Furnizori romani de orhidee

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:)
Eu mi-am luat 6 :rofl: :rofl:. Sper sa pun azi ceva poze.

Acum va astept si pe voi cu noutati ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va trebui sa te grabesti... ca n-ai idee cat de repede se dau cele mai deosebite. :rofl:
Vezi ca sunt imprastiate prin mai multe zone (in aria florilor). Nu te limita doar la prima masa pe care o vei intalni. ;-)
 

marean

Active Member
radu a spus:
As avea o mare, mare rugaminte la voi, ca m-am saturat de cand comand "papucel" Paphiopedilum in florariile din Alba Iulia. Daca va rog , mi-ati putea ajuta in procurare catorva bucati ? M-ati putea da inainte niste preturi informative , pentru a-mi alcatui bugetul ? Va rog mult !!!

dyayzh a spus:
As putea incerca eu. Ultimii papucei frumosi pe care i-am vazut erau la 30 ron :D

radu a spus:
Multumesc frumos. Sunt cumva si rosii, sau sa aiba si culoarea rosie in combinatie ? Fiindca rosu e culoarea mea preferata . Sunt cumva si multiflorali, adica cu mai multe tije cu flori ?
Multumesc !

dyayzh a spus:
Eu papucel rosu inca nu am vazut. Cu 2 flori da..cam atat :D

radu a spus:
Papucel sa fie, dar ce culori sau combinatii si nuante aveau cei vazuti de tine ?

marean a spus:
radu a spus:
Multumesc frumos. Sunt cumva si rosii, sau sa aiba si culoarea rosie in combinatie ? Fiindca rosu e culoarea mea preferata . Sunt cumva si multiflorali, adica cu mai multe tije cu flori ?
Multumesc !
O mica precizare,multifloralii nu au mai multe tije,fiecare planta face o singura tija,o singura data in viata.La multiflorali tija se mareste in timp,florile desfacandu-se pe rand pe o perioada mare de timp .

giulia a spus:
Radu , daca nu esti mofturos , unu asa pot incerca eu sa-ti trimit . costa 10 lei +taxe postale .eu l-am luat acum cateva zile si mai erau vre-o 3 . numai ca nu stiu cum ar trebui impachetat . probabil cu jumatatea sticlei pusa deasupra .ti-am pus a 2 a poza ca sa vezi ca are 2 pui mari . asa era in toate ghivecele .planta nu e de la mine , o voi cumpara de la citty garden .

eu l-am schimbat din ghiveciul original deoarece era colorat si i-am apucat infloriti cam in luna martie . atunci costau cam 55-60 lei si aveau floarea - 1 singura foarte mare , asa cum e in poza .

marean a spus:
Giulia,daca mai gasesti in plus,imi cumperi si mie unul,te rog ?
giulia a spus:
ALBU a spus:
indraznesc si eu, daca nu te superi sa te rog frumos sa-mi iei si mie unul sau chiar 2 daca mai sunt si nu e prea mare deranjul. :)
 

marean

Active Member
Va rog sa incercam sa postam aici ofertele si cererile de orhidee :wink: , asa e mult mai usor de vazut pt toata lumea .
Multumesc !
 

giulia

Member
Aly , daca pe mine ma intrebi , situatia e cam asa : magazinul e un pic mai departe de oras . eu am fost acum cateva zile si voi merge cel mai probabil vineri . daca gasesc , iti cumpar .din ce-mi aduc aminte , erau cam 3 .
 

mena

Member
Azi am achizitioant si eu 2 phale de la Kaufland 25 ron/buc. :wink:

Mai erau si alte culori: alb, galben, movulie(nu ma pricep sa spun si speciile) :)
Oricum aratau destul de sanatoase...
 

giulia

Member
azi in kaufland colentina aveau orhidee mini 19, 99 lei , in culori obisnuite .
eu mi-am luat din citty garden 2 din alea care erau in moarte clinica , din cauza ca una are 2 keiki - axul distrus , are doar o frunza si de sub radacini mai iese o planta si una era mini cu floare galbena - avea o tija cu 2 boboci si ii dadea un pui de orhidee mai dintre radacini . 5 lei / una cei 2 keiki si cele 2 plantute care se formeaza au fiecare max 2- 2, 5 cm .
 

giulia

Member
la brico pantelimon orhideele phale erau 64, 99 , unele erau cu florile chiar ofilite si aveau pus acest pret .intr-un colt erau 3-4 miltonii una mai prapadita ca alta `afara erau cateva ghivece de orhidee diverse fara flori , dar aratau bine, cu pretul de 43 - ca am intrebat pe cineva .cand ma gandesc ca asta iarna puteam lua multe , multe cu 7 lei / una , imi e tare necaz .
 

giulia

Member
la baumax sibiu aveau phale cu 20 lei majoritatea albe cu galben / mov si frumusetea era ca in multe ghivece erau 2 plante .cambria era 55 lei si la capitolul asta de pret intrau si dendrobium si miltonia .
la citty garden pantelimon , ultima data cand am fost , toate plantele erau aranjate in jumatate de sera / magazin , cealalta fiind goala , crescusera preturile ca la cel din pipera , desi plantele colcaiau de paianjeni de toate marimile .
 

IRINA2714

Member
la Deva am gasit la florariile Symbol oncidium la 40 dei, cattleya cu floare mica la 40 lei(unele parfumate),dendrobium tip phale floarea mov cu alb, a fost vanda ...asteptam alte transporturi
 

marean

Active Member
gradinar1 a spus:
La Mega Image Pipera (cel de langa lac, de la intrarea in Pipera) aproape de casele de marcat, in interiorul magazinului, veti gasi o florarie unde azi aveau phale mari, superbe cu 29 RON, majoritatea movulii, albe simple, roz cu dungulite fine). N-am avut timp sa stau mai mult ca eram in pauza dar aveau si alte flori.
 

marean

Active Member
enya a spus:
Chiar azi am fost la baumax si am vazut orhidee la numai 11,90 lei cu doua tije florale, nu mi-a venit sa cred...si mai erau altele cu forma florii foarte interesanta...alea erau parca 15,90...toate erau superbe...se imbulzea lumea la ele...
 

Kati

Active Member
enya a spus:
Chiar azi am fost la baumax si am vazut orhidee la numai 11,90 lei cu doua tije florale, nu mi-a venit sa cred...si mai erau altele cu forma florii foarte interesanta...alea erau parca 15,90...toate erau superbe...se imbulzea lumea la ele...
Printre care si eu :mrgreen: E adevarat, la ora aceea cand am fost eu nu mai era multa lume, insa orhideele aterizau in cosuri cate 2-5 buc... :) Eu m-am multumit doar cu una de 11,90, si una cu 25 lei. In rest erau la reduceri Dendrobium, Miltonia si altele pe care nu le cunosc dupa denumire. Dar la 11,99 lei nu mai era decat Phalaenopsis. Enya tu unde le-ai vazut pe cele cu 15,90, tot langa Phalaenopsisii cu 11,90?
 

Simonilela

Member
hey. din pacate in zona in care locuiesc eu nu prea gasesc orhidee variate...de la Bacau ma aprovizionez, in special de la Baumax, dar acolo nu am vazut decat cymbi si miltonia, pe langa raspanditele phale. Stie cineva un alt loc in Bacau unde as putea gasi si alte tipuri? Multumesc
 
Sus