Furnizori romani de orhidee

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In OBI am fost sambata. Am sa reproduc aici textul referitor la orhidee pe care l-am scris intr-un mesaj postat la Furnizori-OBI.

Aveau o multime de flori, surprinzator de bine aprovizionati pentru perioada de dupa sarbatori. E drept ca am avut ochi doar pentru orhidee. Aveau o masa centrala de vreo 3-4 m plina cu phale. Mari, normale si mini. Aveau albe, mov, galbene, verzi, portocalii si cativa hibrizi cu petale grupate 3+3 (nu stiu exact cum se numesc, am vazut unele in colectia Corneliei), tigrate, cu picatele si cateva caleidoscop. Arlechini am vazut doar varianta galbena cu pete rosii micute... nu m-au impresionat insa. Si nici dalmatieni nu am vazut. Pret 27 ron.

Mai aveau: miltonii, dendrobium, cymbidium, oncidium, burrageara Nelly Istler, cambrii... toate acestea pe o masa mai micuta cam de 1mp. Toate pline de flori si boboci la 58 ron.

Papucei nu aveau.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
De asemenea, am trecut aseara prin Tria's (Iancului) si mai aveau cateva cambrii la 15 lei, phale inflorite complet la 39 lei si cymbidium infloriti. Printre phale mi-a atras atentia in mod deosebit una rosie :wink: . Aveau si cateva phale mini adorabile.

Tot aseara in Cora Pantelimon primisera Phale noi, la 39 lei. Erau albe cu interior rosu, tigrate portocalii si mov. Aratau foarte bine (de data aceasta le-am analizat cu atentie :) ) si extrem de greu m-am abtinut sa nu mai aduag inca una mov la cele 2 orhidee pe care le luasem deja din Tria's.
 

Tina

Active Member
Caramell, bine ai venit in club, ai luat "microbul", sa te vad cum si cind mai scapi de el.. :wink: :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am remarcat una de un mov intens (usor tigrata), foarte frumoasa - o tineau pe birou fetele. Cred ca mai erau albe si galben deschis.
 

IULIA

Active Member
albe? galbene? fara pete?
wow........cit costau?
wow.......................................... :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Hmm... nu m-am uitat la pretul lor, am banuit ca e acelasi cu cel e mari, 39 lei. Si parca nu aveau pete.

Dar, chiar trebuie sa plec in zona aceea peste o jumatate de ora si o sa trec si pe la florarie. Ma uit inca o data la ele si peste o ora-doua iti dau detalii. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iulia, m-am intors. Deja dupa ziua de ieri incepuse sa cam bata vantul prin florarie. Orhideea rosie disparuse. Mai ramasesera cateva phale albe iar unele carora le mai cazusera din flori au ajuns la 19 lei. Cambria rosie de asemenea nu mai era. Am vazut insa un cymbidium frumusel, o nuanta de roz inchis spre rosu la 39 lei.

Si acum miniphalaenopsis: mai erau 3 mov si 2 albe, fiecare la 29 lei. Cele mov erau toate tigrate, culoarea era foarte intensa si frumoasa. Cele albe erau diferite: una avea mijlocul alungit, tigrat de nuanta rozalie. Cealalta era superba, alba fara alt pete. Mijlocul era alb - (usor) verzui, fara urma de galben iar in interior se vedeau cate 2 mici dungulite siclam de o parte si de alta. Daca ar fi avut marime normala, nu as fi stat pe ganduri sa o cumpar. :)
 

IULIA

Active Member
ah, am ratat. inseamna ca aduc putine. nu ajung si eu la buc in conditiile astea.
ma interesa si pe mine galbena si alba.....si pretul e bun.
si...tu...nimik?
cum ai rezistat? :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Tu vroiai sa vii in Bucuresti pt cele din Tria's? Nu cred ca are rost, pentru ca se vand de la o zi la alta. Daca o vrei pe cea alba (fara pete) ti-o cumpar eu daca o mai gasesc. Insa nu as risca sa o trimit prin posta sau curier pe vremea asta. Ti-o pot pastra pana ajungi in Bucuresti, insa cred ca va ramane fara floricele. :D

Mini phale am vazut mult mai multe in OBI, sambata. Tot deschise la culoare si parca fara pete. Dar nu pot sa iti dau prea multe detalii pt ca eu ma uitam dupa phale mari.

Eu nimic. Deocamdata microbul pt miniphale nu a ajuns la mine :)
 

IULIA

Active Member
nnnuuuuuuuuuu :?:
cum ai facut? da rosie? ai ratat tu rosie?
nu imi vine sa cred :eek:
 

IULIA

Active Member
multam de oferta. cred ca o sa astept sa aduca marfa mai multa la obi, ca asa intelesei ca vineee valu, si apoi trag o fuga scurta. :D
si iau IO tot. :rofl: :rofl: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce rosie disparuse deja... caci altfel nu stiu daca rezistam si a doua oara tentatiei. :)

Cand vii in Bucuresti, anunta-ne si pe noi, nu de alta, dar poate doar venind cu tine la OBI sa ma apucam si noi cate ceva. :rofl:
Glumesc, desigur. Insa chiar mi-ar placea sa te cunosc. :D
 
Sus