Gladiole

alfa

Active Member
Cred ca e specific soiului. La cele rosii - grena pe care le aveam noi, se intampla asa, dar foarte foarte rar. Oricum, eu am avut anul acesta lalele cu 2-3 flori pe tija, asa era soiul. Nici asa nu am mai vazut. Vreau sa spun ca..... orice e posibil. :D
 

v.cristina

Active Member
alfa a spus:
Cred ca e specific soiului. La cele rosii - grena pe care le aveam noi, se intampla asa, dar foarte foarte rar. Oricum, eu am avut anul acesta lalele cu 2-3 flori pe tija, asa era soiul. Nici asa nu am mai vazut. Vreau sa spun ca..... orice e posibil. :D
si eu am avut lalele cu 2 flori pe tija :oops: :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Gladiolele sunt flori superbe ,eu le ador ,culoare, eleganta tot ce vrei.Fetelor aveti gladiole cu nuante deosebite ,va felicit pe toate si ma bucur ca nu sunt singura care le adora .Au inflorit si la mine cateva



 

aura62

Member
Sunt foarte frumoase Lelia! Nu stiu sa-ti spun care e mai frumoasa, toate imi plac la fel de mult si au culori deosebite, sa-ti traiasca, sa infloreasca si sa faca multi, multi puisori, ca noi avem rabdare si asteptam :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lelia sunt intr-adevar frumoase! Imi plac cea verzuie si cea grena catifelat...cele din randul de jos au aparut si la mine in gradina :D
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc fetelor ,sunt foarte incantata de ele ,le am de cativa ani si pt ca sunt inprastiata ,vad c-am pierdut cateva soiuri ,dar mai sunt de inflorit .Anul asta sper sa am timp sa le sortez pe culori .
 

sicora fabian

Active Member
AP

Mie mi se par mai mult flori de buchet, de aceea le cultiv ca atare, pentru flori taiate. In gradina le-as pune doar grupate cu altele, aventual cu irisi, yuca, cana, niste petunii si de jur imprejur o banda de alissum (desigur, bulbii plantati esalonat, din aprilie pana in iunie, la interval de 2 -3 saptamani). Voi cum le-ati amplasat?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Interesanta abordarea ta! merita o incercare...
Eu le-am plantat haotic anul asta pentru ca nu am vizualizat corect inaltimea la care va ajunge fiecare specie in parte. Mi se pare foarte interesanta realizarea unui rond de gladiole in fata case (am vazut intr-un cartier rezidential din Ploiesti, poate fac o poza maine sa vedeti despre ce vorbesc) si cred ca ar putea fi combinate cu niste ierburi decorative
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie personal imi plac numai in poze :oops: atit...........Am avut,am experimentat si le-am dat :oops:
 

elmo

Member
ale mele sunt mai codase, nu stiu de ce
inca nu au nici bulbi...cred ca i-am plantat prea adanc. Nu stiu...e primul an ..de gladiole
 

v.cristina

Active Member
poate din cauza ca nu au soare suficient

eu am observat ca le place soare fara limita asa ca depinde de zona unde le ai plantate

:)
 

v.cristina

Active Member
eu am o vecina care le are plantate langa un gard si nu prea au soare

datorita acestui lucru gladiolele ei nici barem nu au boboci ..cred ca soarele este un factor decisiv pt inflorore asa ca la primavara elmo sa le plantezi undeva unde sa beneficieze de soare toata ziua :)
 
Sus