Flox / Phlox

bebe Iris

Active Member
Chiar sunt foooarte frumoase! :clap:
Ce flori perene mai aveti inflorite in acest moment in gradini, inafara de phlox si trandafiri?
 

bebe Iris

Active Member
:D Fericitelor! Eu n-am :(
Rudbeckia, Gaillardia sau Helenium n-am avut niciodata, desi as vrea :rofl: , hibi moscheutos inca nu a inflorit si mai dureaza pana ii vine vremea (vad ca pierde bobocii din cauza secetei), iar celelalte mentionate s-au trecut/ofilit demult (sau au murit de sete, cum este cazul hortensiilor)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si helenium e foarte setos, nu are nicio sansa fara udari regulate. Platycodonul e o planta mai rezistenta.
Mi-a amintit Bradut acum, am uitat sa mentionez daliile (dar si ele au nevoie de foarte multa apa) si clematitele: Venosa Violacea si Romantika se dau in spectacol. ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bebelu, de stiam ca vrei Gaillardia iti trimiteam in colet un pumn de seminte, ca rasar usor si nu mai scapi de ele :D Da' daca vrei iti trimit ;-) Am si varietate inalta si mai scunda putin
 

bebe Iris

Active Member
Pe Venosa Violacea o am, dar nu misca nimic deocamdata...defapt nicio clematita nu e inflorita acum la mine
Claudelu' nici eu nu stiam c-o vreau...sau ca o ai :rofl: Tot caut ceva ce sa fie inflorit in gradina pe langa phlox. Dar e important ca tu esti din aceeasi zona geografica cu mine si infloresc in acelasi timp si la tine ca la mine. Deci esti un foarte bun punct de reper ;-) Multumesc mult pentru oferta! :hug: Cu urmatoarea ocazie le pui in colet :* Vad eu ce seminte iti trimit in schimb, impreuna cu Westerland-ul, in toamna :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Cu urmatoarea ocazie le pui in colet :* Vad eu ce seminte iti trimit in schimb, impreuna cu Westerland-ul, in toamna :rofl:
Vai doamne, ce-am facut, iar trebuie sa fac colet :mrgreen: :rofl: Da' cu asta e simplu...dar mi s-a cam acrit de facut colete :rofl:
 

elipopa

Active Member

bebe Iris

Active Member
Arata nemaipomenit phlox-ul tau Eli! :D

Claudelu' stai sa vezi ce ma chinui eu sa-ti trimit namila de Westerland :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Arata nemaipomenit phlox-ul tau Eli! :D

Claudelu' stai sa vezi ce ma chinui eu sa-ti trimit namila de Westerland :rofl:
Ce namila? :eek: Doar nu-mi trimiti monstrul din gradina ta, presupun :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Cum ii mentii in viata acolo la tara?Ai pe cineva care ii uda?Sunt frumosi tare.
 

elipopa

Active Member
alfa a spus:
Foarte frumos Eli! Pe unde ai dat de cel portocaliu? E de la Anthesis?
da, de la Anthesis! e al doilea an, dar nu s-a inmultit deloc, e tot un singur fir..... credeam ca l-am pierdut!!
 

elipopa

Active Member
Gabiuta a spus:
:eek: Cum ii mentii in viata acolo la tara?Ai pe cineva care ii uda?Sunt frumosi tare.
Da, a fost prietena mea in concediu si a udat gradina dimineata si seara in fiecare zi, saptamana trecuta a plouat bine de tot!!!
 
Sus