc sa recoltez bumbac o sa ma laud pe-aici! :) Da' dupa cum merge vremea pe la noi...cu ploaie si iar ploaie... Si pete...am, zau, destule :mrgreen
Gabiee poate tu ai mai multe sanse, ca al tau e mai maricel! :D Macar sa vedem si noi ca se poate, sa ne incurajam "pata" pentru la anul! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gabiee pui-pui pe ei!
Sunt SUPERBI!
Gata.Daca ai nevoie de ajutor pe cand trebuie recoltat vin si eu.
:)
Pe bune!E prima oara cand vad unul asa de mare.
Sa ai grija de ei si sa iti infloreasca!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiee, sa-ti traiasca, sa apucam sa vedem bumbacul. Referitor la ce spui, ca nu te prea incanta, e adevarat, nu mi se par decorative, eu le-am vrut in primul rand pentru tija aia cu bumbac, decorativa cand e uscata. :) Le-ai pus tu mai multe in ghiveci, dar din cate m-am informat, planta creste peste 1 m, deci...eu de-aia le-am transferat in gradina, ca sa fiu sincera, in stratul cu castraveti :rofl: , pentru ca am citit ca-i place umed si racoare la radacini si m-am gandit ca intre castraveti numai bine le-o fi! Asta daca nu o sa apuce cumva castravetii deasupra lor, ca bumbaceii mei doooorm :evil:
 

gabiee

Active Member
:eek: , 1 metru ????
pe plic era o poza cu planta in ghiveci , nu arata de 1 metru ....
dar nici nu am citit pe langa ce a scris pe pliculet
al meu sta in soare toata ziua , dar trebuie sa-l ud in fiecare seara , daca nu si la amiaza , ca se pleostesc imediat frunzele
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da Gabiee creste de peste 1 m.
E imens ca si planta --dar si eu la fel ca si Claude vroiam acea tija cu floarea uscata a lui.
Sa ai parte de ei!
 

Aura

Member
Gabiee, bravo! :D ce mare e bumbacelul tau.
Uitati-l si pe al meu, ca si Claude, l-am mutat in stratul(ghiveciul) cu castraveti... :mrgreen: in cazul meu ...castraveciori africani(kiwano). Vad ca ii merge binisor. Are vreo 30 cm al meu . Si eu tot floriceaua o astept...daca o vrea..daca nu ...sa fie sanatos! Fitos din cale afara e si bumbacul asta...

http://libellule.sunphoto.ro/bumbacel/17227671

Aura
 

gabiee

Active Member
ohoo , e frumusel si al tau , parca are culoare mai verde-verde , ca si al meu ..... probabil ca sta pe balcon , ca al meu cum am zis , sta in mijlocul curtii , in ghiveci ,o bate si soarele si ploaia si vantul ..... :D
 

Aura

Member
Multumesc! sper sa reziste. :D
Al meu e mai tinut in palma ..... vorba unei vecine ...l-am cocolosit de mic....:mrgreen: eu stand la bloc, il tin in balcon.Ma gandeam sa-l mut in gradina blocului..dar acolo sunt dusmanii de moarte ai plantutelor...limacsii....
Aura
 

gabiee

Active Member

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos!!!
Sincere felicitari,Gabiee!
Ma bucur extrem de mult ca macar asa am avut ocazia sa vad un bumbac inflorit.
Sa ai parte de el!
 
Sus