Gardenia

George

Member
In iarna asta gardenia mea a tot crescut. Secretul? am tinut-o pe un hol unde temperatura a oscilat intre 5 si 15 grade. Tot acolo am avut si o azalee care credeti-ma ca mi-a inflorit fara incetare.
 

cory_helen

Active Member
e superba kalli... nu am retinut insa de cat timp o ai????? de-abia astept sa creasca si a mea... si sa infloreasca, of course... :D :D :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Kalli ,te felicit sincer ,pentru frumusetea gardeniei tale ! sa ai parte de ele !

Sunt dependenta de parfumul acestei plante ,am crescut, si apoi am....ucis :mrgreen: multe plantute ......
chiar daca sunt de unica folosinta ,merita sa le avem ,deci cum era de asteptat ,mi-am luat inca una ....in februarie ,la reduceri (20 ron),fara flori ,acum ma rasplateste si ma ameteste cu parfumul ei ....

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lelia...sa-ti traiasca :D Ma gandesc la parfumul ei si ma apuca mancarimea de degete...Vad ca tu ai perseverat, s-ar zice ca esti crimina...in serie :rofl: Eu dupa ce-am omorat una nu am mai cumparat alta...asa ca atunci cand vad una inflorita in magazin nu ma mai dau dusa de langa ea si o tot miros de-o las fara parfum :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc !
Cum am spus ,merita s-o cumparam ,fie doar si pentru o singura inflorire ,se simte parfumul in toata casa .
Chiar sunt criminala in serie ,revin mereu la locul crimei si ...ucid iar ..si iar ... :evil:
 

mymo

Active Member
Lelia,esti tare!
Eu reusesc sa tin in viata o gardenie de doi ani...nu pot sa o fac sa infloreasca :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea are bobocii formati din luna februarie, nu i-a picat niciunul, dar nici nu infloreste :cry:
superba a ta, Lelia :wink:
 

Dea

Active Member
si eu, spre fericirea mea, am reusit sa ii creez un mediu propice.
aleynad si a mea are boboci, dar inca nu a inflorit , mai asteptam :visator:
 

Dea

Active Member
:D cu siguranta merita asteptarea! problema e ca asteptarea sa aiba ca si finalitate floricele si nu boboci care incep sa cada sau se usuca.
Eu am cumparat-o inflorita si de la flori ... o aroma deosebita! Insa de atunci, doar boboci si ... astept :D
 

Dea

Active Member
Timy, felicitari pentru noile flori! :clap: cu siguranta ii place mediul in care se afla!
 

sybilla

New Member
Buna.Sunt noua pe aici deoarece pana acum nu am avut probleme cu florile.Am o gardenie de aproximativ un an si pana acum i-a mers foarte bine.Recent am plecat de acasa 10 zile si cand m-am intors toate frunzele erau uscate. Mentionez ca am mai fost plecata cate o saptamana dar cand ma intorceam era ok.Inainte de a pleca am udat si stropit toate florile cu Mospilan deoarece aveau in pamant niste musculite albe.Sa fi fost asta cauza uscarii frunzelor?Intrebare:mai pot face ceva sa o salvez?Ieri am mutat-o intr-un ghiveci mai mare completand cu turba pentru plante acidofile (ph 5-6)restul pamantului pe care ea il avea deja.Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste indicatii pentru ca banuiesc ca si voi v-ati confruntat cu astfel de probleme.
 

akhalteke

Member
Hello! Am avut parte si eu ieri de o surpriza frumoasa, adica scumpica de Gardenia, dupa cateva luni de straduinte si asteptare, isi deschide prima floricica! Sunt nespus de fericita, imi place enorm planta asta si sper ca azi voi vedea toata splendoarea florii deschise. :D
 
Am o gardenie micuta de vreo 4 ani si pana acum in fiecare an a mai crescut cate-o frunzulita doua pe an si cam atat fara florii ,acum o saptamana am zarit un boboc si am fost super fericita ,azi dimineata cand am mers sa vorbesc cu' iubitele mele' am observat ca bobocelul a inceput sa se deschida si sunt in extaz ,ador aceasta floare si rabdarea mea cu ea a meritat ,cand o sa infloreasca de tot o sa pun si poza
 

ana500

Member
Buna ziua.
Am si eu nevoie de niste sfaturi de la la cei mai experimentati .
Am o gardenie de anul trecut din toamna. A fost foarte frumoasa la inceput ....... bogata in frunze si in flori. Peste iarna a trecut foarte foarte greu. Poate si din cauza luminii insuficiente si a oscilatiilor de temperatura.
Ajutati-ma sa o salvez pentru ca nu mai da nici un semn. Nu i-a mai crescut nici o frunza , iar boboceii care ii mai are nu mai cresc deloc......... parca a incremenit. Va rog mult de tot ............ am o multime de flori in colectia mea .......... imi pare rau pentru fiecare in parte......... :rugaciune
 
Sus