Flox / Phlox

popescu gp

Well-Known Member
Asa am o singura tufa,celelalte sunt clasicul mov,am pierdut pe cel alb in iarna si as fi vrut si rosu dar .....
 

elipopa

Active Member
popescu gp a spus:
Asa am o singura tufa,celelalte sunt clasicul mov,am pierdut pe cel alb in iarna si as fi vrut si rosu dar .....
daca doriti, alb va pot da eu la primavara si la mine se inmulteste teribil!!
 

popescu gp

Well-Known Member
Elipopa sa traim pana la primavara,multumesc pentru oferta si poate pana atunci gasesc si rosu pe la forumisti.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
dali_lucas a spus:
Se mai poate planta phloxul in perioada asta?
Da. Eu am transplantat cateva tufe acum 2-3 saptamani. Le merge tot mai bine pe vremea asta mai racoroasa.
 

anasstasia

Active Member
La mine peste vara s-a uscat de tot si nu a mai dat nimic nou. A suferit foarte mult din cauza secetei. Pentru ca am vazut ca s-a uscat, m-am gindit ca il ajut daca il tai la 10 cm de la sol. Nu stiu daca am facut bine. Mi-ar parea rau sa-l pierd, imi placea mult.
De la elipopa l-am avut, se dezvoltase bine... Sper sa-si revina la primavara.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu sunt sigura ca da la primavara. E o planta foarte rezistenta.
Ai mei, cei pe care ii aveam in curte, pana in august erau intotdeauna terminati, ba pentru ca nelocuind acolo nu avea cine sa-i ude, ba ii facea praf fainarea.
In primavara reveneau de fiecare data si apucau sa si infloreasca. Pacat ca i-am pierdut la saparea fundatiei :(
 

dali_lucas

Member
Eu am dat o comanda la d-nul Levi de niste varietati pitice, insa vroiam sa ma asigur ca nu fac vreo prostie, mai ales ca s-a si racit afara.
 

Roxana Peled

Active Member
Nu cred sa ai probleme cu ele.
Am vreo 5 subulata de la el si una de mai bine de 2 ani. Cea de 2 ani a iernat anul trecut la -20 de grade intr-un ghiveci spart aproape fara pamant si in primavara a inflorit absolut incredibil. Si acum arata exceptional si e in acelasi ghiveci :oops: ...daca am vazut ca-i prieste ...

Ai grija sa nu comanzi varianta anuala ca arata asemanator :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
dali_lucas a spus:
Eu am dat o comanda la d-nul Levi de niste varietati pitice, insa vroiam sa ma asigur ca nu fac vreo prostie, mai ales ca s-a si racit afara.
Comanda-i liniştit. Eu exact la phlox subulata mă refeream.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Marie m-ai nenorocit la modul absolut :cry: Pai ce ai tu acolo eeeeee...........maiculita!!!
"Sherbet Blend" la asta sunt prima pe lista :incapatanat:
In rest...nu stiu la care sa ma opresc :ros_unghii:
 

clematite

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
:eek: Marie m-ai nenorocit la modul absolut :cry: Pai ce ai tu acolo eeeeee...........maiculita!!!
"Sherbet Blend" la asta sunt prima pe lista :incapatanat:
In rest...nu stiu la care sa ma opresc :ros_unghii:

Pe cuvantul meu, sa stii ca te cred.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Si eu vreau...cele 2 varietati de P. divaricata...'Clouds of perfume' si 'chattahoochee' :)
 
Sus