Furnizori romani de orhidee

giulia

Member
ieri am fost la cora - pantelimon si aveau niste cymbidium la 70 de lei ,mi s-a parut ca aveau niste flori foarte mari , cu verde , altii cu grena si altii cu alb . pe langa phale care erau ciufulite si costau 50 , acestia isi meritau banii .unii mi s-a parut ca aveau si 2 tije cu multe flori , dar erau destul de inghesuiti ca sa ma uit si nici nu aveam bani .
 

marean

Active Member

marean

Active Member
giulia a spus:
Azi (04.04.09) avea la cel de la pantelimon papuci cu 10 lei . pe deasupra , in fiecare ghiveci erau inca 2 pui aproape cat planta care a dat floarea .
giulia a spus:
Sunt reduceri si la alte orhidee - vezi la " furnizori " si nu vei rezista . :evil:
pe de alta parte , cumpara acum cand sunt reduceri , ca pretul intreg la papuc era 58 si au floare maaaare si iti mai rezista si tie in casa .si sunt flori aduse macar cu o zi inainte de 27 februarie - cand am fost eu .
CristianG a spus:
giulia a spus:
Cristian , nu stiu la ce citty garden ai fost , dar azi avea la cel de la pantelimon papuci cu 10 lei . pe deasupra , in fiecare ghiveci erau inca 2 pui aproape cat planta care a dat floarea .
sa-l stapanesti sanatos si pe cel nou
Citty Garden din Brasov...:) Ciudat.......Papuci la 10 lei.Poate sunt de mult timp in Pantelimon si datorita pretului nu au fost vanduti.Asa ca au facut reduceri substantiale.Trebuie sa fim putin atenti.De obicei reducerile se acorda la plantele care sunt usor degradate....Frunzele plantei, radacinile.....Nu trebuie sa ne hazardam la orice reducere daca planta in sine nu arata excelent....
giulia a spus:
acestia pe care i-am vazut la citty , aveau doar o floare maaaare si vad ca dureaza , sunt cei din transportul pe care l-ai vazut si tu , Iulia .
IULIA a spus:
La 10 lei fac toti banii...leu cu leu.
eu stiu plantele, erau in stare perfecta. unele cu multi pui...ceea ce este esential pt viitoarele flori. :D
CristianG a spus:
giulia a spus:
acestia pe care i-am vazut la citty , aveau doar o floare maaaare si vad ca dureaza , sunt cei din transportul pe care l-ai vazut si tu , Iulia .
O singura floare durabila....Ai dreptate! La Citty Garden au adus Paphiopedilium la sfarsitul lui februarie....Iata-ne ajunsi in aprilie si acestia inca mai sunt infloriti...
giulia a spus:
e chiar de mirare ca mai sunt infloriti in conditii de caldura si umiditate dupa parerea mea , exagerata . de fapt si phalele de toate marimile si formele arata tare bine stiind cand au fost aduse . cymbidium-ii in schimb si-au pierdut florile in caldura aceea .
Caramell a spus:
Phalele de acum de la CG nu sunt aceleasi cu cele aduse in februarie ;-) Am gasit azi plante interesante acolo, pe care nu le aveau in februarie. Papuceii si cymbidiumii da.
giulia a spus:
eu am fost sambata , deci nu te contrazic , insa phalele din februarie aveau pretul de 49 lei si acum tot ce era acolo era la 22 lei , inclusiv miltoniile . nu pot sa cred ca plantele de sambata erau noi si pretul de nou era 22 lei . si chiar de-ar fii asa , e un lucru bun ca sa poata fii cumparate . si cattleya cred ca au fost foarte putine , un cofrag 6- 9 ? si 2 au ajuns la mine acum
insa daca tu zici ca sunt plante noi azi , cele vechi vor mai suferi reduceri si asta e foarte bine .dar papucii aia la cat sa-i mai reduca ? dar eu sunt cuminte si astept . :rofl:
IRINA2714 a spus:
cattleya la ce pret?
nu ne arati poze>?
IULIA a spus:
numai phalele sint mai noi. si nu sint de simbata, sint de pe 18 martie. :D
Caramell a spus:
Nu sunt plante noi. Sunt plante reduse, dar nu sunt toate din seria pe care am vazut-o in februarie. Eu mi-am luat 2 papucei (din seria februarie, unul inflorit si unul fara floare) si 3 phale (niciuna din ele nu era in februarie: un arlechin galben cu pete grena, o pistruiata galbena si o phale stelata ce pare sa fie un hibrid indepartat de phal. violacea, toate avand petale carnoase). Poze maine, ca azi nu am decat telefonul la dispozitie :D
giulia a spus:
atunci , imi pare bine ca sunt la acest pret si ti-ai putut lua de mai multe feluri .cred ca ne stie doamna aceea draguta pe nume , ca nu vine lumea .
Caramell a spus:
Este foarte posibil. De stiut sigur ne stie ;-)
 

MONIS

Member
la baumax sunt phale la 35 ron mai multe nuante.....si dendro la 49....plante maricele....si unele mai mici reduse la 30 ron...
 

IRINA2714

Member
in Bucuresti aveti destule oricum
la noi e prapad
daca nu am avea depozitul de flori ...cam subtire cu orhideele
noroc ca doamna de la depozit aduce ce comand ...astept acu co comanda mai,babana
la aceasta ora au epidendrum la 38 lei infloriti
 

Tina

Active Member
Eu intrebam de curioasa, ca nu stiam daca ai mai luat sau nu.. sa o stapinesti sanatoasa !! :D
 

IULIA

Active Member
eu nu am luat.
cine sa imi ia?
ca doara nu am fost cu avionu.........uuuuuuuuuuuuuu :cry: :cry: :cry: .........de la Pitesti via Timisoara. :(
eram in carne multa si oase la Pitesti. :D
 

albela

Active Member
Nu stiu daca va intereseaza, am vazut ieri in baumax niste orhidee pitice movulii mai deosebite (zic eu care nu ma pricep deloc la orhidee). Le-am pozat pentru voi:
 

MihaelaV

Member
Ambele sunt cam departe de mine, dar parca as da o fuga... :rofl:
Ar trebui sa ma simt... tu vii tocmai din Braila si eu ma vait de aci :!:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La Brico Store - Orhideea (Bucuresti) este o feerie:

- Phalaenospis midi, normale, mari, xxl
- Miltonii grena, roz
- Miltonidium Bartley Schwarz (parfumate)
- Burrageara Nelly Isler (parfumate)
- Beallara Dancing Matador (parfumat)
- Dendrobium nobile alb (parfumat)
- Dendrobium phalaenopsis verde cu grena, galben cu grena, galben, verde, roz, mov, grena, alb
- Cymbidium mini (albi)
- Oncidium (parfumat)

Au fost si cateva brasii, dar s-au dat repede.

Oricare din ele costa 30 lei ;-). Asa ca nu ratati ocazia! 8)
 
Sus