Furnizori bujori

bebe Iris

Active Member
Dana29 a spus:
Cum va spuneam ieri, am primit pachetul cu plante de la everde. Bujorii au radacini maricele cu mugurasi. Doar unul nu are niciun mugure. Credeti ca mai da ceva din el? Cu privire la bujorul mov, pentru care v-am promis o poza a etichetei, doar scrie pe el "japaneese tree poeny" si se mentioneaza ca e suffruticosa. Deci e arborescent. Ce noroc pe mine. Mai caut si anul asta la simfonie. Poate am noroc. Da zice ca are doar 1 m inaltime. Nu e putin pentru un suffruticosa? In schimb la anthesis am vazut bujori care nu sunt arborescenti dar au 120 cm inaltime. Nu e cam mult?
Sunt mai multe tipuri de arbustiferi, multi care ajung doar la 100cm. Am vazut si arbustiferi la care era trecuta inaltimea de 200cm. Si am vazut si eu la Anthesis, dar nu e o regula, sunt soiuri si soiuri.
 

Dana29

Member
Eu am vazut unii atat de frumosi in Viena, aveau peste 150 cm. Atunci am vazut prima data bujori arbustiferi. Vroiam sa va mai intreb ceva. Pe bujorii mei de la everde scrie ca infloresc din iunie pana in august. Pe cei cumparati din Hornbach scrie mai - iunie. Si eu stiam ca bujorii infloresc in mai si iunie. Stiti sa fie posibil sa existe si cu inflorire in iulie si august?
 

carla

Active Member
M-au sunat si pe mine cei de la everde si o sa primesc maine bulbii (inclusiv 3 bujori), prin curier, desi eu i-am rugat prin posta. Probabil n-au chef sa se deplaseze pana la oficiul postal.
Asta e, sper macar sa arate bine radacinile si sa iasa ce e pe ambalaj, nu alte cele :(
 

bebe Iris

Active Member
Da, m-au sunat si pe mine si mi-au spus ca au probleme la posta , ca nu le convine niciodata cum sunt ambalate coletele, pe cand cei de la Fan Curier le impacheteaza singuri, cum doresc. Prima data cand am vorbit cu ei, au spus ca imi trimit prin Posta Romana cu plata ramburs. Nu-mi place ca s-au razgandit. Oricum de la Satu Mare la Baia Mare e prea mult 30 lei t.p., 65km.
 

Dana29

Member
Cred ca depinde de greutatea coletului. Eu am avut noroc ca au venit ei. Altfel.... Nici nu vreau sa ma gandesc. Ca eu nu puteam ridica de jos cutia, atat era de grea.
 

bradut

Well-Known Member
Am comandat si eu la everde, niste dalii, si imi sosesc maine, prin Fan Curier. Initial au vrut sa-mi livreze comanda, prin cineva, care avea drum spre Suceava, insa, din pacate n-am raspuns in timp util la telefon si a ramas sa-mi trimita prin curier. Oricum, la mine nu este vorba de un colet mare, iar Fan Curier lucreaza foarte ok.

Astept sa primesc marfa. Sper sa arate ok. Am vazut ca au produse foarte faine, insa, pentru inceput, am zis sa nu ma hazardez fiindca inca nu am experienta cu acest furnizor. Pana acum, pot spune o parere doar despre comunicare: foarte buna. :D
 

bradut

Well-Known Member
Si sa spun, totusi, ceva si despre bujori: am comandat de la Anthesis (cei 3 suffruticosa) si, in plus, am adaugat 3 soiuri de Phlox. Au inregistrat comanda si cum nu-mi ramane decat sa astept.
 

Dana29

Member
I-as comanda si eu. Dar in primavara asta trebuie sa ma opresc. Aseara aveam in pachetul de la everde 31 de dalii, 9 bujori, vreo 10 plamtute de phlox, vreo 7 astilbe, dicentra si inca niste plantute. Dupa cum puteti intelege, trebuie sa vad pe unde le fac loc, ca am si rasadnite pline acasa.
 

bradut

Well-Known Member
31 de dalii! - mi se par foarte multe. Dar, trebuie sa recunosc ca sunt foarte frumoase. Eu am luat de la everde 16 dalii (si doar atat). M-ar fi tentat si alte bunatati, dar am zis ca pentru inceput este suficient.

Ca o paranteza: In legatura cu daliile, nu eram prea mare fan, insa, citind pe ici pe colo, mi-am dat seama cat sunt de minunate. Cel mai aiurea insa este faptul ca trebuie scoase din pamant, toamna. Citisem pe undeva, la un moment dat, ca exista tentatia de a achizitiona un numar mare de soiuri, tinand seama de diversitatea lor, insa ar fi bine sa ne limitam la vreo 7. :D

Eu am luat vreo 7 Dinner Plate si restul din alte soiuri. Sper sa iasa mari si frumoase. Chiar, cum arata daliile primite de la everde?
 

Dana29

Member
Sunt foarte ok. Sunt suficient de mari. Nici mie nu imi placeau daliile, cand le vedeam in plicuri. Dar mi-am cumparat cateva, in febra cumparaturilor, si anul trecut cand mi-au inflorit in gradina m-au fermecat de-a dreptul. Nu am stiut sa le tin peste iarna si s-au uscat bulbii. Dar iarna viitoare ma voi documenta. In orice caz. Unele dalii aveau si cate 30 de flori inflorite odata si erau tufe imense si superbe. Asta e motivul pentru care anul asta imi umplu gradina cu ele. Dar cred ca ne-am gasit gresit topicul. Aici se vorbeste de bujori. Sa ne mutam pe undeva pe la dalii.
 

MASCHA

Active Member
A comandat cineva bujori in toamna asta?
Cand credeam ca nu prea mai am ce plante sa-mi doresc pentru gradina mea,am vazut bujorii lui bebe Iris :eek: :D .:visator: ....asa ca sunt in cautarea unor furnizori de bujori arbustivi :)
Daca mai sunt doritori poate punem de o comanda....
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, am comandat din germania de la de la www.pfingstrosen-paradies.de

Patronul de acolo m-a ajutat sa gasesc cel mai mic pretz la transport (10 euro cu atlassib)...a durat ceva pina mi-a trmis bujorii dar a parut om serios si dispus sa ofere sfaturi valoroase............... bujorii par ok, unii mai mici unii mai medii , ramine de vazut cum se vor prezenta la anul si cit de sanatosi vor fi .

Am sa va prezint rezultatele anul viitor.. sa vedem cum trec iarna ca e de groaza seceta asta.


MASCHA a spus:
A comandat cineva bujori in toamna asta?
Cand credeam ca nu prea mai am ce plante sa-mi doresc pentru gradina mea,am vazut bujorii lui bebe Iris :eek: :D .:visator: ....asa ca sunt in cautarea unor furnizori de bujori arbustivi :)
Daca mai sunt doritori poate punem de o comanda....
 

carla

Active Member
E bun de stiut site-ul asta pentru la anul, acum s-a cam incheiat perioada de plantari. Cu domnul de acolo ai reusit sa comunici in engleza? Eu cu germana sunt cam paralela :oops:

Si cum ai trimis comanda, prin mail? Vad ca nu are sistemul cu pus in cos, sau e doar dezactivat acum :?
 

marirogo

Active Member
Mi s-a aprins beculetul !!!! :idea:
Vreau si eu la anu' bujori de la neamt ! Prea sunt frumosi cativa, ca sa rezist tentatiei !
 
Sus