Furnizori romani de orhidee

IULIA

Active Member
sigur fetele, plimbarica o programez, il setez pe al meu si va dau de stire. :rofl: :rofl: :rofl:
da sa fie ceva de luat, ca altfel iau papara :evil: :evil: :evil:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dragele mele, am ajuns azi in Brico Strore - Pantelimon si ce mi-au vazut ochii!!!! :eek:

Azi primisera orhidee printre o multime de alte plante (despre care am scris pe topicul general de Furnizori). Erau atat de multe incat abia au reusit sa le inghesuie pe masuta care le-a fost destinata. Nici nu am reusit sa ma uit la toate, ca erau atat de inghesuite incat nu puteam ajunge la ele... Multe aveau cel putin 2 tije.

Aveau phalaenopsis, miltonii, burrageara Nelly Isler (complet rosii), si un papucel ratacit (toate la 39 lei). Dendrobium nobile albi 49 lei. Toate orhideele erau superbe!!! Bineinteles ca nu m-am pututu abtine. Incerc sa pun maine pozele cu noile achizitii la Colectia mea de orhidee ;-)

Pentru cine are drum prin zona, merita o vizita!
 

marean

Active Member
Caramell a spus:
Enorm as zice! Cand ajung prin Cora ma uit din cand in cand la el... il gasesc tot acolo evident. Poate doar vreun pasionat sa il cumpere la pretul acela.

Am mai vazut unii tot asa mari in Mall-ul din Militari. Insa erau la 150 ron. Tot scump dupa parerea mea. Mai ales pentru o orhidee care nu stii sigur daca vei reusi sa o faci sa infloreasca anul urmator.

Mi-am permis de Craciun sa iau si eu unul. L-am negociat dupa ce i-au trecut toate florile la 40 lei. Si asa pe atunci am crezut ca am dat foarte mult pe el. Acum cand am vazut ce flori mari face si cam cat costa unul inflorit m-am mai linistit :whew:

Experimentez mai intai cu el. Daca voi reusi sa il fac sa infloreasca pana la anul, ma mai gandesc poate la inca unul. Deocamdata i-au dat 3 lastari noi :D. Si ii aplic tratamentul cu diferenta de temperatura.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am ajuns azi in City Garden - Pantelimon.

Aveau reduceri substantiale la majoritatea plantelor. Toate plantele cu pret redus erau neinflorite (florile se trecusera).

La capitolul orhidee:
Phalaenopsis: 5 lei neinflorite, tijele taiate la 3 noduri / cele inflorite erau 25 lei
Majoritatea celor inflorite erau albe. Din cele fara flori unele aveau funze cu pete rosiatice.

Bol 3 Phalaenopsis albe dirijate in forma de cascada: 50 lei (redus, cu tije florale vechi pe care aparusera tije noi cu boboci)/150 lei inflorit


Azi in Tria's Iancului:
O multime de Phalaenopsis proaspete, pretul cam piperat 59 lei. Culori: roz, roz caleidoscop (superbe), rosu cu galben caleidoscop, galbene cu picatele rosii, albe, mov. Am vazut si o mini mov; acelasi pret.

La reducere aveau la 25 lei o cambrie (precum cea a lui Dya) si un odontoglossum alb (semana cu Anna -Claire, dar avea doar interiorul patat cu grena, petalele fiind albe).

La 9 lei aveau cativa oncidium ramasi fara nici o floricica. A mai fost si un dendrobium mov-sicalm, dar a ajuns in colectia mea :D
 

marean

Active Member
Adica aveau odontoglossum ? :eek:
M-ai inebunit,vreau si euuuu !!!!
De cand tot spumegam pe langa al Iuliei,asti nu prea se gasesc asa usor ...
Oricum,toate preturile par o.k.,chiar sunt reduceri bune !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Vrei sa ti-l iau daca il mai gasesc? :D
Arata-mi o poza cu al Iuliei ca sa iti confirm daca era la fel sau nu. Florile erau pe sfarsite (de asta si reducerea).
 

marean

Active Member
Merci mult ,mi-ar placea !
Pe al Iuliei nu il mai gasesc prin albumul ei,desi am tot cautat ... daca arata ca cel din poza ta,atunci e bine,nu conteza ca are nuantele mai altfel ! Important e sa corespunda forma florii,cu marginile usor ondulate .
Merci mult !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ok, am inteles ce iti doresti. Te anunt maine. Sper sa il mai gasesc, pentru ca era unul singur.
 

marean

Active Member
Si eu sper,multam mult !
Sa fi atenta la radacini si la vreun gandacel prezent :oops: ,te rog !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ma voi stradui, pentru tine voi incerca sa fiu mai atenta chiar decat cu plantele pe care le iau pentru colectia mea. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa va tin la curent cu ultimele noutati din Brico Store - Pantelimon: phalaenopsis albe, albe cu interior rosu, albe cu margini rosii (ca niste firisoare; are Iulia una asemanatoarea in colectia ei), galben-verzui, verzi cu punctulete rosii, roz si mov. Miltonii pline de boboci (nici o floare deschisa), dendrobium compactum albi si mov. Toate la 31,9 lei!!! 8)

Deja stiu ce voi primi de Sf. Valentin! :rofl:
 

giulia

Member
la citty pantelimon au cele mai frumoase orhidee - de toate felurile , cu preturi mari si mari de tot , miros de-ti muta nasul , infloresc in legea lor si nu le cumpara nimeni .
papucul cu o singura floare , mare costa 59 , phale costa cel mai putin 50 , apoi niste cascade albe la reduse cam 90 , cattleya galbena cu 3 flori deschise , pe tija costa 46 , phale cu flori mari albe e vre-o 80 , phale intr-un cilindru de sticla e 150 , nu le cumpara nimeni .
intr-un fel imi pare rau pentru ele , altfel - abia le astept la reduceri .
 
Sus