Furnizori bujori

Dana29

Member
Nu sunt cam scumpi? Sau nu imi dau eu seama de pret? Maine imi vin si mie bujorii si multe alte plante de la everde. Va spun dupa ce ii iau cum arata.
 

bebe Iris

Active Member
Sunt tare scumpi.
40 de euro e acceptabil pentru unele soiuri de bujori arbustivi mai deosebiti, pe laga care mai intervine si transportul, daca esti disperat dupa ei :rofl:
 

Dana29

Member
prea scumpi pentru mine. Si sunt asa de frumosi..... :cry: Dar asta e. Mai incerc la simfonia lalelelor. Stiti cumva daca cei pe care scrie tree poeny sunt arbustivi? Sau nu are nicio importanta?
 

marirogo

Active Member
Dana29 a spus:
prea scumpi pentru mine. Si sunt asa de frumosi..... :cry: Dar asta e. Mai incerc la simfonia lalelelor. Stiti cumva daca cei pe care scrie tree poeny sunt arbustivi? Sau nu are nicio importanta?
Da, cei tree sunt arbustivii, Dana. E mare diferenta de pret intre cei erbacei si cei arbustivi, cam de 10 ori mai scumpi arbustivii. Dar sunt ceva deosebit, si asta costa.
 

Dana29

Member
Eu am cumparat unul mov pe care scria tree poeny. Si am dat pe el 50 de RON. De la simfonia lalelelor. Poate aduc maine si o poza cu eticheta. Nu stiu daca e chiar arbustiv sau nu.
 

bebe Iris

Active Member
Dana29 a spus:
Eu am cumparat unul mov pe care scria tree poeny. Si am dat pe el 50 de RON. De la simfonia lalelelor. Poate aduc maine si o poza cu eticheta. Nu stiu daca e chiar arbustiv sau nu.
Foarte bine l-ai cumparat. Daca pe ambalaj este cu floare dubla, probabil va inflori intr-o nuanta de roz, iar daca e cu floare simpla va fi un mov pal. Cei mov sunt scumpi, nu sunt 50 lei.
 

carla

Active Member
Dana29 a spus:
Eu am cumparat unul mov pe care scria tree poeny. Si am dat pe el 50 de RON. De la simfonia lalelelor. Poate aduc maine si o poza cu eticheta. Nu stiu daca e chiar arbustiv sau nu.
Daca scria tree peony este intr-adevar bujor arbustiv. Am mai auzit si la altii ca au gasit cu 50 ron, dar eu n-am norocul ala :cry:
 

Dana29

Member
vino la simfonie. E intotdeauna cu o saptamana inainte de Paste. Cel mai mare targ de flori la care am mers vreodata. Nu ratez niciun an.
 

carla

Active Member
Acum am vazut ca au bujori arbustivi si la anthesis.ro, la 55 ron, dar nu inteleg de ce scrie la ei "radacini cu 2-3 muguri floriferi". Eu stiam ca bujorul arbustiv trebuie sa aiba tulpini lemnificate. Tot ma framant daca sa cumpar sau nu. A mai cumparat cineva de la ei?
 

Dana29

Member
Eu am cumparat toate tipurile de bujori pe care ii aveau inainte, dar nu erau arbustivi. Au avut radacini mari si sanatoase. Dar cei arbustivi nu stiu cum sunt la ei.
 

bebe Iris

Active Member
carla a spus:
Acum am vazut ca au bujori arbustivi si la anthesis.ro, la 55 ron, dar nu inteleg de ce scrie la ei "radacini cu 2-3 muguri floriferi". Eu stiam ca bujorul arbustiv trebuie sa aiba tulpini lemnificate. Tot ma framant daca sa cumpar sau nu. A mai cumparat cineva de la ei?
Ei ii aduc in functie de comenzi din alta parte si ma gandesc ca din inertie, cum inainte la ceilalti bujori au scris asa, la descriere, au trecut si la astia la fel :rofl:
Am cumparat bujori arbustivi, dar nu de la Anthesis si cum zici tu, au tulpinite, nu muguri
 

carla

Active Member
Problema la bourdillon e ca nu se pot comanda acum bujori arbustiferi (cel putin eu n-am gasit butonul cu buy it now), probabil in toamna o sa apara. Mai sunt doar cativa bujori erbacei iar perioada de livrare expira peste 5 zile :(
 
Sus