Furnizori bujori

presco

Active Member
gradinar1 a spus:
Presco, nu sunt mari preturile pentru bujori 'cu nume". La Anthesis unde gasesti vreo 5-6 varietati sunt 55 de RON.
Sigur, nu se compara cu preturile din magazinele de gradinarit dar acolo nu vei gasi niciodata asemenea varietati :D

Daca se face comanda de bujori, pe mine una ma intereseaza. Multumim, Horea!
Pai am intrat pe cativa mai interesanti si m-am speriat: 25,30,75 , de euro. De asta ce zici?http://uk.paeoniapassion.com/resultaat_g.asp?id=123 .......90 de euro?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ala e fi crem de la crem al bujorilor :rofl: :rofl: :rofl:
Eu i-am vazut pe cei intre 16 si 25 de euro si mi s-au parut ok
 

presco

Active Member
Pai nici eu nu am intrat pe toti. M-am dus si eu ca fiica-mea la jucariile cele mai scumpe. :rofl: Am sa mai caut in raft!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
da, asta ziceam si eu, cei intre 16 si 25 euro sunt ok ca pret. Daca zici ca ai si experiente pozitive cu furnizorul, e perfect! sa ne apucam de liste... :)
 

adrianam

Well-Known Member
Am vazut frumosi ci cu 10-14 euro!
Si eu ma inscriu cu vre-o 3-4 daca se face comanda!
Eu ii vreau parfumati!
 

carla

Active Member
Dar se poate trimite comanda de acum sau trebuie facuta in septembrie - octombrie? Si oare trimit in Romania?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pe site se mentioneza ca se accepta comenzi pana la 1 Oct dar livrarile le vor face ulterior. De asemenea, plata se face in avans integral. N-am vazut sa restrictioneze in vreun fel la o zona anume livrarile, deci eu zic ca vor livra si in Ro.
Avem timp sa ne pregatim de comanda :)
 

veretregn

Active Member
gradinar1 a spus:
Pe site se mentioneza ca se accepta comenzi pana la 1 Oct dar livrarile le vor face ulterior. De asemenea, plata se face in avans integral. N-am vazut sa restrictioneze in vreun fel la o zona anume livrarile, deci eu zic ca vor livra si in Ro.
Avem timp sa ne pregatim de comanda :)
Eu cred că ar trebui să pregătiți comanda prin vară, pentru a vă rezerva plantele...

Apoi... nu au intrat furnizorii în sac. Urmează bursele de primăvara de flori... voi lua adrese...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumim, asa e, ar trebui sa avem comanda gata in iunie/iulie ca sa fim siguri ca ne rezerva plantele
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai eu am luat un numar mai mare de bujori.. dintre care 8 din astai arbustivi.... o sa vad pina la urma care e mai reusit din ei ... dar pina la urma la bujori treaba e ca pe masura ce se maturizeaza se fac mai frumosi... unii evident trebuie sprijinitzi cu ceva.


claude a spus:
Geo, eu am Kinkaku, l-am cumparat in primavara, mic dar a facut o floare. Sa stii ca nu e asa spectaculos ca in poze, floarea e grea si se apleaca.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Popgeo,la asta de care ziceam nu e chestie de sprijin...floarea e foarte grea si 'gatul' nu reuseste sa o sustina, nu tulpina pana jos
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Om vedea.. poate exista solutzii... inteleg ca floarea e grea dar poate ca prin tundere /dirijare se poate imbunatatzi postura un pic.... daca nu, atunci cu betze de sprijin . Da peste 30 de ani poate o sa fie suficient de mare sa ma uit la el de jos in sus...;-)

claude a spus:
Popgeo,la asta de care ziceam nu e chestie de sprijin...floarea e foarte grea si 'gatul' nu reuseste sa o sustina, nu tulpina pana jos
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Par scumpi, plus ca sint in lire... cred ca in euro iese mai bine... dar pare un furnizor scump .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mie mi se par comparabile preturile adica si aici gasesti bujori la 10 lire si exotisme la 80 lire (desi, Bartzella pe site-ul asta e 60 de lire, imens...eu l-am luat de la Anthesis cu 50 RON deci cam 10 lire).

Problema n-ar fi pretul ci ceea ce ne livreaza pentru banii astia. Ca doar am zis c-ar fi de preferat sa cumparam de la un furnizor testat ca sa fim siguri ca rizomii pe care ni-i livreaza sunt viabili, cu suficienti muguri floriferi astfel incat sa-i vedem infloriti cat mai repede, nu??
De-asta eu as merge pe site-ul recomandat de Horea :D
 
Sus