Furnizori romani de orhidee

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca nu numai la Braila :)

La Bricostore este Festivalul Orhideelor. Plantele alese cu atentie sunt foarte frumos aranjate si puse in evidenta. In Pantelimon am vazut phale de talie mare, dendrobium nobile si phalaenopsis, miltonii, miltonidium, burrageara, ludisia, vanda, ascocenda, cymbidium, beallara (Tahoma Glacier), cambrii, papucei si o brassia cu flori micute.

Eu mi-am ales un dendro phale cu flori mari.
 

IULIA

Active Member
si la Constanta, aviz amatorilor.
la Braila, ca de obicei, fara vande :(
dar ne-am rezovat. :rofl:
 

umflatila

New Member
Si eu am phale la vanzare cu doua tije la 59 lei ... deci am una alba nebuna de tot cu multi, multi, multi boboci ... va invit la florarie sa le vedeti.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu m-am putut abtine si am trecut azi sa vad si orhideele din Brico Orhideea. Oferta era mult mai bogata decat in Pantelimon. Si desi am plecat de acasa cu gandul "doar sa imi clatesc ochii" m-am intors cu 2 noi achizitii: un dendro phalaenopsis cu flori uriase :eek: si un miltonidium cu flori albe cu rosu.
 

Chiquitita

Member
Cei din Pantelimon m-au dezamagit :( , dar cu toate astea mi-am luat o Ludisia si o Cambria rosie care miroase minunat(adevarul e ca dupa mireasma am ales-o :giggle: )
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In Pantelimon au disparut repede plantele mai interesante. Nici nu erau multe. Am trecut si eu ieri pe acolo si nu am mai vazut plante care sa imi faca cu ochiul. E drept ca multe dintre ele le aveam deja.
Cambria rosie care mirose frumos presupun ca este Burrageara Nelly Isler. E intr-adevar o frumusete careia nu ii poti rezista. Sa te bucuri de ea! :D
 

CristianG

Well-Known Member
Burrageara Nelly Isler este o planta superba cu un parfum suav.Insa doar atat! Este o orhidee foarte pretentioasa iar sansele sa supravietuiasca in casa pe termen lung sunt mici. Succes in cresterea ei. :D
 

giulia

Member
in Obi sunt phale cu 9,99 , majoritatea alb cu ceva , dar si mov . sunt 4 mese maaaari si sigur aveti de unde alege .la cora sunt de aceeasi calitate cu 41 .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mie phalele din Obi nu mi s-au parut intr-o stare prea buna. E drept ca aveai de unde alege si plante viabile, dar mi-a parut rau sa vad atat de multe orhidee prost ingrijite. Avusesem o parere mult mai buna despre cei de la Obi.
 

gabi d

Member
Stiti cumva unde se mai gaseste VANDA prin Bucuresti?
Sau, stiti vreum producator/importator serios de Orhidee? (poate sa fie si din strainatate).
Am vazut de curand pe net VANDA BLACK MAGIC...ceva..de nedescris. Din ce am cautat eu...nu am gasit pe nimeni care sa produca si sa vanda aceasta specie. Daca ma poate ajuta cineva..... :rugaciune:
 

Simonilela

Member
Pentru doritorii de „vacute” recomand Baumax. Se pare ca au adus plante noi si sanatoase, la 29,90 ron in (aproape) toate magazinele din tara.
 

Simonilela

Member
Da...si eu am avut emotii sa nu sufere. Nici acum nu m-am linistit complet, tot le urmaresc. Sper sa nu-si piarda boboceii.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Depinde cat de mult timp a stat in frig dar nu cred ca a stat mult, nu?
Pe unii din boboci s-ar putea sa si-i piarda pentru ca a trecut de la un climat in altul si pana se obisnuieste planta cu noul mediu se poate intampla si fenomenul acesta dar....atata timp cat planta in sine este bine va mai inflori deci nu trebuie sa iti faci griji!Si tot la fel se poate sa nu si-i piarda.
Sa ai parte de ea!
 
Sus