Gardenia

cory_helen

Active Member
nici a mea nu e in stare f buna... chiar ma gandesc sa o bag in casa... poate nu-i place in balcon... or fi curenti de aer... am sa o pun in bucatarie pe frigider, pentru inceput si o mai observ... si nici nu i-am schimbat deloc substratul...

o sa ma ocup de ea... poate vrea in interior, nu pe balcon... oricum soare direct nu vrea... si nici caldura... e planta de munte si de padure, ca si azaleea... :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea e plantat in gradina, impreuna cu azaleea sub socul cel mare, au soare pana pe la ora 12, apoi umbra
daca in casa nu a vrut sa infloreasca, acolo n-are decat :evil:
 

ghia_don

Active Member
Am gasit o gardenie cazuta de la un balcon, acum doua zile...am luat-o acasa si am replantat-o. Daca isi revine, ca e cam dezhidratata si cam cheala, ma voi declara gradinar sef...la mine acasa :wink: ..
 

Dea

Active Member
In sfarsit a inflorit. Azi dimineata era doar un boboc mai alb, decat ceilalti inca verzi si pe parcursul zilei a inflorit, oarecum, vazand cu ochii :D

Parca mai da semne de inflorire si un alt boboc, astept sa vad, cred ca maine mai am inca o floare. :)
 

cris_tkp

Member
Inca o surpriza.....de la Gardenia mea no. 2 .
In ghiveciul cumparat erau doua "fire". Unul dintre ele s-a uscat pana a murit de tot :(
Planta ramasa arata jalnic......ii cad frunze in fiecare zi.

Prima Gardenie.....este in declin si acum....nu stiu ce sa ii mai fac. Plus ca sunt foarte diferite ca si frunze. Prima le are mai mici, cea de-a doua mai mari si lucioase.....si coloritul e diferit. Sunt mai multe soiuri?
 

danref

Member
Sigur ca sunt mai multe varietati(soiuri) .Sunt cu frunze mici care nu cresc mai mult de 1m inaltime,cu frunze medii,mari care pot ajunge pana la 2 m inaltime,aranjamentul petalelor difera de la soi la soi pot fi aranjate in forma de stea sau batute sau combinatii intre ele.Insa tot ce au comun intre ele e ca toate sunt albe (doar cu mici exceptii pt ca exista si varietatea galbena)si sunt extrem de parfumate dupa cum stim cu totii.Pot sa-ti insiruesc cateva exemple:"Love","Beau Geste","Eternity","Grandiflora Star","Florida",Professor Pucci",Forever more", "Golden Magnifica"(galbena),Aimee Yoshiba.
Mult succes in continuare
 

danref

Member
Cel mai lesne ar fi dupa caracteristicile florii.Posteaza aici florile tale si vom incerca impreuna sa le descifram 8)
 

danref

Member
"Beau Geste" are floarea f asemanatoare cu ce ai tu numita ca 2nd.Pentru 1st nu se vedea floarea inca ,observ acolo o eticheta .Nu scrie si ce soi e?
 

cris_tkp

Member
Nu scrie la niciuna.......am ambele etichete.
Prima nu am vazut-o inflorita pana acum :( Pe a doua am luat-o cu floare :D
Merci pt. denumire.
 

danref

Member
Pai si atunci ce scrie pe ele ,doar "Gardenie" asa ca sa fii sigur ca nu ai luat o floarea soarelui :rofl: scuze dar nu m-am putut abtine .Chiar batuti in cap comerciantii pe la voi .Normal pe o eticheta trebuie puse toate datele de identificare ale plantei +poza cu floare(daca e cazul),minimul de instructiuni si simbolistica semnelor,plus ca este facuta dintr-un material sintetic care nu se decoloreaza de la soare sau se umezeste.Practic eticheta e totul fara de care planta nu se vinde.As putea sa va pun catva mostre aici daca intereseaza pe cineva 8)
 

cris_tkp

Member
deci pe amandoua scrie fix Gardenie......pe una mai scrie "Rich Parfume" plus cate o poza a florilor. Pe spate minimum de instructiuni si simbolistica semnelor.
Nu scrie nici un tip de gardenie.
 
Sus