Gladiole

Mali_

Member
Si eu le-am pus tot langa gard, dar vantul puternic din ultima luna le-a cam pus la pamant. Asa ca le-am cules si le-am asezat in vaza.
 

mirela06

Active Member
Dar chiar sunt minunate, Mali. Sa fii cfericita ce culori superbe ai si sa te bucuri de cit mai multe inflorescente :visator:
 

Mali_

Member
Adevarul este ca nu prea ma omoram dupa gladiole. Dar in primavara nu m-am putut abtine si tot am luat cateva, mai deosebite am zis eu. Dupa care am mai primit si cadou cateva si am mai luat si un mix de culori si acum cand au inflorit nu pot sa nu le iubesc si pe ele.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Gladiolelor le place soarele si apa, dar nu vor nici sa se prajeasca si nici sa se innece, asa ca trebuie sa faceti combinatia reusita daca vreti sa va bucurati de florile lor .
si le place sa aiba de ce sa se sprijine, deci fie trebuie sa le puneti tutori, fie le plantati pe langa un gard ca sa le protejeze, atunci cand bate vantul.
eu anul acesta le-am pus pe langa gard si au expunere sudica, iar cand e seceta le ud abundent o data pe saptamana.
Maine promit ca postez poze! :oops: ca mereu uit!
 

Dea

Active Member
nu au fost pretentioase! Intr-adevar, au fost si perioade cu mai multe ploi si atunci s-au dezvoltat destul de mult! Am mai si udat, in perioadele mai secetoase.Si pamantul de gradina, feritilzat in primavara! Cam atat :D
 

Dea

Active Member
mirela06 a spus:
Si ca mirarea mea sa fie deplina, pot spune ca si gladiolele sunt deosebite. :hug:
:D iti multumesc mirela draga!
toti de aici au gladiole atat de frumoase si diverse varietati, de imi i-au ochii si parca as vrea si din aia si din ailalta :visator:

inca cateva gladiole inflorite
 

Dea

Active Member
si asta
e mai simpla in flori, dar tocmai simplitatea ei ma incanta intr-un mod deosebit :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dea sunt foarte frumoase gladiolele tale! Si cele ale lui aleynad imi plac...la mine n-au avut suficienta apa si vad ca nu au mugur de floare toate :(
 

mirela06

Active Member
Auuu si auuu si auu. Doamne ce frumuseti, Doamne cit imi plac. Fetelor sunt care mai de care, iar Dea, parca au foc pe ele :visator:
 

daisy111

Active Member
Ce frumuseti!!!! :visator:
Eu nu am mai putut ajunge la tara sa-i pozez si pe ceilalti ce aveau tija cu boboci iesita :cry: si nici nu mai stiu ce culori erau :( :(
 
eu am fost nevoita sa scot gladiolele prin iunie ( nista lucrari la un gard) si dupa 2 zile le-am replantat. s-au ingalbenit frunzele, s-au pleostit, ce sa mai, imi luasem gandul de la flori anul asta.
si ce sa vezi? vreo 4-5 au boboci, una chiar a inflorit asa frumos.
sunt asa happy :D
 
Sus