Gladiole

mirela06

Active Member
Oau si iar oau. Imi place culoarea, Albela. De fapt multe flori le-am primit pe mov si rosu. O fi insemnind cevaaa :eek: :? :rofl: :rofl: :rofl:
 

IZA

Active Member

Le-am rupt pentru ca de trei ori le-am ridicat de la pamant ca au fost furtuni pe aici si foarte, foarte multe ploi. Acum s-au mai oprit.Mai am destuleeee majoritatea galbene :rofl: dar mai sunt de inflorit. :wink:
Albela deosebita gladiola mov, superba!!!
 

ACHIMENES

Member
:salivat: :salivat: :salivat: :salivat: :salivat: mor .....cat sunt de frumoase :cry: :cry: ale mele sunt ingrozitor de puturoase.......primele puse sunt in ghiveci.
Am senzatia ca tot ce este pus in ghiveci, nu prea mergeeee :x
 

albela

Active Member
Au o mare calitate gladiolele astea lila: nu sunt asa inalte ca celelalte si nu la da jos vantul, dar au totusi florile la fel de mari :D .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunt foarte frumoase Albela, cred ca au si florile ceva mai mari decat varietatile obisnuite.
 

aura62

Member

albela

Active Member
Multumesc aura62. De 2 ani tot incerc sa separ bulbisorii mici de la gladiolele astea lila si sa ii plnatez separat. Anul trecut am uitat de ei si nu i-am scos in toamna asa ca i-am pierdut. Anul asta sper sa am ceva bulbisori.
 

aura62

Member
valentyna a spus:
Frumoase si gingase gladiolele tale Valentina!
Eu nu mai astept nici o culoare noua, trei au fost si au inflorit toate, intai roz, apoi galben si ultima grena, la o saptamana diferenta intre culori, oare de ce? Au crescut in aceleasi conditii, iar bulbii au avut dimensiuni aproximativ egale :?
 

albela

Active Member
Gladiolele mele roz fac a doua tija florala pe aceeasi tulpina. E un fenomen normal? Celelalte soiuri nu au facut asa.
 

aura62

Member
Nu stiu daca e normal, dar si la mine au facut a doua tija cu flori si tot numai cele roz :? Dar florile au fost mai mici decat pe prima tija
 

albela

Active Member
Exact, tija noua e mult mai scurta si florile putin mai mici. Deci e ceva specific acestui soi. Oricum ma bucur :D .
 

aura62

Member
Cred si eu ca te bucuri :D Ale mele au inceput sa se ofileasca si ma tot uit sa vad daca nu-mi fac si celelalte culori vre-o surpriza cu o tija mica... :)
 
Sus