Gossypium herbaceum -Bumbac

Aura

Member
Bravo, Gabiee! :D ma bucur sincer pt tine si pt bumbacelul tau. La al meu nicio floricea.
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac bumbaceii?
Au mai crescut?Au inflorit?
Eu l-am studiat azi pe al meu pentru ca nu il mai vazusem de cateva saptamani si...surpriza...
Are un mic boboc.Cred ca va mai dura ceva timp pana se va deschide pentru ca e mic de tot, dar il astept cu atata drag.
O sa revin cu poze de indata ce se va deschide.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Deci sa inteleg ca la tine de atunci nu a inflorit?
Nu stiu de ce tineam eu minte ca parca la tine inflorise.
In orice caz al tau bumbacel cred ca e imens.
Al meu nu are decat vreo 15-20 cm si nu stiu daca ar fi cazul sau nu sa ii schimb ghiveciul.Are un ghiveci destul de mic si ma gandeam ca poate schimbandu-l si-ar da si mai bine drumul la crescut.
Dar maine ii fac poza ca sa vedeti despre ce vorbesc.
 

gabiee

Active Member
ba da a inflorit , ghemotocul acela s-a facut dupa ce s-a ofilit floarea
probabil , acolo va fi puful acela de bumbac .... :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ahaaa acum am inteles!
Probabil ca da.Acolo ar trebui sa fie puful de bumbac si semintele.
Sunt tare curioasa ce si cum va fi cu el.Sa ne mai tii la curent cu evolutia lui!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cred ca intr-adevar ar trebui sa ii schimb si eu ghiveciul pentru ca asa nu se mai dezvolta.
Si vorba ta si un bat mi-ar trebui pe urma ca,dupa cum vad in pozele tale,creste nu gluma.
Multumesc de sfat,Gabiee!
 

veretregn

Active Member
no, e clar, trebuie să merg la un curs de ștrincănit. foarte fain că ați lucrat toate trei.

am niște întrebări, totuși...
de ce bumbacul g. este mai mare decât bumbacul s.?
după cât timp de la germinare a înflorit?
după cât timp de la înflorire a fructificat?
este "vata" pulpa fructului?
unde sunt depozitate semințele.
îl veți păstra ca și plantă perenă sau îl veți cultiva ca și anuală?

puteți să descrieți condițiile în care a fost crescut (lumină, umiditate, temperatură)? care au fost problemele? (dăunători, carențe, fertlizări).

Dacă ar trebui să rezumați experiența dvs într-o frază, care ar fi aceasta?

Mulțumesc!
 

gabiee

Active Member
veretregn a spus:
no, e clar, trebuie să merg la un curs de ștrincănit. foarte fain că ați lucrat toate trei.

am niște întrebări, totuși...
de ce bumbacul g. este mai mare decât bumbacul s.?
după cât timp de la germinare a înflorit?
după cât timp de la înflorire a fructificat?
este "vata" pulpa fructului?
unde sunt depozitate semințele.
îl veți păstra ca și plantă perenă sau îl veți cultiva ca și anuală?

puteți să descrieți condițiile în care a fost crescut (lumină, umiditate, temperatură)? care au fost problemele? (dăunători, carențe, fertlizări).

Dacă ar trebui să rezumați experiența dvs într-o frază, care ar fi aceasta?

Mulțumesc!
cateva raspunsuri :D
nu prea mai tin minte , dar le-am semant in primavara candva .... , dupa inflorire , cam intr-o luna si jumatate s-a desfacut ghemotocul acela
sub "vata " ar trebui sa fie semintele ....
cand au avut cam 15-20 cm le-am pus in acel ghiveci in care se afla si acum si le-am pus in curte in plin soare , ploaie si vant .....
nu le-am facut nimic special , ingrasaminte le-am dat cand am dat si la celelalte flori din curte .....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daaaa musai trebuie sa o vedem si pe a Aurei!
A ei este maaare si frumoasa fata de a mea asa ca ar face bine sa ii faca si ei o bucurie colorata.
 

Aura

Member
Si eu ma bucur ca al tau a inflorit ! :D Bravo lui, bravo tie ! :D
Al meu nu vrea si nu vrea....un firicel este mai mare (dar nu ramuros ca lui Gabiee), iar altul e mai micut. Maine vreau sa-i bag in casa ca tare e frig si cred ca nu le place.
Pana la urma cum ai facut Arse? i-ai schimbat ghiveciul? ca al meu sunt intr-un ghivecel nu prea f. mare...o fi si asta o cauza? aa, sa urmariti cu atentie floarea. Am inteles ca se schimba culorile floarei de bumbac...de la galben trec la rozaliu.. :D

Aura
 
Sus